Синоќа во дворот на Струмичката гимназија се одржа свеченост по повод доделувањето дипломи на околу 250 матуранти од генерацијата 2015/2019 на СОУ „Јане Сандански“.

Поздравувајќи ги дипломците нивните родители, професорите и пријателите, директорката Невенка Стојанова им се заблагодари на учениците, посебно на оние кои учествуваа на голем број државни и меѓународни натпревари, промовирајќи го училиштето „Јане Сандански“.

„Вечерва не е крај, туку нов почеток. Вечерва не е збогум, ами довидување. Сега, кога зачекорувате во едно ново поглавје од животот, искористете ги до максимум советите кои ви ги дававме, достигнете го врвот на својот интелектуален капацитет и, како што рекол големиот Махатма Ганди, „Бидете промената која сакате да ја видите во светот“. Не се сомневам дека ќе продолжите да не’ радувате со вашите успешни приказни, и дека по некоја година за многумина од вас со гордост ќе речеме: „Да, тој беше наш ученик“ - истакна во своето обраќање, директорката Невенка Стојанова.

Таа ги прогласи Дмитар Звонимир Митев - гимназиско образование и Теодора Дузлеска - економско образование, за најдобри ученици на генерацијата, а им беа доделени признанија и награди.

„Ќе ви кажам нешто што веќе ви го кажав во една прилика, но чувствувам потреба да го повторам: Нека ми простат сите претходни и идни генерации, но вие за мене засекогаш ќе останете МОЈАТА ГЕНЕРАЦИЈА“ – додаде Стојанова, обраќајки им се директно на генерацијата 2015/2019 од СОУ „Јане Сандански“.

Свеченоста беше заокружена со фрлање на капите на матурантите на скалите од влезот во училишниот двор на гимназијата.

СОУ „Јане Сандански“ веќе десетта година организира свечено доделување на дипломите, со кое сака да остави белег, сеќавање на средношколскиот живот на своите ученици, бидејќи оваа вечер се прославува нивната зрелост, нивниот чекор за напред во иднината.

По вчерашната сообраќајка незгода помеѓу автомобил и мотор, која се случила околу 17:30 часот на излезот од Струмица кон Дабиље, а во која со тешки телесни повреди се здобило 20-годишно момче, кој го управувал моторот, дошло до инцидент.

Како што пишува порталот www.drnka.mk, за време на полицискиот увид и интервенција на пожарникарите се закочил сообраќајот, па на делницата се создала  колона од возила. Нервозни возачи на две возила со странски регистарски ознаки, ја заобиколиле колоната за да ја поминат. Но, откако полицијата ги сопрела, возачите и дел од сопатниците од двете возила вербално ги нападнале полицајците од увидната екипа.

Инцидентот го потврдија од струмичката полиција, но за настанот повеќе информации најавија за денеска.

Четириесеттина ученици и студенти од Македонија, Србија, Бугарија, Црна Гора и Хрватска од утре се во Струмица на петдневниот интернационален летен музички камп „Струмица 2019“.

Овој летен музички камп кој по 9-ти пат се одржува, ќе биде отворен утревечер во 20:00 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ со свечен концерт и ретроспектива на претходните години.

Младите музичари ќе учествуваат во неколку категории на инструменти, флејта, труба, хорна и камерна музика. Предавачи на семинарот се реномирани професори од Факултетот за музичка уметност - Скопје. Координатор е Марија Јакимовска, а пијано соработник, Билјана Петровска.

Како што не информира професорот Александар Гошев, организатор на музичкиот камп, по свеченото отворање, следниот ден, се започнува со целодневна редовна настава, а во вечерните часови, односно од 20:00 часот ќе се одржуваат концерти.

Интернационалниот летен музички камп ќе се одржува на три локации, во НУЦК „Антон Панов“, Основното музичко училиште „Боро Џони“ и во манастирот „Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“ во Струмица.

Струмичани кои уживаат во класичната музика, можат секоја вечер од 23 до 27 август да ги следат концертите со почеток во 20:00 часот.

Околу 17:30 часот на влезот во Струмица од магистралниот пат ГП „Ново Село“ - Струмица, кај „Мало стопанство“ се случи сообраќајна незгода помеѓу автомобил „Пикап“ со радовишки регистарски ознаки и мотор со италијански регистарски ознаки.

Според нашите информации со моторот управувало 20-годишно момче кој од ударот на автомобилот бил исфрлен на коловозот и се здобил со тешки телесни повреди. Екипа на Итната медицинска помош по повикот веднаш пристигнала на местото на незгодата. Момчето по укажаната прва помош е префрелено во Струмичката болница.

Полицијата во моментот е на местото на сообраќајката и врши увид за причините...

Компанијата „TeDe“ од Берлин, бара работници со полно работно време во Германија и тоа:

  • Монтери на гипс картони
  • Мајстори за градежна столарија
  • Монтери за дрвени панели

Почетна бруто плата 2.000 евра со почетно сместување. Кандидатите да имат ЕУ пасош.

00 49 171 17 45 000 на Вибер и на ФБ Thomas Joseski

Се проектира експресен пат од Граничниот премин „Ново Село“ до клучката кај Смоквица со изградба на обиколница на Струмица за ефикасно сообраќајно решение од Бугарија до Коридорот 10 – вели Зоран Китанов, директор на ЈП Државни патишта.

„Самата фрекфенција Ви покажува дека овој пат не може да го апсорбира целиот сообраќај затоа се проектира експресен пат од Граничен премин „Ново Село“ до Струмица со обиколница на Струмица и експресен пат од Струмица до Смоквица, Гевгелија односно Коридор 10. Целта е да целиот овој транспрот што доаѓа од овој Граничен премин, протокот на стоки и услуги да се одвива со побрзо темпо, односно да има директен излез од Бугарија до Коридор 10 кај Смоквица” – истакна Китанов.

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информира дека утре (среда, 21 август), во периодот од 10:00 до 13:30 часот ќе има прекин на електричната енергија во населените места: Радичево, Сушево, Дукатино и Владевци, бензинската станица кај селото Владевци, „Риле Пром“, Ново Владевци и Старо Владевци.

СВР Струмица информира дека синоќа околу 21:00 часот на улицата „Панче Пешев“ во Струмица полициски службеници го фатиле лицето Џ.А. од Струмица при извршување кривично дело „тешка кражба“ во обид во куќа. Џ.А. бил лишен од слобода и задржан во полициска станица, а за настанот бил запознаен Јавен обвинител.

Вчера уште од раните утрински часови екипи на ЈПКД „Комуналец“ почнаа со чистење на плоштадот „Гоце Делчев“, каде доцна вечерта заврши 8-то издание на културно-забавната манифестација „Струмица ОПЕН фестивал 2019“.

Во текот на денот собран е целокупниот отпад, околу 130 метри кубни отпад, извршено е миење и чистење со специјално средство за гранитни површини, а ќе се изврши и комплетна дезинфекција. Освен плоштадот ќе се мијат и дезинфицираат и околните улици.

Инаку и за време на одржувањето на фестивалот, екипи на ЈПКД „Комуналец“ вршеа редовно подигање на отпадот и чистење на местата каде што се одржуваа настаните од „Струмица ОПЕН фестивал 2019“.

Трите „најлуди“ ноќи на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“, петок, сабота и недела поминаа без инциденти и било каква интервенција на полициските службеници.

Според информацијата од Хризантема Рендевска, портпарол на СВР Струмица, во ноќните часови нема нарушувања на јавниот ред и мир, а во трите вечери не се регистрирани сообраќајни незгоди. Генерално манифестацијата помина во стабилна безбедносна состојба и без нарушување на јавниот ред и мир.

Итната медицинска помош, која дежураше во изминатите три вечери на самиот настан на плоштадот, како што не информира д-р Живко Стојчев, началник на Итната медицинска помош во Струмица, годинава немала интервенции кај посетителите, за разлика од минатите години кога имаше неколку млади луѓе во бессознание поради алкохолизирана состојба.

И пожарникарите беа на самото место од почетокот до крајот на концертите, и кај нив немаше интервенција, се помина во најдобар ред, вели командирот на ТППЕ Струмица, Александар Гудев.

Организаторите на СОФ 2019, Здружението „Културен Забавен живот“, се уште не излегле со информација како помина годинашново издание, колкава, според нивните проценки, била посетеноста во изминатите три вечери, но и во изминатите денови на сите 27 настани во текот на летото.

Почнува пријавувањето на екипите за годинашното 7-мо издание на турнирот во улична кошарка „Street Basket – Владевци 2019“, кој секоја година се организира во пресрет на големиот христијански празник Голема Богородица, годинава на 25, 26 и 27 август, (недела, понеделник и вторник).

Пријавувањето на екипите трае до сабота, 24 август до 18:00 часот, а во 19:00 часот ќе биде и ждребувањето за дуелите. Според пропозициите котизацијата за учество на секоја екипа изнесува 1.500 денари, а истата треба да брои пет играчи.

Турнирот има награден фонд од 50.000 денари од кој средства ќе добијат најдобрите екипи. Првиот натпревар е во недела од 19:30 часот на кошаркарскиот терен во Владевци.

Покровител на овој традиционален турнир е Општина Василево.

За повеќе информации за пријавувањето, правилата и условите на: 070/636-317 и 078/438-796.

Ако беше жив, денеска легендата на македонската фолк музика Гоце Арнаудов, ќе го слaвеше својот 65 роденден. Гоце кој од мали нозе, па се до неговото прерано заминување од овој свет, пред 8 години, испиша многу успешни страници во музичката историја на Струмица и Македонија.

Ѕвездениот град Струмица имаше своја ѕвезда на земјата која стана ѕвезда на небото. Таа Струмица беше негов дом. Од тука заминуваше по другите градови и земји, низ сите светски меридијани, и повторно се враќаше на местото каде што си тежи каменот. Таа негова Струмица ја опеа и во песна, покажувајќи ја љубовта кон неа.

За легендата од Струмица, општина Струмица пред пет години, во предвечерието на неговиот роденден му подигна споменик кој го краси просторот во малиот градски парк, дело на македонскиот скулптор и сликар, професорот Митко Тошев.

„На Гоце Арнаудов не му е потребен споменик. Тој својот споменик го подигна со испеаните песни. Споменикот ни е потребен нам на струмичани, за да ни биде сведоштво за почитта која ја имаме кон човекот кој ја прославил Струмица надалеку, за да биде гордост на неговите современици и на генерациите кои доаѓаат по нас“ - рече тогаш во своето обраќање поранешниот градоначалник на Струмица, сега премиер, Зоран Заев.

Неговите песни се пееја, се пејат и ќе се пејат, тој на секоја песна и даваше душа и ја пееше од душа и со неговата интерпретација беше и ќе остане незаменлив. Тој голем човек на македонскиот народ му го остави своето најголемо богатство, своите песни...

„Чувајте ми ја Македонија“. Вака го заврши двочасовниот концерт на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“ хрватската дива Северина која ја вжешти атмосферата на Струмичкиот плоштад со нејзините песни.

Пораката ја упати Северина задоволна од самата атмосфера каде илјадници присутни во глас ги пееја нејзините хитови. Таа и нејзиниот бенд ја пееја и легендарната песна „Македонија“ од Дадо Топиќ, но и „Македонско девојче“…

„Имам една желба… Чувајте ми ја Македонија“ – им рече Северина на публиката на преполнетиот плоштад. А публиката уживаше во „Отрове“, „Град без људи“, „Ајде злато мое“, „Гас, Гас“, „Штикла“, „Италиана“, пееше со неа…

Северина во Струмица дојде со нејзиниот сопруг, Игор Којиќ, кој ја испрати до сцената и го следеше нејзиниот настап, а одвреме навреме ја фотографираше и снимаше од својот мобилен.

Северина по втор пат е на „Струмица ОПЕН фестивал“. Првиот концерт го имаше во 2013 година.

Вечерва на големата сцена на Струмичкиот плоштад ќе настапат: „2 Бона” од 21:00 часот, Мирза Селимовиќ од 22:30 часот, а точно на полноќ на сцената ќе се појават Бијело Дугме со Горан Бреговиќ, Младен Војичиќ Тифа и Ален Исламовиќ.

ФОТОГАЛЕРИЈА 1

ФОТОГАЛЕРИЈА 2

На магистралниот пат Струмица - Ново Село, на местото викано „Сушичко стопанство“, вчера се случила сообраќајна незгода меѓу автомобил „Волво“, управувано од М.К.(56) од село Ново Коњарево и трактор „ИМТ 533’, управуван од С.Т.(54) од село Сушица – информираат од СВР Струмица.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот на тракторот, кој бил пренесен во Струмичката болница. Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Струмица.

Три лица се донесени во болницата во Струмица по сообраќајната незгода која се случила денеска во 10:40 часот на патот Струмица – Валандово, пред влезот на селото Костурино, во која учествувале две возила во директен судир, а едно возило излетало од патот.

Според информациите од Струмичката болница, едно лице е со повреди на главата, едно на градниот кош и едно лице на карлица. Врз едното лице се врши интервенција на Хируршкото одделение, едно лице е во „шок соба“, додека кај лицето со повреди на главата, поради сериозноста на повредите се подготвува за транспорт на клиниките во Скопје. Според првичната клиничка слика, за сега не се животно загрозени, но се со сериозни повреди.

Сообраќајка кај Костурино, три лица донесени во болницата, патот Струмица – Валандово во прекин

Хризантема Рендевска од СВР Струмица информира дека во моментот е пуштен за сообраќај патниот правец Струмица – Валандово.

Денеска околу 11:00 часот на регионалниот пат Струмица – Валандово, кај селото Костурино се случил директен судир помеѓу два автомобили, според очевидци имало и трето возило.

Три лица со тешки телесни повреди се донесени во Хируршкото одделение во болницата во Струмица. Нема информации за состојбата на повредените.

Хризантема Рендевска од СВР Струмица, ја потврди информацијата за сообраќајката, но во моментот се уште се врши увид од страна на полициски службени лица.

Патниот правец Струмица – Валандово во моментот е во прекин за сообраќај.