Костадинов на предизборна трибина со здравствените работници од Струмица: Држава со европски здравствен систем посветен на потребите на граѓаните

Петок, 10 Јули 2020

„Пандемијата на КОВИД-19 беше најсериозниот тест за нашиот здравствен систем. Во услови на најтешка светска криза, покажавме како треба да се работи и како може да се создаде огромна доверба кај граѓаните во здравствените работници и здравствениот
систем. Големо мнозинство од македонските граѓани се задоволни од начинот на кој се менаџираше оваа криза, резултат кој никој не го забележал од нашата независност“ – кажа Костадин Костадинов, кандидат за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, на синоќешната предизборна трибина со здравствените работници од Струмица, која се одржа во Амфитатарот.

Костадинов најави дека здравствениот систем и здравствените работници се подготвени за следниот бран на коронавирусот и дека во наредниот период ќе се инвестира 33 милиони евра во одделенијата за интензивна нега.

Тој најави дека новата Влада предводена од СДСМ ќе продолжи со вработувања во јавно-здравствените установи за да се јакнат капацитетите на здравствените установи.

„Времето на одговор на Брзата помош ќе се намали на 10 минути во градски и 20 минути во рурални средини. Обезбедуваме трипати повеќе специјализации. Со апликацијата „Здравје за сите“ ќе се скуси времето и „шетањето“ на пациентот од доктор до специјалист и аптека. Скопје добива нов Клинички центар, а Охрид, Тетово и Струмица добиваат модерни регионални здравствени центри. Ги реновираме влезовите и приемните одделенија на болниците. Ја прошируваме позитивната листа на лекови, лековите на рецепт се достапни во секој дел од месецот, во секое населено место“ – кажа Костадинов.

На трибината со здравствените работници говореа и двајцата лекари, пратеничката од последниот состав на македонскиот парламент, Катерина Кузмановска и актуелниот градоначалник на Струмица, Коста Јаневски.

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева во Струмица

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева в…

Сеп 28, 2020 Вести

Фудбалската федерација на Македонија во соработка со УЕФА преку „Hat Trick III“ програмата за подобрување на фудбалска инфраструктура започна со изгра...

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична дела колку што ги има годините, полицијата најави поднесок до обвинителството

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична…

Сеп 27, 2020 Вести

СВР Струмица – Отсекот за општ криминалитет до Основно јавно обвинителство во Струмица ќе поднесе соодветен поднесок против 13-годишно момче од Струми...

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра обезбедуваме одржливост на домашните економски дејности и на работните места

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра о…

Сеп 27, 2020 Вести

Премиерот Зоран Заев, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на К...