Тотал ТВ понуда како никогаш до сега. Користете 8 месеци промотивни цени на твоите омилени пакети за само 249 денари, а добивате над 220 канали, 33 Пинк канали бесплатно за период од 2 години, HBO, CinestarTV, Club X, Cinemax, EON.

Бесплатна инсталација и сервисирање, голем број на поволности за сите нови корисници на Тотал ТВ.

Тотал ТВ во Струмица преку продажниот салон и застапник за Југоисточниот регион, кој се наоѓа до зградата позната како „Победа“ и кружниот тек до ЕВН.

Да ги гледаме нештата појасно - HD доживување секој ден, со секоја твоја серија или омилен филм.

Тотал ТВ Струмица побарајте ги на: 070/893-125.

Комерцијална објава

Силно невреме со пороен дожд и град ја зафати Струмица попладнето. Нема некои сериозни последици по улиците и во дворовите во градот Струмица, вели Александар Оџаков, командант на Кризниот штаб при општина Струмица. Скрешени дрвја и гранки. Екипи на „Комуналец“ веднаш излегле на терен и ги отстрануваат.

Од Центарот за управување со кризи во Струмица велат дека до овој момент нема пријави од граѓани за евентуални штети од невремето кое траеше околу 20-тина минути.

Од УХМР информираат дека и во следните денови во попладневните часови ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

„Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град“, се вели во Метео предупредувањето издадено од УХМР.

Македонската машка ракометна репрезентација денеска од 18:00 часот во Струмица против Грција ќе го одигра последниот натпревар во квалификациите за пласман на Европското првенство кое следната година ќе се одржи во Австрија, Норвешка и Шведска.

Нашата селекција веќе го обезбеди настапот на уште едно големо натпреварување и повторно ќе бидеме дел од ракометната елита на Стариот континент, а на дуелот со Грција со триумф не само што ќе се реваншираме за поразот во Кожани туку и ќе го потврдиме првото место на табелата во групата.

Поради повреди на денешниот нтпревар нема да настапат Стојанче Стоилов, кој имаше успешна операција на менискусот, Милорад Кукоски и Томислав Јагуриновски.

Нивните места во екипата ќе ги заземат Дарко Димитриевски, Мартин Серафимов и Горан Крстевски.

Пренос од натпреварот ќе може да проследите на ТВ Телма на следниот линк >>>

Училишниот тим во футсал на ООУ „Видое Подгорец“ од Колешино го освои Балканскиот шампионат за основни училишта во женска конкуренција. На завршниот турнир во Приштина, Косово ученичките од оваа училиште доминираа пред двете екипи од Косово и Албанија и ја освоија титулата Балкански шампионки.

Во првото коло со 15:1 го совладаа тимот од Албанија, во второто славеа против Косово А, со 5:1, а со вториот косовски преставник одиграа 2:2.

Со скор од две победи и едно реми, девојките од училиштето од Колешино, предводени од тренерот, наставникот Спаско Милков го освоија златото на Балканското првенство во футсал за ученички тимови од основни училишта - женска конкуренција.

Жителите на Колешино денеска ги пречекаа Балкански шампионки во футсал, кои пристигнаа со златото и сите заедно ја славеа оваа голема победа за основците, претставувајќи ја Македонија на оваа Балканско првенство.

Екипата на наставникот Спаско Милков е составена од ученички од 6 до 9 одделение. Тие веќе две години доминираат во училишниот спорт кога станува збор за женскиот фудбал. Тренираат постојано на отвореното училишно игралиште и нижат резултати.

Со благослов на д-р Киро Стојанов, Бискуп скопски и епископ струмичко скопски, денеска напладне и официјално започна со работа Радио Марија Македонија, непрофитно радио на Католичката заедница во Македонија, кое е дел од семејството на радио станици во 80-тина земји во светот.

„Денес сме радосни и благодарни на Бога што од денес можеме и на овој современ начин да навестуваме преку радио брановите на Радио Марија. Главна цел на оваа радио е: Божјото слово во секоја куќа. На овој начин навестувањето на спасението доаѓа и до болните и немоќните и до оние кои Бога го познаваат, но и до оние кои Бога искрено го бараат. Нашата програма е исклучиво верска и исклучиво се потпира на вас, драги слушатели. Наменен е до сите луѓе со добра волја“ – рече во своето обраќање д-р Киро Стојанов.

Радио Марија емитува 24-часовна програма на FM 106,5 MHz, од студиото кое се наоѓа во административната зграда на Католичката црква „Св. Иван Крстител“ во Струмица. На програмата може да се слушнат молитви за секакви намени, вести, отворено-контактни емисии, а музиката е исклучиво македонска, фолк и забавна.

„Ние сакаме да бидеме блиски до граѓаните, до нашите слушатели и да живееме со нивните потреби, со нивните неволји, со нивната среќа, со нивната тага, се сакаме заеднички да споделуваме, па така и програмата на Радио Марија е концепирана на три дела. Едниот дел е молитва, и во неа ние молиме за најразлични потреби на нашите слушатели. Еве како пример, се молевме за лицата кои се болни, за полуматурантите, матурантите, за возачите и така натаму. Значи секој ден имаме една посебна група на наши слушатели во нашите молитви и сметаме дека е многу важно за луѓето да се молиме. Втор дел од концептот на Радио Марија е навестување на словото Божјо во кое ќе говориме за конкретни работи од црквата, од евангелието, од светите тајни, актуелни етички, морални предизвици во нашето општество и третиот дел е од секојдневните работи коишто не погодуваат сите нас“ – вели отец Гоце Костов, директор на Радио Марија Македонија.

Радиото од студиото во Струмица ќе емитува и контактни емисии со вклучување во живо на слушатели, гости во студиото на одредена тема, а освен преку радио, Радио Марија може да се слуша и преку мобилен телефон со Андроид апликацијата Радио Марија Македонија и преку интернет и веб страната www.radiomarija.mk

„Струмица ОПЕН фестивал 2019“ продолжува со втората недела од своите настани. Од утре „Вежбаме во парк заедно со Елена“, со уникатни тренинзи на отворено во струмичкиот Градскиот парк, како четврти настан од програмата и е новитет за СОФ и општо за спортот во Струмица.

„Првпат оваа година како дел од СОФ имаме настан кој го крстивме „Вежбаме во парк заедно со Елена“. Ќе се одржи на 17, 19 и 21 јуни со почеток во 19:00 часот во Градскиот парк покрај езерцето. На настанот ќе бидат поканети членовите на аеробик клубот „Go Fit“. Учество може да земат сите заинтересирани рекреативци, вежбачи и спортисти кои сакаат да бидат дел од овој настан. Ќе има интересни часови за нашите струмичани да бидат дел од спортување со добра забава. Вежбањето треба да биде секојдневие кај секој млад човек и секојдневно да се применува. Се надеваме дека ќе придонесеме за да се појави желба за вежбање кај нашите струмичани“ - вели професорката Елена Илков, инструктор по аеробик и пилатес.

Од Здружението „Здрава котлина“ информираат дека денеска во 12:00 часот во Домот на културата во селото Иловица организираат собир со жителите од регионот, по последните активности во врска со археолошките истражувања на локација на концесискиот простор на потенцијалниот рудник над Иловица.

„Несериозно, неодговорно и провоцирачки, тоа што се започнати археолошки истражувања, финансирани од концесионерот, чија концесија веќе три години е истечена. И покрај сите ветувања од премиерот и Владата дека рудник нема да има, концесијата се уште не е одземена, а концесионерот се однесува како сопственик и узурпатор на нашата природа и продолжува со акции на терен и тоа рака под рака со државна институција! Тоа, по сите правни, човечки и етички кодекси е недозволиво“ – стои во соопштението на „Здрава котлина“.

Од оваа еколошко здружение додаваат дека на собирот ќе присуствуваат и ќе говорат еко-активисти од Македонија, Хрватска и Кипар.

Со доделувањето на наградите на најдобрите претстави и актери, вечерва заврши 54-от македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп.

Претставата „Животинска фарма“ од Џорџ Орвел во режија на Љупчо Ѓоргиевски ја доби наградата за драматизација и адаптација, во изведба на актерите од Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица.

Оваа претстава беше наградена и минатиот месец на Фестивалот на малите театарски форми што се одржа во Враца, Бугарија, од жирито на Меѓународниот фестивал НЕТА, за најуспешна реализација и современ политички звук, а на актерот Коста Ангов му беше доделена наградата за улогата Наполеон.

Општина Струмица е рангирана на 18-то место во државата или втора од општините во Југоистокот по индексот на активна транспарентност на истражувањето, што го направи Центарот за граѓански комуникации, помогнати од УСАИД. На врвот е општината Битола. Станува збор за објавување на информации и податоци на своја иницијатива, без да побара било кој.

Според податоците на Центарот, општина Струмица има 75,4 индексни поени и спаѓа во групата јавни институции со добра активна транспарентност.

Под „активна транспарентност“ се подразбира објавувањето информации на сопствена иницијатива на институциите, без притоа некој да има доставено до нив барање за пристап до тие информации на своите интернет страници, а се во интерес на граѓаните. Конкретно, секојдневно информирање за работата на општинските служби, објавување одлуки, записници, службени весници, буџети, јавни набавки, завршни сметки.

Од општините во Струмичкиот регион, „добра“ е и општината Василево, со 72,3 индексни поени, (27 место), додека во групата општини со слаба активна транспарентност од струмичко се општините Босилово (74) и Ново Село (79).

Истражувањето се прави четврта година по ред на институциите кои се директни носители на извршната власт на централно и на локално ниво, односно на Владата, на министерствата и на локалните власти, односно на општините и градот Скопје.

Во однос на одделните области на активната транспарентност – институциите објавуваат најмногу информации од областа на пристапот до информации, а најмалку од областа на буџетската и финансиската транспарентност.

Попладнево сончево и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер претежно од северен правец.

Попладнево во крајните источни и југоистоисточни делови (околу Беласица, Огражден и Малешевските pланини), е нестабилно со пороен дожд и грмежи, а краткотраен пороен дожд и грмежи имаше во околината на Македонски Брод и во крајните западни делови.

Нестабилната облачна маса од Малешевските pланини се спушта кон Струмица каде се очекува интензивен пороен дожд, грмежи и можна појава на град - информираат од УХРМ.

Во следните денови во попладневните часови ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во понеделник и вторник. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град.

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Струмица и го одработи првиот тренинг во спортската сала „Парк“ за неделниот натпревар со репрезентацијата на Грција, во рамките на квалификациите за Европското првенство во 2020 година.

Според порталот www.drnka.mk, селекторот на репрезентацијата, Данило Брестовац ги има на располагање сите ракометари и најави можни две рокади за дуелот со Грција со цел освежување на селекцијата.

Повеќе на следниот линк >>>

Синоќа во големата сала на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица пијанистката Клара Ристова одржа концерт на класична музика со интерпретација на поетски стихови од Наташа Василевска Трајчевска.

Концертот беше со хумана цел, да се соберат што повеќе средства за младиот струмичанец, поранешниот фудбалер Томе Јанев, за лекување во Москва, Русија.

Ристова е задоволна од покажаната хуманост на струмичани и се надева дека со овој мал дел од потребните финансии ќе му помогнат на Томе да оди на потребното лекување во Русија.

За Томе Јанев ќе се организира уште еден хуманитарен настан, овој пат спортски, „Трчаме заедно за Томе“ во организација на Здужението за помош и поддршка на лица со Даунов синдром „Вера“ од Струмица.

Настанот е закажан за сабота, 22 јуни, точно напладне. Стартот на трката е од шеталиштето кон Градскиот парк, се до Амфитеатарот, каде ќе се финишира. Апелираат струмичани, но и сите хумани луѓе од целата земја да земат учество на настанот и да помогнат како и многу пати до сега.

Томе Јанев е младо момче (29 години) од Струмица, кое неодамна се соочи со дијагноза, болест на моторниот неврон или ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis). Ова момче беше активен фудбалер од својата најрана возраст во македонските клубови Силекс, Брегалница, Кожуф, Хоризонт Турново и матичниот клуб Беласица.

Томе Јанев 2019-та година ја започна со лоша вест за здравствената состојба. Му беше дијагностицирана ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis), болест на моторниот неврон. Болеста е во почетна фаза, но доколку не му се помогне навреме, последиците од неа може да бидат катастрофални, преку целосна атрофија на мускулниот систем.

Надеж за подобрување на неговата состојба има преку лекување и терапија со матични клетки на секои четири месеци во рок од три години и ќе го чини околу 160.000 евра.

За Томе и понатаму може да се донира на следните сметки и телефонски броеви:

- преку денарска сметка број:

Томе Јанев

210-5017071183-75

НЛБ Банка

- преку девизна сметка број:

Tome Janev

MK07210501707118375

NLB Banka AD Skopje

Makedonija

SWIFT: TUTNMK22

- преку Телеком со повик од 100 денари:

143 454

- преку ВИП со повик од 100 денари:

143 502

По повод светскиот Ден на крводарителот - 14 јуни, во организација на Црвен  Крст и Службата за трансфузиона медицина во Струмица се организираше доброволна крводарителска акција на која беа собрани повеќе од 35 крвни едници.

Како што информираше д-р Дениза Стамболиева, во акцијата зеле учество граѓани кои за прв пат даруваа крв за потребите на Струмичката болница, што уште еднаш се потврдува дека струмичани сакат да помагаат.

Годинашното одбележување на крводарителската акција беше под мотото „Сигурна крв за сите“, а од Службата за трансфузиона медицина, потенцираа дека постојано има потреба од донирање крв во текот на целата година со цел да се одржуваат потребните резерви и да се постигне универзален и навремен пристап до безбедна трансфузија на крв за пациентите.

На годиншно ниво во Струмица крв даруваат од 1500 до 2000 лица и како што истакна д-р Дениза Стамболиева, струмичани се едни од најхуманите луѓе кои постојано даруваат, со што се задоволуваат потребите на ЈЗУ Општа Болница во Струмица, а по потреба се испраќа и во болниците во Штип, Кочани и Гевгелија.

Во завршна фаза е тампонирањето на осум полски патишта на територијата на општина Струмица, а еден од нив е и патот од Дабиље кон Петралинци.

„Барањата беа од граѓаните и во овој дел опфативме осум такви локации, во атарите на населените места Дабиле, Муртино, Просениково, Добрејци, вака ги посочувам овие населени места, меѓутоа, тие поврзуваат и други, тука е Муртино – Сачево, Дабиле – Просениково, тоа е еден пат кој што планираме понатаму да биде и асфалтиран. Јас мислам ќе има ефект, бидејќи и самите луѓе го бараа тоа. Вкупната должина е 6 километри, секако дека има потреба од повеќе, но како практика не била воспоставена досега, ова е за поздравување затоа што е почеток на реализација на една потреба која што нашите сограѓани ја имаат и која не се практикувала“ – вели градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, кој направи обиколка на местата каде во моментот се вршат активностите околу тампонирање на полски патишта.

Ингеренцијата на полските патишта е во надлежност на Министерството за земјоделие, општината Струмица таа иницијатива на жителите ја проследи како проект до Министерството, по што следуваше процедура околу објавувањето на тендерските постапки, проект кој сега е во завршна фаза.

„Некои од овие патишта, понатаму во нашите проекти за развој на нашата општина, се потенцијални патишта кои можат да прераснат во сообраќајници со комплетно уреден и асфалтиран пристап, пред се за поврзување меѓу две населени места и полесна комуникација меѓу луѓето“ - вели градоначалникот Јаневски.

За Бончо Божиков, претседател на Месната заедница од Дабиље, овој пат е многу значаен за нив, бидејќи ги поврзува селата Дабиље и Петралинци, а по вакви патишта најлесно ќе можат да си ги извршуваат своите земјоделски работи со било какви превозни средства, а кога ќе се собират земјоделските производи ќе има услови за подобар транспорт за пласман.

Екипата на „BU coffe“ е најдобра на годинашното издание од тридневната улична кошарка „Street Basket 2019“, која во рамките на „Струмица ОПЕН фестивал“ се одржуваше на кошаркарското игралиште во дворот на СОУ „Јане Сандански“.

Во вечерашното финале екипата на „BU coffe“ ја победи екипата на „Boulevard Bucks“. Третото место го освои екипата на „Книжарница 5+“. За најкорисен играч е прогласен Александар Шајкаров од екипата на „BU coffe“.

Екипите се натпреваруваа за награден фонд од 40.000 денари. Првопласираната екипа освои пехар, медаљи и парична награда од 18.000 денари, второпласираната екипа 12.000 денари, додека третопласираната екипа парична награда од 6.000 денари. За MVP, награда од 3.000 денари.

На годинашниот „Street Basket“ учествуваа 16 екипи, составени од 3+1 играч.

СОФ организираше и награди за публиката, која во изминатите три дена ја имаше во голем број на натпреварите кои се играа во вечерните часови. За „тројка“ и „лична“ публиката беше наградувана со ваучер од 1.000 денари, пернички од „АЛМАК“ Струмица и крпи од „Фротирка“ Делчево, а крпи од оваа делчевска компанија добија и наградените играчи од финалното натпреварување. За добра забава на публиката покрај кошаркарските натпревари имаше и музички настапи на Дивизија и DJ Popeye.

„Street Basket 2019“ е поддржан од Општина Струмица, Агенција за млади и спорт, Делегација на Европската унија, Јанев компани, Бу кафе, Еснаф, Сендвич бар.

Невладините организации кои работат на територијата на општината Струмица ќе добијат работни простории за извршување на своите активности со кои придонесуваат за развој на општината и заедницата.

Во тек се градежни активности со реконструкција, адаптација и уредување на една од зградите во поранешната касарна во Струмица, позната како „инкубатор“, каде ќе бидат сместени, пред се здруженијата на социјално ранливите групи, но и на останатите невладини организации.

„Невладиниот сектор е наш партнер, којшто со своите проекти и идеи дава голем придонес во развојот на нашата општина“ – вели градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски.

Владата на Република Бугарија донираше 138.000 евра за овој проект, проектот доби пари и од Фондацијата отворено општество Македонија, а со свои средства учествува и Општина Струмица.

Градежните активности околу реконструкцијата и уредување на внатрешните простории треба да завршат во месец септември, а во меѓувреме се работи на утврдување на методологијата и критериумите за начинот на доделување на работните простории за здруженијата.