Денеска се празнува Тримери - женски празник за љубовта и среќа на младите

Среда, 04 Март 2020

Денеска е Тримери. Трет ден по Прочка и трет ден од почетокот на големите Велигденски пости. Денеска е „женски“ празник. Посветен на мајките, ќерките, на новите поколенија.

Тримери со тоа име постои официјално, ама секоја жена знае за што станува збор.

Адетите, како што е редот, се пренесуваат од поколение на поколение, низ вековите, a во делови од Македонија, посебно во струмичкиот регион празникот опстојува до ден денешен.

Како што е редот, на гости на Тримери се доаѓа со подарок. Пожелно е да се донесе боза, овошје, посен специјалитет. На трпезата има од сѐ по нешто посно. Сарма со ореви, посен грав, чурек, леблебија, зерде, алва, боза, локум, компот. Посебно место има пченицата со конопни зрна.

Атмосферата, весела, распеана. Традицијата вели дека на овој ден се пеат еротски песни, кои претставуваат еден вид на запознавање на младите со идниот брачен живот.

Домаќинката, мајка на млада невеста или на „армасана“ девојка на струмички, по правило држела „тримир“. Тоа значи од полноќ на Прочка кога почнуваат постите, три дена ниту јадела, ниту пиела.

Адетите за Тримери се пренесувале од баба на мајка, од мајка на ќерка.

Пораката за прославата на Тримери е едноставна: Љубов, среќа за младите, успех во животот.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Нема нов случај регистриран со коронавирус во Струмица, на ниво на држава 26 новозаболени

Нема нов случај регистриран со коронавирус во Струмица, на н…

Мар 30, 2020 Вести

Во изминатите 24 часа во Струмица не е регистриран случај со коронавирус, засега останува само едно лице потврдено во текот на вчерашниот ден. Вкупнат...

Граѓаните да пријават на 191 во кој маркет има зголемени цени

Граѓаните да пријават на 191 во кој маркет има зголемени цен…

Мар 30, 2020 Вести

Граѓаните да не креваат паника, затоа што лимони и друго јужно овошје има, а трговците на големо и на мало да не се обидуваат да прават манипулации со...

26 нови случаи на коронавирус, почина уште едно лице

26 нови случаи на коронавирус, почина уште едно лице

Мар 30, 2020 Вести

„Во изминатите 24 часа се регистрирани 26 нови случаи на коронавирус во земјата. Целосен преглед за состојбата по градови ќе испратиме дополнително, б...

Синоќа 14 лица во Струмица ја прекршиле забраната за движење од 16 до 5 часот

Синоќа 14 лица во Струмица ја прекршиле забраната за движење…

Мар 30, 2020 Вести

Ноќта помеѓу 29 и 30 март на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица, вкупно 31 граѓанин ги прекршиле прописите и наредбите предвидени од ...

Утре прекин на струјата на дел од булеварот „Гоце Делчев“ во Струмица

Утре прекин на струјата на дел од булеварот „Гоце Делчев“ во…

Мар 30, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична...

Забрани нема, а улиците празни: Струмичанец во Флорида на духовит начин раскажува за корона кризата

Забрани нема, а улиците празни: Струмичанец во Флорида на ду…

Мар 29, 2020 Магазин

Струмичанецот Кирил Петров, кој веќе 20 години живее во Флорида, САД, ја користи социјалната мрежа Инстаграм за да долови каков е „маабето“ за корона ...

Јаневски: Да се почитува личноста и угледот на секој поединец независно дали е инфициран, тестиран, во самоизолација или во карантин

Јаневски: Да се почитува личноста и угледот на секој поедине…

Мар 29, 2020 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски со апел до своите сограѓани по објавувањето на информацијата дека едно лице од Струмица е заболено...

Не етикетирајте, не осудувајте и не ширете лажни информации - се огласи една од девојките која беше снимена како влегува на Инфективно

Не етикетирајте, не осудувајте и не ширете лажни информации …

Мар 29, 2020 Вести

Во петокот преку социјалните мрежи во пораки се споделуваше видео од три женски лица како со амбулантно возило се донесени во Инфективното одделение и...