Ноќта помеѓу сабота и недела на подрачјето на СВР Струмица била спроведена акциска контрола со цел откривање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол.

Според информацијата од СВР Струмица, кај 23 возачи било констатирано присуство на алкохол и тие биле соодветно санкционирани.

Поради дефект на водоводната цефка во моментот без вода за пиење се корисниците од улицата „Страшо Пинџур“ во градот Струмица.

Екипи на ЈПКД „Комуналец“ се на терен и работат на отстранување на дефектот. Нормализирање на водоснабдувањето се очекува денеска до 12:00 часот – информираат од ЈПКД „Комуналец“.

Фудбалерите на „Беласица“ со 1:0 против прилепска „Победа“ на стадионот „Благој Истатов“ во Струмица за да се искачат повторно на лидерската позиција во Втората фудбалска лига - Исток.

Александар Милушев во 61-та минута го постигна голот за прва позиција во ова натпреварување, каде дури четири екипи според досегашните резултати се во игра за исчекор во Првата лига.

ФК „Беласица“ има скор од 8 победи, едно реми и два пораза и со вкупно 25 бода се лидери, бод повеќе од штипска ФК „Брегалница“, а два од гевгелиски ФК „Кожув“.

Победа на одбојкарките на ОК „Струмица Жени“ над тетовски „Бами Кор“ во Спортската сала „Парк“ во Струмица.

Без многу возбудувања избраничките на Вера Божијанова Димитриевска и Атанас Милев имаа контрола на играта и резултатот, за убедливи 3:0 (25:14, 25:22, 25:20), со што стасаа до втората победа по онаа над ОК „Виктори Волеј“ од 3:2 од пред две недели.

Слушајќи го гласот на бројните добро информирани и општествено одговорни потрошувачи, AVON пред струмичани во хотелот „Вила Парк“ ја лансира Distillery, линија на вегански и алерго-тестирани производи за нега на кожа кои се составени од концентрирани состојки и добиени преку процес на дестилација, кој ја испорачува моќта на природата до максимум.

Новата линија за нега на кожа е составена од 5 производи кои комбинираат високо-квалитетни вегански состојки со прекрасна текстура, спакувани во еко-амбалажа и носат во себе етички предзнак.

Формулирана без алкохол, мириси, вештачки бои, минерални масла, есенцијални масла или хемиски заштитни фактори, секој производ во новата префинета колекција содржи во просек околу 15 природни состојки, кои се дестилирани со употреба на помалку вода, низ процес кој ја зголемува и зајакнува моќта и концентрацијата на активните состојки и пигментите во производите.

Distillery исто така, на понуда има и дневен хидрантен крем со заштитен фактор 25, со 100% чист минерален филтер за да обезбеди најефикасна широкопојасна заштита, комбиниран со високо концентрирани природни навлажнувачи. Производот е одобрен и препорачан за употреба од страна на светската Фондација за борба против рак на кожа.

Тука е и ноќниот крем со 100% растителен глицерин и 93% чисти состојки - за инстантно блескава кожа.

Distillery е колекција наменета за сите возрасти и соодветна е и за чувствителна кожа

Веганската колекција за нега на кожа Distillery е достапна за порачување преку претставничката мрежа на AVON, а производите може може да се порачаат и онлајн на    http://www.avoncosmetics.com.mk/PRSuite/BSP201915-vegan-face-care.page

Комерцијална објава

Одбојкарките на „Наковски Волеј“ од Струмица продолжуваат да редат победи. Три натпревари, три победи. По славјето во Скопје кај „Јанта Волеј“ и победата над новиот струмички клуб ОК „Струмица Жени“, девојките на Хари Наковски и Александар Митев го надиграа и тимот на „Виктори Волеј“ од Струмица. Во преполентата салата „Партизан“ славеа со 3:0 (25:20, 25:15, 25:20), со што останаа на врвот од Прволигашката табела без пораз и само еден изгубен сет.

„Академија Пандев“ и „Работнички“ ремизираа (1:1) во првиот натпревар од 13-то коло во Првата фудбалска лига. Струмичкиот состав не успеа да слави без двајцата најдобри фудбалери, Љупчо Дориев и Ѓорѓи Стоилов кои се повредени, а „Работнички“ ја прекина серијата првенствени порази.

Многу шанси и за двете екипи на стадионот „Благој Истатов“ во Струмица, кои на крај сепак ги поделија бодовите. Стрелец на голот за „Академија Пандев“ беше Кристијан Стојкоски, а за гостите, Николче Шаркоски.

Следниот викенд струмичани гостуват во Тетово кај „Ренова“.

Граѓаните кои ќе вградат плински уред во возилата ќе може да добијат субвенција од Министерството за економија во висина до 300 евра. Станува збор за владина мерка со која се очекуваа да се намалат возилат на нафтени деривати, а со тоа и да се намали аерозагадувањето во државата. Со ребалансот на буџетот за оваа намена се одвоени 15 милиони денари или 250.000 евра. Тоа значи дека субвенции ќе има за 900 пријавени граѓани чии возила не се постари од 2005 година.

„За да добијат субвенции, сопствениците на возила произведени од 2005 година па наваму, откако ќе го вградат уредот треба да се упатат во Техничка служба која ќе ја констатира преправката и потоа да се пријават во Министерството за внатрешни работи. МВР треба да издаде нова сообраќајна во која е евидентирана поправката, односно дека е монтиран плински уред. Постапката од моментот на доѓање во техничката служба до издавањето на новата сообраќајна дозвола не трае повеќе од 2 до 3 дена“ - рече министерот Крешник Бектеши.

За добивање субвенција, до Министерството за економија треба да се поднесе фискална сметка со сметко-потврда или фактура, копија од сообраќајната дозвола за возилото заверена на нотар во која е евидентирана промената, фотокопија од лична карта и број на трансакциска сметка. Огласот ќе трае 30 дена и ќе се одвива по принципот прв дојден, прв услужен.

„Потсетете се само која беше првата асоцијација за Струмица пред 20 години – „чушки и френки“. Денес асоцијациите за Струмица се многубројни, Струмица е позната и по лица и по производи и по идеи и по настани. Дали познавате некој друг град кој создал толку производи, толку ѕвезди? Дали познавате некој друг град кој е со слична големина на Струмица и кој е пожив, подинамичен и позабавен од Струмица? Струмица се споредува со многу поголеми градови од неа и успешно се натпреварува. Токму затоа треба да се зацврсти позитивната слика за Струмица со обединувачки слоган, претпознатливи пораки и креативен дизајн“ – кажа Ѓоко Ристовски, од Општина Струмица, промовирајќи го Брендот Струмица како „Ѕвезда под небото“, со кој ќе се зајакнува позитивната слика за Струмица и со кој Струмица ќе се натпреварува на пазарот на градови со цел да привлече повеќе инвестиции, туристи и посетители.

Комерцијалниот бренд Струмица е создаден да го користат жителите, претпријатија и производи од Струмица за заеднички да се постигне подобро позиционирање и препознавање на Струмица.

Ристовски вели дека во првата фаза ќе се промовира генералната слика на Струмица, нејзините природни убавини, карневалот, а во втората фаза ќе се промовираат производи, компании, настани и идеи произлезени од градот и населените места.

Според градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, Брендот „Ѕвезда под небото“, ќе ја заинтригира човековата љубопитност, ќе го примами секој посетител, потенцијален инвеститор, деловен соработник, уметник или патник, да ги прими со сите сетила спецификите на градот и да го рашири добриот глас на долго и на широко по белиот свет.

„Ѕвезда под небото“ е идентитетот на Струмица со своето надворешно опкружување. „Ѕвезда под небото“ е порака која треба да ја слушнат сите и да сфатат дека Струмица е Град – Ѕвезда кој создава и производи и луѓе и вредности. Од Астраион до денешни дни, градот созрева со секоја нова генерација и градејќи ја скалата на успехот, се претвора во ѕвезда која се повеќе сјае. Брендот „Ѕвезда под небото“ ќе ја заинтригира човековата љубопитност, ќе го примами секој посетител, потенцијален инвеститор, деловен соработник, уметник или патник, да ги прими со сите сетила спецификите на градот и да го рашири добриот глас на долго и на широко по белиот свет. За нас Струмица има СЕ, и тоа нејзино СЕ треба токму ние струмичаните да го промовираме“ - кажа градоначалникот Јаневски, обраќајки се пред многубројната публиката во хотелот „Вила Парк“, каде освен граѓани, претставници на компании, институции, невладини организции, присуствуваа и гости од соседните земји Грција и Бугарија.

Автори на промотивните материјали се Марјан Ѕингаров, Никола Маџиров и Александар Дончев, а брендот Струмица е создаден во рамките на спроведувањето на проектот „Промоција на туризмот и културата“, финансиран од ЕУ во рамки на ИПА програмата за прекугранична соработка меѓу Република Грција и Република Македонија.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Претседателот на Општинската организација на СДСМ во Струмица, Марјан Даскаловски упати јавна покана до граѓаните на Струмица и струмичко, членовите и симпатизерите на неговата партија, да дојдат на јавната трибина што ќе се одржи во недела од 19:00 часот во Спортската сала „Парк“ во Струмица.

Интегрален текст од прес конференцијата:

„Нашата Струмица од 2005 година чекори по правиот пат, по патот на слободата, демократијата и прогресот. Во изминативе 14 години докажавме дека чекориме исправени и горди, бидејќи такви не прави единствената цел кон која се стремиме-да направиме општина по мерка на сите и општина која секогаш е прва, а сега и држава членка на НАТО и земја која цврсто чекори кон евроинтеграциите, по пат кој носи раст на платите, градежна офанзива и пари назад кај граѓаните.

Затоа, Ве повикувам во што поголем број да дојдете на граѓанската трибина в недела во Салата „Парк“ со почеток во 19 часот и уште еднаш да потврдиме како и многу пати досега дека Струмица знае и може, Струмица мобилизира, Струмица памти, Струмица е на правиот пат!

Почитувани граѓани,

Ние немаме друга алтернатива освен членството во НАТО и ЕУ и не прифаќаме квази сојузи како што најавуваат некои од ВМРО-ДПМНЕ, кои прават се да се врати времето кога државата беше заробена и сите институции беа ставени во функција на сегашната опозиција.

СДСМ започна караван на отворени, јавни трибини со граѓаните под слоганот „На прав пат“ на територијата на целата држава. Задутре караванот ни доаѓа во нашата Струмица и ќе бидеме горди што меѓу нас ќе се премиерот и претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, потпаролот на партијата и пратеник, Костадин Костадинов и градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски.

Дојдете сите заедно да продолжиме по трасираниот прав пат и сите заедно да докажеме дека цврсто чекориме по него.

Дојдете да дадеме поддршка за политиката и заложбите кои Република Северна Македонија ја движат по прав пат, пат на слободата, правдата, еднаквоста и сигурноста, пат кон ЕУ и НАТО“ – кажа Даскаловски.

Првачиња од ООУ „Даме Груев“ од Куклиш, заедно со одделенскиот наставник Роберт Котевски, денеска имаа едукативен час во Стоматолошката ординација на д-р Родне Шенова - „Dental studio Estetik“ во Струмица.

Во пријатна и забавна атмосфера, доктор Родне на децата им говореше, но и ги испрашуваше за орално здравје и здрави заби, за хигиената и одржување на забите, потпомогнато од „Lаcalut“ и здрава храна.

По посетата на оваа Стоматолошка ординација, првачињата добија паста за заби на „Lаcalut“ и јаболко, бидејќи како што вели д-р Родне, јаболкото е многу здраво да се консумира за забите, а посебно кај младата популација.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Синоќа во организација на Општина Струмица се одржа третата Форумска сесија во рамките на Буџетскиот форум во општина Струмица 2019/2020 година на кој учествуваат граѓани, претставници од месните и урбаните заедници, невладини организации, институции од различни области.

Како што информираат од општината, на синоќешната Форумска сесија беше направен преглед на планираните расходи по дел од буџетската програма „Ј“ за 2020 и потпрограми - развојни програми: Урбана опрема, Нови зелени површини, Нов парк - АТШ Берово, Нови канализации во Општина Струмица, Уредување на канал Крушевска Република, Канализациони системи во село Вељуса, Изградба на мрежа за гас и Енергетско ефикасни фасади. На сесијата се утврдуваа и граѓанските приоритети.

Нова песна, нов видео спот на струмичанецот Васил Гарванлиев. „Патувам“ е насловена песната на Васил и вечерва премиерно е објавена на YouTube.

„Патувам, за мене претставува средба и сеќавање со љубопитното дете во сите нас кое со душа чека да му се отвори вратата за да погледне во еден поубав и посветол свет. Овој проект, е голем чекор напред на мојата патека што потврдува дека кога имаме искрена желба, љубов, и приказна со вистински тим секогаш ќе најдеме и вистински начин на изразување. Сите заедно и во сите бои, со спонтана енергија, мислам дека создадовме уште една поп приказна на која сум особено горд. И да, патувам каде јавето е исполнет сон“ – вели Васил.

Неговиот најнов проект е во соработка со Давор Јордановски – продуцент, кој живее и твори во Торонто, Тања Брковска – текст, додека пак за видео записот повторно се погрижи екипата од претходните проекти Ѓорѓи Вацев - камера и постпродукција, креативен директор Јелмаз Дервиши, а кореографијата на Иван Ангелковски.

Од Противпожарната единица на Струмица информираат дека денеска околу 13:30 часот избувнал пожар во куќа на улицата „5-ти ноември“ во Струмица.

Пожарот избувнал во една од просториите на куќата и благодарение на брзата интервенција на пожарникарите не е дозволено да се прошири кон останатите простории.

Четири пожарникари со едно противпожарно возило учествувале го гаснењето на пожарот. Направена е голема материјална штета, а причината за настанувањето на пожарот дополнително ќе се утврдува.

Од утрово граѓани од реонот кај Транзитниот пат во Струмица на социјалните мрежи споделуваат статуси дека се горат гуми, пластика, а објавено е и видео...

Познатиот струмички бенд „Болеро“ со вокалниот солист, валандовчанецот Христијан Кико Божинов промовираат уште една песна насловена „Земјо ти благодарам“.

Музиката е на Христијан Кико Божинов, текстот на Иле Илиев, аранжманот го напиша Фимчо Костов, а е снимена во XL Produkcija In TV. Снимањето на видео спотот е во реонот околу Охрид, односно во населбата Лескоец.