По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Струмица денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице од село Добрејци за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик, информираат од ОЈО во Струмица.

Во текот на истрагата, обвинителството прибра доволно докази кои ја потврдуваат основаноста на сомневањето дека обвинетиот, на речиси идентичен начин како и во случајот со претходната жртва Ристо Иљашев, го извршил кривичното дело и кон втората жртва, Александар Мицев од Струмица, кој беше пронајден во резервоар за гориво во водите на браната Турија на 5-ти август минатата година. Тој го лишил од живот оштетениот на подмолен начин и од материјални побуди.

На 09.10.2018 година, во адвокатска канцеларија во Струмица, обвинетиот и неговата жртва склучиле Договор за купопродажба на недвижен имот – деловна просторија. Притоа, оштетениот се јавува како продавач, а обвинетиот како купувач. По ова, тие заминале во село Добрејци, во работилницата на обвинетиот за наводна исплата на парите во готовина.

Искористувајќи ја приликата кога останале сами и довербата што оштетениот ја имал кон него, обвинетиот испукал два куршума од огнено оружје со калибар 22 (5,6 мм) во пределот на главата на жртвата.

Од здобиените повреди кај оштетениот дошло до пореметување и прекин на работата на важни мозочни центри и настапила смрт.

Обвинетиот го ставил телото на убиениот во метален резервоар за гориво, кој го обвиткал со полиетиленска фолија. Потоа со возило го однел на браната „Турија“ и го фрлил во езерото.

Обвинетиот, со пресуда на Основниот суд Струмица од 06.02.2020 година веќе е осуден за уште едно такво кривично дело, при што му е одредена казна затвор во траење од 20 години.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 од кои и еден во Струмица.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 534 оздравени пациенти од кои најмногу во Скопје 353 пациенти, а четворица и во Струмица.

Од Министерството за здравство велат дека во денешните регистрирани оздравени лица најголем број се лица од изминатиот период пријавени збирно од локалните Центри за јавно здравје кон Институтот за јавно здравје.

Во изминатите 24 часа починаа шест пациенти со ковид-19, пет од Скопје (на 34, 66, 67, 67 и 86 години) и пациент од Кочани на 76-годишна возраст.

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски по повод празникот Курбан Бајрам упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во општината Струмица.

Почитувани граѓани од исламска вероисповед,

Курбан Бајрам, еден од двата најголеми празника на Вашата вера, нека ви ги исполни срцата и домовите со радост и среќа.

Празничниот дух нека ви донесе здравје, благосостојба и успех Вам и на Вашите семејства, но и подготвеност за подадена рака на сите оние на кои им е потребна.

Среќен и вековит да ви биде Курбан Бајрам. Bajram Serif Mubarak Olsun, напиша градоначалникот Јаневски.

Правилното депонирање на кабастиот отпад и градежниот шут има директно влијание во зачувувањето на урбаната животна средина од аспект на санитарно и еколошко значење.

Од Одделението за комунална хигиена при ЈПКД „Комуналец“ Струмица  велат дека и покрај тоа што вршат собирање на смет два пати неделно низ четири реона во градот Струмица и централното градско подрачје и низ три реони по населените места, одржување на јавна чистоќа со метење на улици низ градот со 9 екипи шест дена во неделата, секојдневно се појавуваат нови депонии од градежен шут, стар намештај и гранки од дрвја околу и во контењерите кои се поставени низ градот, а служат исклучиво само за смет од домаќинствата.

Голем број несовесни граѓани со тоа ја загрозуват својата безбедност, безбедноста на пешаците и возилата, создаваат лоша слика за градот.

Според Законот за јавна чистота, не е дозволено градежниот шут што настанува при градење или реновирање на домовите и дворовите, граѓаните и правните субјекти да го оставаат во или околу контењерите за комунален отпад.

За да се спречи оваа несакана појава ЈПКД „Комуналец“ апелира и ги ивестува сите граѓани ваквиот тип на отпад да го оставааат пред своите дворови и да се јават во Одделението „Комунална хигиена“ во ЈКПД „Комуналец“ за да може истиот да биде навремено подигнат.

Македонскиот одбојкарски прволигаш „ЏИО Струмица“, го формира тимот за новата одбојкарска сезона. Претседателот на клубот, Ѓорги Ѓоргиев Џио потпиша договор за продолжување и со Марјан Урдов.

Урдов имаше на маса неколку примамливи понуди од странство, но одлучи да остане во Струмица и биде дел од амбициозниот проект на клубот, кој треба да донесе позитивни резултати како на домашната така и на меѓународната сцена.

Претходно претседателот на клубот, Ѓоргиев го продолжи договорот и со Ристо Николов, а во своите редови ги врати репрезентативците Владо Милев и Васе Михаилов.

Утрово околу 06:00 часот е изгаснат пожарот што го зафати реонот кај Едрениково во општина Василево, потврдија од Противпожарната единица на Струмица.

Во гаснењето на пожарот кој избувна вчера околу 17:30 часот беа ангажирани 25 пожарникари со шест противпожарни возила, освен од ТППЕ Струмица на помош дојдоа и пожарникари од ТППЕ Радовиш.

Опожарена беше поголема земјоделска површина, а дополнително ќе се утврдуваат штетите, но и причините за настанувањето на пожарот кој се префрли кон населеното место Владевци до магистралниот пат Струмица – Радовиш.

Според најавата од УХМР, денеска и утре, целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Потребно е да ги почитуваме општите мерки за заштита на нашето здравје.

- Во текот на екстремно топли денови да се остане повеќе во затворени простории (пред се климатизирани), а при неопходен престој на отворен простор во овој период, да се најде можност за почести одмори под сенка;

- Да се носи светла и лесна облека, а при директна изложеност на сонце да се носат заштитни очила и капа и да се користи крема со висок заштитен фактор;

- Да се внесува помало количество храна, претежно овошје и зеленчук, а помалку масна храна;

- Да се внесуваат големи количества течности, најдобро обична вода за пиење, а да се избегнуваат алкохолните пијалаци;

- При влегување во возило, потребно е тоа одреден период да се проветри;

- На хронично болните лица се препорачува редовно да ја земаат препишаната терапија, во консултација со матичните лекари.

Поради високите температури и зголемената можност за појава на труења со храна и цревни заразни заболувања, се препорачува задолжително миење на земјоделско-градинарски производи (свеж зеленчук и овошје) пред нивна употреба, термичка подготовка на храната и нејзино консумирање веднаш по подготовката.

Комисијата за следење на ефектите од високите температури при Министерството за здравство во континуитет ја следи состојбата и по потреба ќе предлага мерки и активности за минимизирање на евентуални штетни ефекти од високите температури.

Од Противпожарната единица на Струмица информираат за пожарот кој избувнал околу 17:30 часот во атарот на село Едрениково.

„Пожарот со голема брзина се прошири во сите правци и кон селото Владевци во фронтална линија од околу 2 километри. ТППЕ Струмица со шест противпожарни возила и 20 пожарникари се уште е на терен до целосно ликвидирање на пожарот“ – информираат од ТППЕ Струмица.

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија на ден 30.07.2020 година (четврток), од 09:00 до 13:00 часот без електрична енергија ќе останат корисниците од селата Еднокуќево и Робово, Робово Индустрија и Бензинска станица „Национал“ Робово.

Повеќе од два часа гори во близина на селото Едрениково, општина Василево. Гори поголема површина од стрниште. Противпожарната единица е на терен и се справува со пожарот, кој се шири кон Владевци во близина на патниот правец Струмица - Радовиш.

 

Тројца млади струмичани, членови на ЗСР „Шампион 2005“ од Струмица беа меѓу најдобрите на традиционалниот Крапски Куп натпревар – „Крапска дружба 2020“, кој викендот се одржа на езерото Тршино во близина на Виница.

Екипата составена од Трајче Аљоков, Коста Поп Иванов и Бобан Јовановски, во конкуренција на осум екипи, го освоија второто место со вкупен улов од 68,750 килограми. Тие го освоија и пехарот за најголема уловена риба со тежина од 10,750 килограми.

Македонскиот одбојкарски репрезентативец, струмичанецот Никола Ѓоргиев денеска ја имаше и својата официјална промоција во новиот клуб „Инегол Беледиеспор“, со кој потпиша едногодишен договор.

Минатата сезона Никола ја мина во германскиот прволигаш „Фридрихсхафен“, а трансферот во „Инегол“ претставува камбек во турската одбојка, каде во периодот од 2011 до 2014 година со успех го носеше дресот на „Спор Тото“.

„Сакам да им се заблагодарам на сите во клубот за прекрасниот дочек, како и на претседателот за вложениот напор за да ме доведе во Инегол. Среќен сум што сум овде, од првиот ден сум прифатен како дел од семејството и верувам дека заедно ќе постигнеме добри резултати во новата сезона. Инегол со право има високи амбиции, бидејќи има одлични одбојкари и врвен тренер. Голем поздрав до сите навивачи и се надевам дека кризата со коронавирусот наскоро ќе заврши, за да можеме заеднички да се радуваме на победите“, изјави Никола Ѓоргиев.

Нашиот најдобар одбојкар во кариерата настапуваше и за Париз во Франција, за Варшава во Полска, во јапонскиот шампионат ги бранеше боите на „Торај“ и на „Осака“, во Италија една година беше дел од тимот на „Форли“, а првиот интернационален предизвик по заминувањето од Струмица го имаше во српскиот клуб „Раднички“ од Крагујевац.

Министерката за финансии, Нина Ангеловска соопшти дека утрово се префрлени 32 милиони денари кон банките за прифатените 9.200 приговори, најмногу од млади кои ги немаше во листата за помош со платежна картичка „Купувам домашно“.

Иако минатата недела, откако им беа прифатени приговорите, добија платежна картичка „Купувам домашно“, истите беа празни. Образложението на банките беше дека тие само ги отвораат сметките и ги изработуваат картичките, а за средствата на картичките зависи од Владата кога ќе ги исплати.

Министерката Ангеловска вели дека во текот на денешниот и утрешниот ден парите банките ги стават на располагање на домашните платежни картички на граѓаните.

Инаку, од разгледаните 46.000 приговори, 9.200 беа прифатени од кои 5.800 на млади лица од 16 до 29 години, 700 на невработени лица со низок доход и 2.700 на вработени лица, но со низок доход.

Со денешната префрлена сума од прифатените приговори вкупно се исплатени 28,3 милиони евра. Заклучно со 25 јули се издадени над 300.000 картички во износ од 26 милиони евра, од кои 20 милиони евра потрошени за купување домашни производи и услуги. Заклучно со 25 јули со картичките се направени 1,5 милиони трансакции. Последниот рок за да се потрошат парите, односно да се искористат за купување домашни производи во трговската мрежа е 15 август.

Младиот струмички ракометар Стефан Андонов потпиша за битолски „Еурофарм Пелистер 2“.

17-годишниот струмичанец Стефан, првите чекори во ракометот ги прави на 13-годишна возраст во Ракометната школа на РК „Астраион“ во Струмица, каде ги одигра и првите натпревари во пионерска категорија и тука ги стекнува првите ракометни искуства.

По три години во матичниот клуб, РК „Астраион” му се укажа можност да биде дел од кампот на Стефче Алушовски и на 16 години заминува во ракометната академија на „Алушовски”, предводена од стратегот Александар Јовиќ.

„По успешната дебитантска сезона во екипата на „Алушовски“ во првата ракометна лига во Македонија, како млада екипа постигнавме одлични резултати. Желбата и посветеноста кон ракометот ги убеди челниците на „Еурофарм Пелистер 2“ да ме повикат во нивните редови каде веќе потпишав договор и ќе бидам верен на клубот најмалку 6 години“, ни кажа Стефан.

Екипата на „Еурофарм Пелистер 2“ минатата недела ги започна подготовките, а во меѓувреме ги доби и противниците во Суперлигата. Младата екипа ќе игра во групата Б заедно со „Прилеп“, „Металург“, „Работнички“, „Младост“ Богданци, „Тиквеш“ и „Бутел“ Скопје.

Просторот околу Габровските водопади веќе добива нов лик со активностите кои се во полн ек од дополнителното уредување кое започна на почетокот од овој месец, информираше на својот Фејсбук профил, градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски.

„Започнатите проекти согласно програмите на општина Струмица за оваа година се реализираат според планираната динамика. Овозможуваме уште една прекрасна дестинација за љубителите на природата, патека до третиот водопад“, напиша градоначалникот Јаневски.

Уредувањето на Габровските водопади опфаќа проширување на патеката до третиот водопад во должина од 740 метри и ширина од 1,5 метри, изведба на два моста, платформа и уредување на летниковците со маси и клупи. Парите за овој проект во висина од 6.300.000 денари се обезбедени од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој.

Синоќа околу 19:30 часот на локалниот пат кон село Три води, во непосредна близина на Раборска крстосница, струмичко, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Д.Х. (25) од Велес.

При контрола на товарно возило „Мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, што го управувал Д.Х. биле пронајдени 50 мигранти и тоа 33 од Бангладеш, 15 од Пакистан и две лица од Авганистан – информираат од СВР Струмица.

Д.Х. бил приведен и задржан во Полициската станица Струмица, а увид на местото извршиле екипи на Регонален центар за гранични работи и Секторот за внатрешни работи Струмица.

По целосно документирање на случајот, против возачот ќе биде  поднесена соодветна пријава.