Синоќа во фоајето на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, струмичани имаа ретка можност да да бидат дел од Книжевната вечер на еден од најпознатите поети, прозаист, есеист, поранешниот дипломат Луан Старова, член на МАНУ, на Медитеранската академија, на Европската академија и на Албанската академија на науките и уметностите.
На „Книжевната вечер со Академик Луан Старова“ беа претставени дел од неговите книги од циклусот „Балканска сага“, во кој се опфатени 16 книги, „Татковите книги“, „Времето на козите“, „Атеистички музеј“, „Пресадена земја“, „Балкански клуч“, „Патот на јагулите“, „Тврдина од пепел“, „Ервехе – книга за една мајка“, „Во потрага по Елен Лејбовиц“, „Љубовта на генералот“, „Амбасади“, „Нови амбасади“, „Балканвавилонци“, „Балкански жртвен јарец“, „Враќањето на козите“ и „Граница“.

Следниот месец ќе наполни 2 години, а од почетокот на својот живот има непознати епилептични напади. Михаела Петров од селото Куклиш, кај Струмица, наместо да се радува на животот секојдневно е со епилептични напади, грчење, плачење, а нејзините родители бараат помош и соодветна терапија за Михаела.

Сите прегледи што се направени во нашата држава, лечења и терапии, не ја подобруваат нејзината состојба, бидејќи уште не е дијагностициран проблемот и точната дијагноза.

Малата Михаела и нејзините родители во моментот се во Билберт, Германија, на клиниката „Helios Klinikum Niederberg“, каде врвни специјалисти во областа на неурологијата ветуваат многу за Михаела. Единствената нејзина шанса е токму овде, да се дијагностицира проблемот, да се добие соодветна терапија и да се олесни нејзиниот живот.

Потребни се околу 6.000 евра, а нејзиното семејство не е во можност да ги обезбеди овие средства.

Да и помогнеме, да донираме за Михаела на сметката број: 300031000004220 – Комерцијална Банка и преку бројот за донација на Телеком: 143-112.

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, денеска на прес конференција даде отчет за двегодишното работење.

Интегрален текст од прес конференцијата:

Поминаа две години од мојот градоначалнички мандат и сакам да ги информирам граѓаните за поголемите проекти кои што ги реализиравме во овој период.

Фактите го потврдуваат нашето задоволство дека најголем дел од планираното го реализираме.

Во 2018 година имавме реализација на буџетот од 85 проценти, што е една од подобрите во последните години.

Во третиот квартал од оваа година, реализацијата изнесува 62 проценти. Ова ветува дека и годинава ќе имаме висок процент на реализација на буџетот на општина Струмица.

Меѓу приоритети на кои истовремено работевме, беа децата од училишна возраст.

 1. Втора година по ред обезбедивме бесплатни униформи за сите првоодделенци.
 2. Училишен прибор за децата во социјален ризик.
 3. Здрав оброк за секое дете со што поттикнуваме здрави навики.
 4. Личен и образовен асистент за деца со попреченост.
 5. Со специјално возило обезбедивме превоз за учениците со попреченост со придружба од лиценциран асистент од нивните домови до училиштата.

Се грижиме и за децата од предучилишна возраст.

Секое новороденче добива еднократна финансиска помош.

Решаваме повеќегодишен проблем со сместувачките капацитети за згрижување на децата од предучилишна возраст.

 1. Градинките во Куклиш и Муртино наскоро ќе бидат отворени за 86 деца.
 2. Со проширувањето во клон 2 ќе бидат згрижени уште 53 деца.
 3. Потпишавме договор и обезбедивме средства за изградба на нова градинка во старата касарна со капацитет за 310 деца.
 4. Ќе се адаптираат и нови простории за целодневен престој на децата.

Отвораме Повеќенаменски социјален центар за здруженијата на социјално ранливите групи во зграда на поранешната касарна.

Во истата зграда отвораме и центар за останатите невладини организации.

Ја подобривме и инфраструктурата.

 1. За две години се пробиени и тампонирани улици во должина од 4.477 метри.
 2. Прв слој асфалт е ставен на улици во должина од 302 метра во индустриските зони
 3. Втор слој асфалт е ставен на улици со вкупна површина од 31.553 метри квадратни во градот и населеното место Добрејци.
 4. Тротоари со бекатон плочки на површина од 4.412 метри квадратни во градот.
 5. Извршено е и асфалтирање на површина од 13.947 метри квадратни во населените места Банско, Габрово, Раборци, Куклиш, Градско Балдовци, Вељуса, Водоча, Баница, Свидовица, Рич, Муртино, Попчево, Просениково, Костурино, Сачево и Добрејци.
 6. Тампонирани се полски патишта во должина од 6 километри во атарите на населените места Дабиле, Муртино, Просениково и Добрејци.

Подобрено е уличното осветлување во градот се поставување на вкупно 410 нови ЛЕД арматури.

 1. Со 47 нови метални столбови и нови ЛЕД арматури се осветли една од главните сообраќајници во градот улицата „Младинска“ во должина од 1.7 километри со што значително се подобри видливоста, а со тоа и безбедноста во сообраќајот на оваа улица.
 2. Во градскиот парк е извршена замена на 96 канделабри со нови модерни ЛЕД осветлувачки тела.
 3. Подобрено е уличното осветлување и во населените места Куклиш, Добрејци, Сачево, Габрово и Свидовица.
 4. Работевме на дооформување и уредување на влезовите во градот и продолжуваме понатаму.

Ги реконструиравме домовите на културата во Костурино, Дабиле, Просениково и Попчево. Изработена е и комплетна техничка документација со одобрение за градба на домови на културата во Куклиш и Вељуса.

Во завршна фаза е изведбата на канализациските системи во Дабиле и Просениково.

Ја подобрувавме водоводната и канализационата мрежа.

Се чистеа одводните канали.

Ја спроведуваме ЕКО кампањата за чиста Струмица.

 1. Бесплатно се поделени 8.500 канти за отпад на домаќинствата, а продолжуваме и понатаму, затоа што нашата цел е секое домаќинство да добие канта за отпад.
 2. Посадени се 600 садници на повеќе локации во градот.
  Спроведени се повеќе акции за чистење на дивите депонии од кои се подигнати 2.430 метри кубни отпад. Ваквите акции ќе продолжат и понатаму.

Го решаваме и проблемот со бездомните животни.

 1. Градежниот дел на стационарот за бездомни животни е целосно завршен
 2. Набавена е опремата со возилата.
 3. Во моментот се работи на подготовка на студија за менаџирање и одржливост на стационарот.

Изготвивме Стратегија и Акциски план за подобрување на квалитетот на амбиенталниот воздух.

 1. Ја прошируваме гасоводната мрежа.
 2. Со 100 евра во денарска противвредност го субвенционираме приклучувањето на домаќинствата.
 3. Болницата и други државни институции ќе се приклучат на мрежата.
 4. Обезбедивме прочистувачи на воздухот во основни и средни училишта.
 5. Нафтата и дрвата ги заменуваме со гас.
 6. Со одлука на Советот ги стимулираме инвеститорите за градење објекти со зелени кровови фасади со намалување на комуналните давачки за 8,5 проценти.

Во оваа прилика сакам да ги спомнам и следните проекти на кои веќе интензивно се работи:

 1. Реконструкција и уредување на поројот „Крушевска Република“ по целата негова должина од 3 километри со сообраќајници и партерно уредување.
 2. Уредување на поројот „Свети Илија“ со две паралелни сообраќајници за кои е изготвен проект.
 3. Изградба на градска галерија во просторот под плоштадот познато како поранешен „Лајк“.
 4. Проширување на градскиот парк зад АТШ Берово.
 5. Ќе направиме и Парк за домашни миленичиња.

На половина од мандатот сме и не ги заборавивме и останатите ветени проекти. Работиме на нив, но и на приоритетите што заедно ги утврдуваме на средбите со граѓаните. Заедно ја градиме нашата Струмица – истакна градоначалникот Коста Јаневски.

Агенцијата „Евентум“ го најавува првиот семеен ден во Струмица во градскиот парк кај Чешмичката. Адиент семејниот ден со наслов „Ние сме семејство“, ќе се одржи во недела, 27 октомври со почеток од 11:30 часот.

Организаторите најавуваат четиричасовна бесплатна програма од отворен карактер за сите возрасти. Низ настанот публиката ќе ја води мултиталентираното дуо-водители и актери Атанас и Тино. За најактивните деца и родители ќе бидат доделени бројни награди и изненадувања.

На сцена ќе ги видиме настапите на локалното танцово студио One Way, а за музичко уживање ќе биде задолжена поп-пејачката Александра Јанева.

За најмалите ќе биде поставено креативно уметничко катче, збогатено со многу детски игри, боенки, суперхерои, маскоти. Како најголемо изненадување ќе биде гостувањето на популарната сезнајка Биби oд „Сказните на Биби“, кои се вистински хит меѓу децата.

Девојките на ОК „Наковски Волеј“ стартуваа со победа и тоа на гости во Скопје, вечерва славеа со 3:1 над девојките на ОК „Јанта Волеј“, по сетови: 25:23, 23:25, 21:25, 24:26.

Минатата сезона, ОК „Наковски Волеј“, којшто со пласманот во финалето на Купот го оствари најголемиот успех во клупската историја, победи на четири од пет меѓусебни натпревари. Единствениот триумф ОК „Јанта Волеј“ го забележа пред своја публика во првиот дуел од четвртфиналето на Купот. Тогаш беше 3:2, но потоа во реваншот „Наковски Волеј“ беше сигурен со 3:0. Струмичките одбојкарки ги добија сите три пресметки во првенството, од коишто две беа на туѓ терен. Вкупно, во Скопје, струмичкиот тим се радуваше на две од три пресметки на коишто немаше резултат 3:0. На два натпревари беше 3:1 за „Наковски Волеј“, а на еден 3:2 за „Јанта Волеј“.

ЈПКД „Комуналец” започна со замена на осветлувањето во Кванташки пазар во Струмица, се поставува ново осветлување со штедливи лед светилки.

Како што информираат од струмичкото комунално претпријатие, по поставувањето на новото осветлување ќе се изврши и асвалтирање на на дел од овој простор со што ќе се подобрат условите за работа на корисниците на Кванташки пазар.

Викендот во градот Гоце Делчев, Бугарија, се одржа традиционалниот маратон во трчање „Неврокоп тича“ на кој учествуваа повеќе од 150 ученици од основни и средни училишта, а на покана на организаторот, средното училиште НПГ „Димитар Тасев“, учествуваа и 14 ученици од основни и средни училишта од Струмица.

Симона Кирова од ООУ „Никола Вапцаров“ го освои првото место во категорија основни училишта – женски, а второто место го освои Викторија Трајкова од истото струмичко училиште.

Кај средните училишта, Елена Стојкова од СОУ „Никола Карев“ го освои второто место, во категоријата – женски, а ученикот Никола Сирачев од СОУ „Димитар Влахов“ го освои третото место во категоријата – мажи.

Струмичкото средно општинско училиште „Никола Карев“ има воспоставена одлична соработка со средното стручно училиште НПГ „Димитар Тасев“ од Гоце Делчев, и во средата, професори од „Никола Карев“ ќе го посетат училиштето и ќе разменат искуства за образованието, а следниот месец професори од оваа училиште ќе дојдат на гости кај своите колеги во СОУ „Никола Карев“ во Струмица.

По повод Европскиот ден на граѓанската правда – 25-ти октомври, кој ден се одбележува во сите држави во Европа, па и во Македонија, во петок од 10:00 часот во Основниот суд во Струмица ќе има отворен ден за граѓаните.

Целта е правдата за се доближи до граѓаните и истите бидат запознаени со нејзиното спроведување, на тој начин обезбедувајќи широк пристап до правдата и за граѓаните и за пошироката јавност.

На денот на одбележувањето на Европскиот ден на граѓанската правда, граѓаните ќе имат можност одблизу да бидат запознаени со нивните основни права и нивниот пристап кон Основен суд Струмица.

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија, во вторник (22 октомври), од 09:00 до 15:00 часот без електрична енергија ќе останат населените места: Вељуса (општина Струмица) и Седларци (општина Василево).

ФК „Беласица“ со 2:1 ја совлада екипата на „Тиквеш“ во Кавадарци во денешниот натпревар во рамките на Втората македонска фудбалска лига – Исток и е на врвот на табелата.

Двата гола за екипата од Струмица во 16-та и 90-та минута ги даде Мартин Мирчевски, кој за еден месец постигна пет голови. Голот за „Тиквеш“ го постигна во Ристовски во 82-та минута.

Со ова победа „Беласица“ има 7 победи, едно реми и пораз од „Кожув“ и со вкупно 22 бода се лидери.

Струмица доби нова современа оптика, која се наоѓа во зградата спроти слаткарницата „Канела“ во близина на главната болница.

Оптика „ПРИЗМА“ – опремена со софистицирана работилница во која се врши оптометриски прегледи, изработка и монтажа на сите видови стакла со најсовремена технологија. Истовремено Оптика „ПРИЗМА“ врши поправка и исправување на оштетена рамка (промена на конец, шрафчиња, носници и сл.). Продажба на очила за сонце и контактни леќи.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Унијата на млади сили од ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица на денешната прес конференција потсетија на ветените проекти на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, а кои се уште не се реализирани.

Интегрален текст од прес конференцијата:

Поминува половина од мандатот на локалната власт на СДСМ во Струмица, која со општината управува 15 години, а со државната власт - веќе три години.

И сите можеме да видиме дека повеќето од проектите кои се ветени - не се ниту почнати.

Во делот од програмата за спорт и рекреација, градоначалникот на младите струмичани им ветуваше, но не реализира: обновa на постоjните фудбалски игралишта во населените места каде што активно се спортува, потоа, нови справи на трим патеката, нови игралишта со повеќе намени и игралишта со вештачка трева изградени веднаш до општинското.

Делот од програмата за спортот во засилена соработка со државната Агенција за млади и спорт имаше амбициозен и по малку романтичен наслов: подобар спорт- подобар живот.

Но, она што изненадува непријатно е дека дури и она што е направено не се одржува. Имено, оваа лето можевме да видиме до кој степен се запуштени постојните терени за рекреација во градот и во населените места. Колку е лоша состојбата со велосипедската патека може да види секој.

Колку се оштетени, а не се поправени ниту обновени детските игралишта. Обраснати со трева, без соодветно одржување на хигиена. Денешните млади се сеќават на „детскиот град” во Струмица кој исчезна како приказна од бајките.

Да потсетиме дека струмичани досега придонеа многу за спортско промовирање на нацијата пред целиот свет и заслужуваме Струмица да има пристојни услови за спорт и рекреација. На крај нема да прашаме: каде се ветените монтажни трибини и други пропратни елементи оти е очигледно дека амбициозниот филм подобар спорт - подобар живот, нема да го гледаме во Струмица. Барем не, во годините од мандатот на СДСМ.

На традиционалната средба на градежниците од Струмичкиот регион што се одржа денеска во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“, по повод празникот Свети Тома, Денот на заштитниците на сите градежници, за нов кум е избран Марин Крстевски од компанијата „Евростил-М“ од Струмица.

Со денешната манифестација која се одржува 27 години, на која присуствуваа архитекти, техничари, градежниците, се одбележува крајот на градежната сезона. Кумот на годинашнава прослава, Тодорчо Мицев од компанијата „К'РМЗОВ МР“, рече дека кумството е чест и со задоволство ја организираше денешната традиционална манифестација.

И за архитектите е голема чест што се дел од овој настан, како што велат тоа е денот кога се собират сите колеги. Ова е единствена манифестација од ваков карактер во Македонија, односно само Струмичките градежници на тој начин го одбележуваат овој празник, Свети Тома – заштитникот на градежниците.

Сликовницата „Девојче и мече“ на уметникот од Струмица, Ване Костуранов, која е во издание на „Ars Lamina“, се најде на престижната книжевна листа „The White Ravens 2019“.

Секоја година, International Youth Library од Минхен објавува листа на книги за деца и млади, од автори од целиот свет, кои ги препорачува.

Каталогот, кој е промовиран за време на Саемот на книгата во Франкфурт „Frankfurter Buchmesse“ има 200 наслови, на 37 јазици, од 57 земји.

Посетителите на најголемиот саем за литература во светот, од 16 до 20 октомври, имаат можност да ја погледнат книгата од Костуранов во каталогот, во изложбениот меѓународeн простор за претставување на изданија за деца, како и на македонскиот штанд, претставен од Македонската асоцијација на издавачи.

Фудбалерите на „Академија Пандев“ од Струмица, денеска на гости во Тетово со 1:0 го победија актуелниот шампион „Шкендија“.

Марио Маслаќ во 45-та минута успеа да даде гол за нови три бода на „пандевци“ и избивање на лидерската позиција во прволигашкиот шампионат.

На плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица започнаа 20-те „Отворени забавни фудбалски школи“, од кои 13 години по ред се поддржани и финансирани од буџетот на општина Струмица.

Околу 180 деца на возраст од 7 до 13 години од основните училишта во Струмица учествуваат во овој проект, без разлика на полот и нивното фудбалско знаење.

Момчиња и девојчиња од второ до четврто одделение кои доаѓаат од општинските основни училишта „Даме Груев“ од Куклиш, „Маршал Тито“ од Муртино, „Сандо Масев“ и „Никола Вапцаров“ од Струмица и „Св. Кирил и Методиј“ од Дабиле, се учесници на денешниот прв настан од овие „Отворени забавни фудбалски школи“.

„Убеден сум дека и годинава, како и во претходните години, децата ќе поминат убави мигови во играње и меѓусебно дружење, без разлика на полот, возраста и фудбалското знаење“ – кажа градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски во своето поздравно обраќање до учесниците.

Целта е децата да се дружат меѓу себе, играјќи разни игри поврзани со фудбалската игра. Секое дете како подарок добива маица од страна на организаторот.