Повторно е потребна помош од хуманите луѓе за лекување на Ирена Танчева, мајка на две деца

Среда, 03 Ноември 2021

Ирена Танчева од Самоилово на возраст од 29 години, мајка на две деца на возраст од 6 и 8 години е неподвижна и на постела, по кобната сообраќајна незгода која се случила на 27 април 2017 година.

За Ирена има надеж во руската болница „Неуровита“, со пресадување на матични клетки ќе може да застане на нозе, и повторно да ги расте своите два малолетни синови.

„Утрото на 27 април 2017 година ги подготвив моите два сина за во градинка. Се качивме во автомобилот со кој јас управував и тргнавме на кај градинката. Но за жал не стигнавме до неа, несовесен возач ми го пресече патот, кој со неговиот автомобил доаѓаше директно кон нас. За да избегнам да не удри директно во нас, помислата дека на задното седиште се моите две деца и тоа што бев бремена со третото дете, кое и него го изгубив во ова сообраќајка, свртив на другата страна од патот“, ја раскажува својата потресна случка, младата мајка Ирена Танчева.

„Не се сеќавам после што се се случувало, бидејќи сум се онесвестила од повредите и 22 дена сум била во кома. Кога се разбудив од кома моите ми кажаа дека децата се добро, немаат повреди. Јас сум удрила во дрво и сум „излетала“ од другата страна, од вратата до совозачкото седиште. Возачот што ја предизвика сообраќајката избегал, без да ми помогне“ – раскажува Ирена.

По 22 дена во кома Ирена не можела да ги движи нозете, не можела нормално да дише, само со помош на апарат, вода пиела преку сонда, се така месец и половина во „шок соба“, а потоа ја префрлиле на интензивна нега. Тогаш, по кобниот ден, за прв пат си ги виде синовите.

„Толку ми беше тешко кога ги видов, а не можев да ги прегрнам, да ги гушнам. Не можев да им одговорам како треба, бидејќи имав дупче на грлото. Помалиот син, кој тогаш имаше само 2 години имаше страв да се доближи до мене, а поголемиот син, тогаш на возраст од 4 години кога ми кажа „Мамо ти ќе оздравиш и пак ќе си играш со нас, пак ќе не носиш на градинка“, а јас само почнав да плачам и си го прашував Господ зошто јас не можам да ги кревам рацете, зошто не можам да ги мрдам нозете. Децата си отидоа, со мене остана мајка ми и повторно почна да ме гуши и повторно ме вратија во шок соба, уште една недела“ – раскажува Ирена.

Лекарите и рекле дека нема да може да се движи и дека тоа е што навреме не е извршена операција, но дека има надеж за рацете, но и за нозете, но после три месеци. Два месеци била на физикална терапија во Охрид и уште два месеци во Банско, но немало подобрување.

Во тој период, желбата да ги расте своите синови, упорноста, пријателството од хуманите луѓе, стапила во контакт со Клиниката за пресадување на матични клетки „Неуровита“ во Русија, каде ги испратила сите лекарски извешаи за нејзината состојба.

„Благодарение на хуманиот народ кој ми помогна да соберам пари, отидов таму и ми дадоа надеж, но и имаше резултати. Сама почнав да го држам шишето за вода, сама почнав да јадам, дури и имав повеќе рамнотежа на телото“ – вели Ирена.

Но за жал, на Ирена се уште и потребна помош, повторно треба да отпатува за Русија во Клиниката за да го продолжи медицинскиот третман. Повторно и се неопходни финансиски средства. Да и помогнеме на Ирена преку донирање на следните сметки:

Трансакциска сметка на име Ирена Танчева,

с. Самоилово 5, општина Ново Село.

320540027415089, Централна Кооперативна Банка

Девизна сметка на име: Irena Tanceva,

s. Samoilovo 5, Novo Selo, Macedonia.

IBAN: МК07-320540027415089

SWIFT CODE: CECBMK22 CENTRAL COOPERATIVE BANK AD SKOPJE,

како и на мобилните броеви:

143-500 А1

143-115 Телеком

„Вашата помош повторно ми треба, повторно треба да одам во Русија, но финансиски не сум во можност. Ги замолувам сите кои се во можност да ми помогнат. Јас никогаш не изгубив надеж и верба и знам дека ќе успеам, барем да можам сама од кревет во количка да седнам, да можам да ги израдувам моите две „златни“ деца, кои кога и да дојдат ми викат: „Мамо ајди стани, ние ќе ти помогнеме“ – ја завршува Ирена приказната за нејзината судбина по кобната сообраќајна незгода која се случила на 27 април 2017 година.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Кривична пријава за наставник од Струмица поради сомнение за кривично дело полов напад врз дете

Кривична пријава за наставник од Струмица поради сомнение за…

Мај 23, 2022 Вести

СВР Струмица до надлежното обвинителство поднесе кривична пријава против 40-годишен наставник од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторен...

На Симпозиум „Силвија Плат и трансатлантизмот“ во Солун поставена изложба на Кристина Зимбакова

На Симпозиум „Силвија Плат и трансатлантизмот“ во Солун пост…

Мај 22, 2022 Вести

На Универзитетот „Аристотел“ во Солун, Грција е поставена изложбата „Самогласки во лет“ на Кристина Зимбакова од Струмица, како дел од целодневниот си...

Танкица Стојанова наградена за женската улога за имиџот на Ева во „Умри машки“ на фестивалот НЕТА

Танкица Стојанова наградена за женската улога за имиџот на Е…

Мај 22, 2022 Вести

Актерката Танкица Стојанова, директорка на Центарот за култура во Струмица е наградена за женската улога за имиџот на Ева во „Умри машки“ од Алдо Нико...

„Sugarland“ бара продавачки на сладолед

„Sugarland“ бара продавачки на сладолед

Мај 21, 2022 Веб Билборд

Познатиот штанд на сладолед „Sugarland“, што се наоѓа на струмичкото корзо до кафе бар „Concept“, има потреба од девојки - продавачки на сладолед. Под...

19-годишно момче со автомобил удрило во девојче од Босилово

19-годишно момче со автомобил удрило во девојче од Босилово

Мај 21, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека вчера попладне во Босилово на магистралниот пат кој минува низ селото, патничко моторно возило со струмички регистарски оз...

Струмичките пожарникари подновени, си добија нови униформи за Денот на пожарникарството

Струмичките пожарникари подновени, си добија нови униформи з…

Мај 20, 2022 Вести

На свеченоста по повод Денот на пожарникарството, струмичките пожарникари со нови униформи – нова лична заштитна опрема за гасење пожари на отворен пр...

Компанијата АМБАЛАЖНИ СЕРВИС вработува Комерцијалист

Компанијата АМБАЛАЖНИ СЕРВИС вработува Комерцијалист

Мај 20, 2022 Веб Билборд

Струмичката компанија АМБАЛАЖНИ СЕРВИС има потреба 1 (еден) Комерцијалист. Подетални информации и пријавување: 078/330-633...

Самостојна изложба на струмичанката Кристина Зимбакова во Солун, Грција

Самостојна изложба на струмичанката Кристина Зимбакова во Со…

Мај 20, 2022 Вести

Денеска во градот Солун, Грција на Универзитетот „Аристотел“, ќе биде поставена самостојна изложба на струмичанката Кристина Зимбакова. Ликовната изло...