Со цел стимулирање на купување домашни производи, а со тоа и поддршка на македонското стопанство во услови на COVID-19 кризата, домашната платежна картичка е наменета исклучиво за македонски производи и услуги, додека повратот на ДДВ преку МојДДВ за македонски производи е покачен од 15% на 20%.

За да се информира јавноста што се спаѓа под „македонски производи“, Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домашно“ со 16 често поставувани прашања.

Документот е изготвен заедно со Државниот пазарен инспекторат, Министерството за економија, Организацијата за заштита на потрошувачи, Царинска управа и УЈП. Истиот може да се најде на следниот линк https://finance.gov.mk/files/platezna_karticka.pdf

За целите на купување со домашната платежна картичка, производ може да се смета како домашен – македонски производ, доколку се производи и стоки за финална потрошувачка произведени од правни и физички лица вршители на стопанска дејност, резиденти на Република Северна Македонија, освен алкохолни пијалаци, тутун и преработки на тутун.

За целите на искажување на прометот од македонските производи во фискалните сметки, производот може да се смета како домашен-македонски производ, доколку на неговата декларација, согласно Законот за заштита на потрошувачите, е наведено дека е произведен на територијата на Република Северна Македонија.

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, Костадин Костадинов вели дека сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевски, носители на режимот.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, против законите. Целата јавност слушна како Мицкоски правел се за да не се донесе Законот за јавно обвинителсто со цел да го заштити својот финансиер Орце Камчев и да пропадне случајот „Империја“.

Аудио разговорите кои се појавија во јавноста носат сериозни индиции дека Сашо Мијалов нелегално финансирал активности на ВМРО-ДПМНЕ.

Целата понуда на ВМРО-ДПМНЕ на овие избори е понуда на бегалецот од Будимпешта, Никола Груевски.

Христијан Мицкоски е кадар на Никола Груевски, му беше советник за енергетика во Владата и заедно носеа погрешни енергетски политики, а од истата Влада, советникот Мицкоски си доби бизниси со хидроцентрали.

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевски, носители на режимот.

После катастрофалниот пораз на изборите на 15 јули, единствено нешто по што Мицкоски ќе биде запаметен е по неговото „математички прецизно“ бегство од сите одлуки важни за иднината на земјата, кои беа донесени додека е формално прв човек на опозицијата.

Триесет месеци е чувар на белиот дворец и партискиот печат, а ниту еднаш не доби дозвола од неговиот старател Груевски да соопшти став барем за едно стратешко национално прашање.

Кукавички избега од референдумот, а тврди дека е за НАТО и ЕУ, избега од пратеничките листи, а го лаже членството дека ќе биде следниот премиер, се спротистави на иницијативата за повторно свикување на парламентот заради пандемијата со „Ковид 19“ а бара одговорност од институциите, со недели бегаше од консензус за изборниот датум, сака да ги држи во заложништво граѓаните, а тврди дека ќе победи на изборите.

Деструктивното и неодговорно однесување на опозицијата доби свој лик и форма за време на светската пандемија со „Ковид 19“. Нивната вечна партиска стратегија остана – колку полошо за граѓаните, толку подобро за опозицијата!

Цело време додека трае борбата на здравствениот и економскиот сектор со тешките последици од кризата, опозицијата тера негативна кампања и со напади за професионална дискредитација се обидува да ги девалвира натчовечките напори на докторите и медицинскиот персонал за справување со вирусот.

Единствената стратегија на ВМРО ДПМНЕ и Мицкоски им е да блокираат се што е добро за земјата.

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19. Во Скопје 64, Тетово 16, Гостивар 9, Куманово 8, Струга и Свети Николе 7, Штип 6, Велес и Охрид 5, Битола, Кичево и Ресен 4, тројца во Прилеп и по еден бо Крива Паланка, Кочани, Пробиштип, Кратово и Струмица.

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово, еден пациент од Штип и еден од Берово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти.

„Кога во 2016 на Парламентарните избори и во 2017 на Локалните избори ја баравме Вашата поддршка, дадовме збор дека рудници овде нема да има. Денеска стојам пред Вас и со гордост можам да Ве погледнам, затоа што зборот го одржавме. Струмичката котлина, нашиот Огражден ги спасивме од рудникот на смртта. Тешка беше таа борба, ја водевме со години, но верувавме дека ќе успееме и успеавме. Денес, вие граѓаните на Иловица, но и целиот овој крај можете да бидете горди што не дозволивте да се отвори рудник и што заеднички успеавме да ја зачуваме животната средина и оваа наша плодна земја, оваа наша прекрасна природа“ – кажа лидерот на СДСМ и носител на листата за пратеници во Изборната единица 4, Зоран Заев на вчерашната средба со жителите на селото Иловица.

Заев истакна дека ВМРО-ДПМНЕ донесе сериозен проблем со концесиите за рудници, дека неговата Влада заедно со граѓаните од регионот посветено го решавале проблемот со рудникот за бакар и злато над Иловица, додека ВМРО-ДПМНЕ, ниту се извинија, ниту признаа дека погрешиле пред граѓаните, туку, како што кажа Заев, нивниот носител на листа за пратеници Игор Јанушев, пак рудници ветува, пак нови маки за граѓаните.

„Тоа само покажува дека во ВМРО-ДПМНЕ само профит ги интересира, не им се важни интересите и здравјето на граѓаните, заштита на природата, не, само профит и пусти пари им се важни. Е затоа ќе си останат во опозиција уште 4 години. Бидете спокојни, во Иловица рудник нема да има“ – додаде Заев пред жителите на Иловица.

Денеска по кратко боледување на 64 години почина познатиот музичар од Струмица, Томе Начевски.

Томе со својата хармоника целиот својот живот го посвети на музиката. Струмичани го знаат како еден од најдобрите хармоникаши на овие простори, кој заедно со сопругата Нетка Начевска и својот бенд беа дел од голем број на семејни веселби, а настапуваа и на неколку фолк фестивали во Македонија. Томе заедно со Перо Христов пред 30-тина години ја формираа првата Струмичка естрада, здружение на естрадните работници од Струмичкиот регион.

Погребот на Томе Начевски ќе се изврши утре во 12:00 часот на Градските гробишта во Струмица, а посмртните останки ќе бидат изложени од 11:00 до 12:00 часот во Градската капела.

ЈПКД „Комуналец“ започна со реконструкција на Кванташкиот пазар во Струмица. Се проширува за 11.600 м².

Како што информираше Митко Костов, раководител на Оделението „Градски пазари“ при ова јавно комунално претпријатие, во моментот се врши порамнување и тампонирање на површината, по што следува и поставување на водоводна инсталација, атмосферска и фекална канализација, а се планирани и јавни тоалети.

„Ќе се асфалтира целата површина, а во наредниот период се планира 3100 м² да бидат покриени со метална настрешница. На реконструираниот Кванташки пазар се планира и поставување на колска вага за потребите на земјоделските производители“ – додаде Костов.

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, Костадин Костадинов вели дека се гради низ целата држава, и во вонредни околности, почитувајќи ги мерките за заштита.

Градежната офанзива продолжува и во новата нормала. Се гради низ целата држава, низ сите региони. Градиме инфраструктура за сите, во вонредни околности, почитувајќи ги мерките за заштита. Тоа е новото нормално, на овој начин и помагаме на економијата во многу важен период.

Градиме 260 км автопати, 300 км експресни патишта, 900 км локални патишта. Рехабилитираме повеќе од 1.500 км постоечки патни правци. Градиме за да ни се развиваат селата подеднакво како и градовите, градиме за секое населено место да е подобро поврзано со останатите, градиме за да обезбедиме силен локален економски развој.

Во Струмица како прва гасифицирана општина во државата, започна проширувањето на дистрибутивната гасоводна мрежа во должина од 7 километри. Функционира Пречистителната станица. Изградени се канализациони системи во населените места Просениково и Дабиле, а започна да се гради и во Вељуса, а следува и Банско.

Се асфалтираа и реконструираа улици во градот и во скоро сите населени места, се изведуваа атмосферски канали и се тампонираа полски патишта. Се подобрува инфраструктурата во близина на туристичките локалитети и културно – историските знаменитости. Ќе се уредуваат Свети Илијскиот порој и поројот на улицата „Крушевска Република“.

Се работеше и ќе се работи и во другите општини од регионот. Ќе се реконструираат патните правци од Турново до Штука и Иловица, од Хамзали до Дрвош, Ќе се градат водоснабдителни и канализациони системи во општините Ново Село, Василево и Босилово.

Ја гасифицираме земјата. Ќе донесеме гас во секој дом. Глетката на фотоволтаични централи е секојдневна граѓаните. Поставуваме пример за енергетска ефикасност. За да си го исчистиме воздухот.

По целата земја градиме пречистителни станици, за да си ги исчистиме реките кои ни ги напојуваат плодните земјоделски полиња.

Вложуваме во градење на регионалните депонии за отпад. Да си ја исчистиме почвата од ѓубре.

Наследивме хаос во неплански и недомаќински планови за патишта, трошоци за санирање на штетите, промашени траси, некомплетни проекти. Но го поправивме тоа, и не запираме додека не изградиме современа држава.

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19, меѓу кои и едно лице во Струмица, односно 53-годишна жена од Василево. И денеска најмногу случаи има во Скопје, 75 лица.

Во иминатите 24 часа починаа 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 150 оздравени пациенти.

Денеска во Ново Село го искористивме пазарниот ден да разговараме со земјоделците, со пазарџиите, со трговците и пред нив да ја презентираме нашата понуда. Земјоделците и овде во Ново Село и низ целата држава знаат дека во СДСМ имаат партнер кој се грижи за нив и го цени нивниот труд – вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој денеска со кандидатите од струмичкиот регион во Изборнта единица 4, беа на средба со граѓаните на Ново Село.

480 милиони евра во последните три години насочивме кон земјоделците, преку директна или индиректна финансиска поддршка, кажа Заев, и најави дека ќе продолжат со поддршката и во следниот мандат каде ќе обезбедуваат 200 милиони евра годишно финансиска поддршка за земјоделството и руралниот развој.

„Во делот на градинарството, гранката која е најзастапена во Ново Село и во струмичко, го олеснивме процесот за аплицирање за субвенции, ја зголемивме субвенцијата за 6.000 денари за развојните производители со површина од 1 до 5 хектари, и зголемивме и исплативме дополнителните субвенции за лубеница, домат и зелка. Тоа е вистинска грижа, тоа е вистински партнерски однос кој го градиме со земјоделците“ – кажа Заев.

Тоа, смета тој, е вистинска грижа и партнерски однос кој го градат со земјоделците.

„Во новиот мандат, обезбедуваме сигурен пласман и современи услови за складирање на градинарските производи преку изградба на три откупно-дистрибутивни центри, еден од нив и овде во Струмица. И во следниот мандат ќе продолжиме да им помагаме на младите земјоделци на жените од руралните средини преку постојано зголемување на неповратните средства кои ги добиваат за да се занимаваат со земјоделство. Од една страна е ова, директна и конкретна помош и поддршка кон земјоделците, од другата страна е ВМРО-ДПМНЕ со лагите, со манипулациите и понижувањето врз земјоделците“ - вели Заев.

Додава дека разликата меѓу нивните концепти е огромна и тоа, како што вели, ќе се потврди на 15 јули и во Ново Село и во Струмица и низ целата држава.

Во денешното обраќање, кандидатот на СДСМ во Изборната единица 4, Костадин Костадинов, вели дека со СДСМ македонското земјоделство е на прав пат, за разлика од ВМРО-ДПМНЕ кој цели 11 години го уништуваше земјоделството.

Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ го уништуваше земјоделството, субвенциите ги исплаќаше селективно и пред избори, даваше државно земјиште на лажни земјоделци и партиски членови и функционери и го погази достоинството и трудот на земјоделците. Денес како опозиција ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести и манипулира со земјоделците.

За разлика од ВМРО ДПМНЕ, СДСМ три години го унапредуваше земјоделството и ги намалуваше трошоците на производство за да може повеќе пари да завршуваат назад кај земјоделците.

И градинарите овде, во струмичкиот регион ги почувствуваа бенефитите од земјоделските мерки на власта предводена од СДСМ.

Се олеснија условите на аплицирање за субвенции. Се намалија административните процедури, поголем е бројот на земјоделци корисници на финансиска поддршка.

Зголемени и исплатени се дополнителни субвенции по килограм градинарски производи:

- 2 денари дополнителна субвенција за лубеница

- 7 денари дополнителна субвенција за домат

- 3 денари дополнителна субвенција за зелка

Зголемена е субвенцијата за 6.000 денари и за развојните производители со површина од 1 до 5 хектари.

Во мандатот 2020 – 2024 продолжува поддршката за одржливо и конкурентно земјоделско производство.

Педесет милиони евра за модернизација на македонското земјоделство.

Навремена исплата на директната поддршка, 30% во рок од 30 дена по аплицирањето и 70% според календарот на исплатата.

Окрупнување на земјоделско земјиште за поголеми инвестиции во земјоделството.

Поддршка од 10.000 евра за развој на микро и мали претпријатија во рурални средини.

Инвестиции во откупно-дистрибутивни центри. Враќање на старите водостопански заедници и поттикнување на органско производство.

Со СДСМ македонското земјоделство е на прав пат. Можеме уште повеќе и уште подобро.

Црн чад на периферијата на Струмица, скоро еден час лебдеше над градот. Гореа стари хаварисани возила на отпаден пункт. Противпожарната единица со три противпожарни возила и шест пожарникари веднаш интервенираше по повик од граѓани и не е дозволено ширење на пожарот.

ТВ Нова од Гевгелија утрово објави дека е отворена грчката граница во за влез на патници во Република Грција, но пред неколку часа грчките погранични службеници повторно го затворија копнениот премин „Евзони“, овој пат без службено образложение за причините поради донесувањето на одлуката.

Јасмина Аврамски, командир на ГП Богородица, за ТВ Нова вели дека се враќаат сите туристи, кои и покрај тоа што ги имале потребните документи за влез, не им било дозволен влез во Грција.

Ваквата одлука, како што соопштиле грчките погранични служби ќе се применува најмалку до 15 јули. Друго образложение од грчка страна нема, освен што на патниците и туристите кои од денеска може да патуваат за Грција, им се препорачува за влез во Грција да ги користат граничните премини преку Бугарија. За транзитниот товарен сообраќај нема прекин.

„Ајде сите заедно да ја започнеме обновата на Македонија. Да се обединиме околу Програмата на ВМРО-ДПМНЕ затоа што за нас дадениот збор е: гаранција за реализација. Сето она што сме го ветиле упорно и вредно ќе го реализираме. Зад нашиот ветен збор стои тим на професионалци, учени луѓе со големо искуство и пред се патриоти предводени од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, господин Христијан Мицкоски – идниот премиер на Република Македонија“ – кажа во синоќешното обраќање пред струмичани, кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Обнова на Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ели Панова.

Таа ги повика струмичани на 15 јули да излезат масовно и да го заокружат број 14.

„Ова се најважните избори за нашата Македонија. Од голема важност е за сите нас во деновите кои ни претстојат да не ја дадеме државата во рацете на некадарни луѓе. Се работи за нас и нашите деца. Потребна ни е масовна поддршка за да не бидеме уценети“ – додаде Панова.

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, Костадин Костадинов, вели дека во изминатите три години Владата предводена од СДСМ покажа што значи вистинска грижа за земјоделците и земјоделството. Субвенциите се зголемени, исплатата се одвива редовно, навремено и неселективно.

Интегрален текст од прес конференцијата:

За овие 3 години овозможивме директна и индиректна поддршка во земјоделството во историски рекорден износ од над 430 милиони евра.

Ја воведовме зелената нафта. Двесте милиони денари завршија назад кај 55.000 земјоделци. Поддршката за млад земјоделец ја зголемивме од 10.000 на 20.000 евра.

Важно ни е земјоделството, важни ни се земјоделците, затоа во следните 4 години грижата за нив продолжува уште повеќе.

Годишната финансиска поддршка за земјоделството и руралниот развој ја димензионираме на 200 милиони евра.

До 2024 година обезбедуваме целосно бесплатна, 100 % субвенционирана зелена нафта за сите земјоделци и двојно повеќе пари за поврат на персоналниот данок за земјоделците.

Градиме и 3 нови откупно дистрибутивни пунктови во Ресен, Скопје и Струмица за сигурен пласман и поконкурентно производство.

Поддршката кон младите земјоделци и жените земјоделки продолжува.
Субвенционирање на плата (по 3.000 денари) на нововработен работник во земјоделско стопанство помлад од 25 години.

Бесплатна обука на фармери за поефикасно искористување на средствата од ИПАРД. Стипендирање на децата на земјоделците за едукација во земјоделските струки.

Земјоделството, домашното производство, се особено важни во ова време на глобална криза, затоа носиме земјоделски политики насочени кон создавање на одржливо, конкурентно, модерно и иновативно земјоделство со повисока додадена вредност.

СДСМ покажува вистинска грижа за земјоделците, го цени и вреднува нивниот труд. Од друга страна ВМРО ДПМНЕ и кога беше на власт и сега во опозиција ги манипулира земјоделците и гази врз нивниот труд.

Денеска драги струмичани, почитувани сограѓани ние дојдовме до она во кое што тогаш веруваме. И ако на некому му кажеше дека пред 30 месеци, денеска ние ќе зборуваме за историски, рекордно најголемата победа на ВМРО-ДПМНЕ, малкумина ќе се согласеа. Но, ние денеска сме пред една таква победа, тоа е победа кога победува ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот, кога победува вистината, кога победува Македонија. Македонецот секогаш се обединувал и Македонецот секогаш се исправал кога било најтешко и пред многу помоќни и пред многу побројни противници, а не пак пред ово раководство на СДСМ предводено од Зоран Заев, кажа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот митинг во Струмица, Христијан Мицкоски.

Мицкоски кажа дека уште рано наутро на 15 јули, во 7 часот, колони народ, ширум низ цела Македонија ќе излезат и гласно ќе зборуваат позади гласачкото место. Ќе заокружат број 14.

„Тоа е она кое што е на крајот на овој наш прв чекор, а тоа е како да се ослободиме од ова раководство на СДСМ и Зоран Заев. А потоа сите заедно да ги засукаме ракавите и макотрпно да работиме за нашата татковина Македонија. Ќе треба да ја обновуваме, драѓи сограѓани, од пепелта во која што ќе ја наследиме“, потенцираше Мицкоски.

Мицкоски на струмичани им пренесе дека денес политичарот треба да биде жртва за својот народ треба да даде жртва како што давале илинденците како што биле Пецев, Белев, Арамов, Топчев, Костуранов, тоа се модерните политичари кои застанаа во редот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија, жртва за сопствениот народ, заборавете на луксузот, заборавете на привилегиите. Секој кој ќе биде дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ и ќе има некаква задача исто така ќе мора напамет да ја знае оваа лекција, нема веќе луксузи нема веќе привилегии, државата треба да се обновува, нема веќе богатење на грбот на народот.

Тој истакна дека доаѓаат најдобрите 4 години во Македонија, доаѓа Обновата за Македонија, дека победува Обновата на Македонија, и да не се губи надежта.

„Уште две недели останаа. 360 страници внимателно напишани во нашата програма Обнова за Македонија. Не размислувавме од денес за утре, гледавме малку понатаму. Зборувавме за стратегија зборувавме за визија тоа што ни недостасува како држава и како нација“, објасни Христијан Мицкоски.

„Повеќе од 1000 проекти ќе најдете во нашиот Проект обнова. Ќе имаме за секого. Ќе имаме повисоки плати за 25 проценти од тоа што е денес, ќе имаме повисоки пензии за достоинствен пензионерски живот од 20 проценти. Враќање на старото законско решение. Имаме 1000 километри нови и реконструирани патни правци регионални и локални. Ќе имаме повеќе од 4 милијарди евра домашни и странски инвестиции, ќе имаме повеќе од 640 милиони евра за земјоделците редовни субвенции а не субвенции поради уцена пред избори. Загарантиран откуп со јасна методологија како ќе се спроведе. За младите еден универзитет во првите 1000 во светот, а не сега да тонеме на скалата и децата да ни одат“, додаде претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски потенцираше дека многу внимателно со академик Кедев, Попов, Јаневска, Николов, ја правеле Комисијата за здравство и програмата за здравство.

„Внимателно ги биравме проектите како да функционира нашиот здравствен систем. Се сеќавате дека ќе градеа клинички центар. Тој што го оставивме не го почнаа, пенали плаќаат. Отворија идеа дека ќе правеле во едена скопска населба но тоа ништо. Потота го префрлија во Ѓорче Петров, но и од тоа ништо. Единствено што низ Македонија растат се нивите со марихуана. Ништо повеќе немаме. Тоа се единствените неколку инвестиции кои ги гледаме. И таму не може секој да инвестира, туку само тој што се знае каде треба да плати“ – кажа Мицкоски.

„Во нашите 360 страници ќе најдете проекти што ќе ја променат економијата. Најнизок данок во Европа од 8 проценти, најнизок данок во Европа за привлекување на директни странски инвестиции. Во првите 100 дена очекувајте 3 големи мултинационални компании кои ќе ги донесе владата на ВМРО-ДПМНЕ, со илјадници нови вработувања. Тие се договорени веќе“, вети Мицкоски.

Христијан Мицкоски рече дека со Александар Николоски се познавале уште додека беше претседател на УМС. Заедно се бореле во многу битки, некои од нив ги изгубиле, но како што рече, тоа ќе го поправиме.

„Тоа е човекот кој на 15 јули ќе победи овде во ИЕ4. Човекот кој ќе му го нанесе историски најголемиот пораз на за Заев токму овде во Струмица. На 15 јули заокружете бројот 14 за Александар Николовски за да ја исправиме Македонија“ – кажа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во синоќешното обраќање пред струмичани.

ФОТОГАЛЕРИЈА

„Global Culture Initiative“ денеска ја објави листата со победници на фестивалот „World Folk Vision 2020“. Во категоријата за најдобра песна победник е нашиот овогодишен преставник на Евровизија, струмичанецот Васил Гарванлиев со песната „Ѓердан“.

На овој глобален фестивал учествуваа над 4000 реномирани уметници од пет континенти, а гласањето траеше еден месец и воедно беа вклучени 44-членото професионално жири од повеќе земји од светот.

Организаторите известија дека над 26 милиони гласачи од 150 земји одлучиле за победниците во три категории: инструменти, глас и танц, кои оваа година поради новонастанатата ситуација со Ковид-19 се одвиваше на нивната платформа онлајн.

„Се уште не ми верно, чест ми е што ја претставувам Македонија на ваков светски реномиран фестивал и особено сум среќен што одлучивме токму со „Ѓердан“ да учествувам, песната која ја посветив на нашата тактовина и која ме врати назад во моето родно место. Оваа награда ја посветувам на сите тие што веруваа во мене, на мојата земја и на сите уметници кои творат и не се откажуваат од својот сон дури и во вакво време“ – вели Васил.

Песната „Ѓердан“ беше објавена во септември 2018, музиката е на Саша Драгиќ, текст на Весна Малинова со аранжман на Диран Тавитијан.

Ова е историски момент за македонската музичка сцена и прва голема победа на Васил на интернационално ниво. Васил ќе настапи на Гранд финалето кое ќе се одржи од 1-7 ноември оваа година во Катар.