Струмица ја одбележа 66-та година од раѓањето на трагично загинатиот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски.

Споменикот „Македонија“ поставен во Струмичкиот парк во чест на Трајковски беше местото кое го посетија голем број струмичани, положија свежо цвеќе и се потсетија за животот и делото на претседателот, но и нивниот роднина, пријател и сограѓанин.

Во чест на претседателот Борис Трајковски цвеќе положија и членови на семејството Трајковски, претставници на локалната самоуправа, политички партии и претставници на институции и здруженија.

За претседателот Борис Трајковски говореше градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов.

„Претседателот Трајковски беше на рамништето на најистакнатите архитекти и неимари на мирот во европски и светски рамки, но и олицетворение на политичката мудрост. Беше исклучително редок поклоник и поддржувач на постулатите на дијалог, доверба, разбирање, соработка и толеранција, но и иницијатор за изнаоѓање на разрешници дури и за најгорливите прашања кои ги тиштат македонските граѓани. До самиот крај на неговиот живот беше на страната на вистината, па во името на таа вистина го градеше својот политички став, ставајќи се и самиот себе како влог и гаранција за негова безрезервна одбрана. Силната верба во татковината најчесто ја поткрепуваше со вербата во човековата вредност, без разлика на националната, политичката и верската припадност“ – кажа Костадинов.

На 23.06.2022 година во 00:15 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода И.С.(60) од Струмица, затоа што кај него била пронајдена марихуана, информираат од струмичката полиција. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 24-ти Јуни) во периодот од 09:00 до 13:00 ќасот ќе има прекин на електричната енергија на дел од селото Баница, односно од центарот на селото кон ТС Баница 2.

СВР Струмица информира дека на 21.06.2022 година околу 22:30 часот во Полициската станица Струмица, Ѓ.И.(41) од Струмица пријавила дека околу 19:20 часот во село Старо Балдовци, струмичко, по претходна физичка пресметка на нејзината малолетна ќерка со друга малолетничка, нејзината ќерка била физички нападната од таткото на другата малолетничка. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска на Манифестацијата „Инженерски прстен“ им го додели признанието на 12 најуспешни студенти кои дипломирале на факултетите што негуваат инженерски дисциплини во Република Северна Македонија. Меѓу 12-те студенти вакво признание од претседателот Пендаровски доби и Ана Тодорова од Струмица.

Претседателот Пендаровски во своето обраќање истакна дека со доделувањето на ова признание, придонесуваме за афирмирање на инженерските професии, а и самата оваа манифестација придонесува за промоција на инженерството.

„Машинци, архитекти, информатичари, технолози, електротехничари, градежни, земјоделски и шумарски инженери, добитници на инженерскиот прстен, но и сите останати инженери се движечка сила на секоја држава. Тие млади луѓе веќе суштински придонесуваат за македонската економија, а со тоа и за благосостојбата на сите наши граѓани“ - кажа претседателот Пендаровски на церемонијата на доделувањето на признанието „Инженерски прстен“, која се одржа во дворот на претседателската резиденција.

Манифестацијата „Инженерски прстен“ се одржува по 19-ти пат во организација на Инженерската институција на Македонија и Комората на овластени архитекти и овластени инженери, а под покровителство на претседателот на Република Северна Македонија.

Пред Споменикот на загинатите бранители Кољо Китанов и Атанас Јанев на булеварот „Маршал Тито“ во Струмица, денеска беше одбележана 21-годишнина од загинувањето на младиот македонски бранител, специјалец во ПЕП, Атанас Јанев од Струмица, учесник во воениот конфликт во Република Македонија во 2001 година, кој загина во битката за Арачиново на возраст од 25 години.

Пред споменикот на загинатите бранители свежо цвеќе положија членови на семејството на Атанас Јанев, претседателот и членови на Советот на општина Струмица, началникот на СВР Струмица, од политичките партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и здруженија на граѓани, а за двајцата бранители говореше претседателот на Советот на општина Струмица, Марјан Даскаловски.

Атанас Јанев е роден на 23 август 1976 година во Струмица. Неговата фамилија потекнува од струмичкото село Мокриево. Во детството секогаш сакал со постарите да муабети и да слуша за минатото на својот народ и земја. Уште тогаш го имал патриотскиот дух. При секое минување низ градскиот плоштад, застанувал и се поклонувал пред споменикот на Гоце Делчев, не претпостувајќи дека и самиот ќе го прифати татковинскиот позив и ќе замине на бранителската задача. Премногу го почитувал и споменувал ликот и делото на Гоце Делчев. После полнолетството, Атанас имал силни желби да и служи на татковината и да се приклучи во специјалците. Откако е вработен како полицаец, тој брзо напредувал и станал припадник на струмичката Посебна единица на полиција. Кога започнал воениот конфликт во 2001 година, го прифати татковинскиот позив и останаа достоен и верен на заклетвата. Неколку месеци пред да почне војната во 2001 година, во декември 2000 година тој стапил во брак со неговата сопруга Зорица, која веќе била бремена и очекувале прво дете. Атанас не доживеа да си го дочека и да го фати во раце своето чедо, кое денес го носи и неговото име, Атанас, има 21 година и присуствуваше на денешниот помен во чест на неговиот татко. Атанас Јанев загинал во битката за Арачиново на денешен ден, 23 јуни 2001 година.

Кољо Китанов е роден на 2 септември 1981 година во струмичкото село Сарај. Кољо во себе носеше комитска крв и беше патриотски настроен. Неговиот прадедо бил соработник на Даме Груев и сведок на неговото убиство кај Петлец, близу Русиново, беровско. Неговиот дедо Јаким Китанов за време на Втората светска војна активно се борел против балистичките чети на Шар Планина, каде што неговиот внук ќе загине во 2001 година. На 6 јуни 2001 година, Кољо е убиен од терористичка банда во близина на тетовското село Гајре, заедно со неговиот старешина, водникот Исак Руфати. Беа пречекани во заседа и изрешетани во военото „пик-ап“ возило со кое носеле храна до своите колеги на Шар Планина. Имаше само 19 години.

Вчера околу 10:30 часот на локалниот пат од село Нова Маала кон село Чанаклија, струмичко, се случила сообраќајна незгода помеѓу мопед без регистарски ознаки, управуван од Г.О.(63) од Чанаклија и патничко моторно возило „Фолксваген Голф“ со струмички регистарски ознаки, управувано од Е.Ј.(39) од Струмица, информираат од струмичката полиција. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот на мопедот Г.О. кои му биле констатирани во болницата во Струмица. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Струмица.

Жените припаднички на турската националност во Василево се информираа за специјализираните советувалишни услуги и можностите како жртвите на родово засновано и семејно насилство да се справат со истото.

Неформалната средба на жените од турска националност  се одржа вчера попладне  со активистки на здружението Скај плус, координаторката за еднакви можности во општина Струмица и претставничка од организацијата Хера. Тие разговараа за различните форми на насилство, како да го препознаваат, каде да се обратат за информации, како да постапат?

Координаторката за еднакви можности во општина Струмица, Нела Масалковска, смета дека заедницата мора да соработува меѓусебно за важните прашања какво што е решавањето на родово-базираното насилство. Стручниот тим од здружението на граѓани „Скај плус“ подели и флаери со информации за услугите на Советувалиштето.

Скај плус од крајот на 2021 година ја обезбедува бесплатната услуга - советување на жртви на родово засновано и семејно насилство.

Вакви средби ќе се одржат во повеќе населени места со цел услугите да се доближат до што поголем број жени, а особено до оние кои живеат во руралните средини, лица со попречености и припаднички на етничките малцинства.

Промотивните активности се дел од проектот „Обезбедување бесплатна правна помош и психосоцијална поддршка за најмалку 200 жени припаднички на малцинствата и ранливите групи’’, финансиран од Европската Унија и имплементиран од страна на УН ВОМЕН и ХЕРА.

120 празни столчиња на Булеварот пред македонското Собрание во Скопје, по еден за секој пратеник, утрово поставија од Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) на првиот ден од Генералниот штрајк со кој работниците во јавниот сектор бараат поголеми плати.

Штрајкуваа и членовите на синдикалните организации на јавните претпријатија и државни институции во Струмица. Денеска од 10 до 11 часот пред просториите на претпријатијата и институциите штрајкуваа вработените во Општина Струмица, „Комуналец“, „Струмица Гас“, „Паркиралишта Струмица“, „Национални шуми“ – Подружница „Беласица“ Струмица, Основниот Суд во Струмица.

Синдикалците бараат зголемување на платите на вработените во јавниот сектор за 2.806 денари и утврдено право на регрес за годишен одмор во висина од 30% до 100% од основицата.

Регионалниот координатор на ССМ за Струмица, Бранко Ѓоргиев вели дека за време на штрајкот ССМ води сметка и во сложени услови на генерален штрајк да бидат запазени правилата со цел за вршење на работите кои се неопходно потребни заради спречување на загрозување на животот, личната сигурност или здравјето на граѓаните, односно 10% од вработените ги извршуваат своите работни обврски за производно-одржувачки и нужни работи кои не смеат да се прекинуваат за време на штрајк. Ѓоргиев најави дека штрајкот продолжува и утре.

СВР Струмица информира дека вчера околу 16:00 часот на шумски пат над селото Висока Маала, општина Василево, се случила сообраќајна незгода помеѓу мотоцикл без регистарски ознаки, управуван од С.И.(24) и мотоцикл без регистарски ознаки, управуван од Б.Б.(29), двајцата од Висока Маала. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил С.И., додека Б.Б. се здобил со телесни повреди констатирани во струмичката болница. Увид на местото на настанот извршила екипа на СВР Струмица.

Здружението за медиумска писменост „Медија Флеш“ почна со реализирање на проектот „Јас сум потрошувач и одлучувам за моите пари“, финансиски поддржан од Општина Струмица.

Зошто овој проект? Како општество и како граѓански организации често сме посветени на афирмација и промовирање на основните човекови права, но не секогаш го опфаќаме како право она што со кое секојдневно имаме контакт-купувањето храна, купувањето прехрамбени производи, точењето гориво, плаќање сметки за електрична енергија, купување земјоделски производи, лекови, добивање најразлични услуги и слично. Во изминатиот период многу малку се зборува за информирање на граѓаните за нивните права како потрошувачи, кои механизми и алатки им стојат на располагање со цел да да ги заштитат своите права, по основ на секојдневните потрошувачки договори што тие ги склучуваат и се во интеракција, информираат од „Медија Флеш“.

Иако има рамка за потрошувачите во форма на Закон за заштита на потрошувачи, сепак се уште е голем бројот на граѓаните кои не ги знаат своите права како потрошувачи, но сепак уште позагрижувачки е бројот на оние кои не знаат каде да се обратат во случај  нивното право како потрошувачи да биде повредено. Ова прашање и проблем е посебно изразено во помалите локални средини и потребата од едукација на граѓаните-потрошувачи е неминовна, со цел тие да се заштитат од лоши производи, нереални цени или да извршат промена на неисправниот, односно расипаниот производ. Исто така во време на дигитална ера и онлајн продажба, граѓаните мора да ги знаат своите права како онлајн потрошувачи. Има повеќе случаи каде граѓаните се изманипулирани, односно нарачуваат еден производ, а добиваат друг производ или пак оштетен производ.

Иако до 2018 година постоеше Советодавно место за заштита на потрошувачите на Струмица и ова тело и канцеларија функционирало во рамки на Општина Струмица, како проект од Организацијата на потрошувачи на Македонија, веќе неколку години не е во функција. Формирањето и ставањето на ова тело во функција ќе овозможи граѓаните да имаат механизам и алатка за да се пожалат за нарушување на своите потрошувачки права и да им се излезе во пресрет доколку има утврдени неправилности, додаваат од Здружението.

Главна цел на проектот е запознавање на граѓаните за нивните права како потрошувачи, унапредување на заштитата на потрошувачите и заштита на интересите на потрошувачи со цел тие да развијат свест, вештини, знаења и да имаат информации за производите што ги купуваат и кои механизми и алатки им стојат на располагање за да се заштитат од лоши производи, нереални цени или да извршат промена на неисправниот, односно расипаниот производ и да се воспостави квалитетен систем на заедничка соработка меѓу граѓанскиот сектор, институциите и граѓаните како потрошувачи.

Во наредниот период „Медија Флеш“ преку најразлични активности ќе работи на реализација на овој проект, а граѓаните ќе бидат информирани подетално за сите активности во наредниот шестмесечен период за постигнатите резултати.

Се известуваат граѓаните од општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село, дека на 22 и 23 јуни 2022 година, во раните утрински часови ќе се изврши авионска дезинсекција против возрасни комарци со следниот распоред:

На 22.06.2022 (среда), во општина Струмица.

На 23.06.2022 (четврток), во општините Василево, Босилово и Ново Село.

Доколку временските услови се неповолни, авионската дезинсекција ќе се изврши првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат подобри, информираат од општина Струмица.

Пчеларите навреме да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (понеделник, 20-ти Јуни), најавува прекин на електричната енергија на неколку улици во градот Струмица во периодот од 11:00 до 15:00 часот, и тоа: „5-ти Ноември“ цела улица, дел од улиците „Плачковица“, „Илинденска“, „Крушевска Република“, „Бетовенова“ и „Славчо Стојменски“.

Синоќа во периодот од 21:00 до 05:00 часот, полициски службеници од Бирото за јавна безбедност (Оддел за униформирана полиција, Оддел за криминалистичка полиција, Оддел за специјални полициски операции и СВР Струмица), во координација со инспектори од Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд и Управата за јавни приходи спроведоа акциска контрола во два угостителски објекта на подрачјето на СВР Струмица.

При тоа, констатирано е присуство на 36 малолетници после 24:00 часот, спротивно на законот, како и точење на алкохол на малолетници во еден од нив.

Од страна на Државен трудов инспекторат било утврдено дека вработени во едниот објект немаат потребна документација.

За сите прекршувања на законите ќе бидат поднесени соодвети поднесоци, соопшти МВР.

„Нацртај среќа“ беше насловен меѓународниот ликовен конкурс на ООУ „Сандо Масев“ од Струмица и СУ „Иван Вазов“ од Бугарија, инициран од директорите на училиштата, Драгица Спасова и Виктор Глигоров.

Учениците од двете училишта ја отсликаа среќата на хартија, опишувајќи на автентичен начин, а користејќи ја детската имагинација.

Делата на наградените ученици од I до IV одделение: Даниел Јакобчак - 1 место, Татјана Жекова - 1 место, Никол Борисова - 2 место, Никола Петков - 2 место, Даниел Атанасов - 3 место, Рената Сандуленко - 3 место и делата на наградените ученици од V до IX одделение: Фатме Мустафа - 1 место, Фанка Тодорова - 1 место, Кирил Стојанов - 2 место и Марјан Мехмедов - 3 место, го красат фоајето на ООУ „Сандо Масев“ во Струмица.

Директорите Спасова и Глигоров најавуваат дека нема да застанат само со овој проект кој ги поврзува индиректно учениците, соработката продолжува и понатаму.

Регулаторната комисија за енергетика на својата веб страница постави калкулатор преку кој секој граѓанин ќе може да направи споредба за сметките за струја меѓу постојниот и новиот предлог тарифен систем со блок тарифи за високата тарифа, односно за скапа струја.

„Со калкулаторот секој потрошувач може да си провери што би значело потрошувачка во блокови, а што би значело постојна ситуација и при тоа самиот калкулатор ќе покажува каква е разликата“ - вели претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски, кој заедно со професорот Рубин Талески од ФЕИТ го презентираа калкулаторот за новиот тарифен систем за универзалниот снабдувач со електрична енергија.

Калкулаторот е достапен на следниот линк >>>