„Излези момче право на тераса...“ пееја синоќа струмичките одбојкарски репрезентативци на големата сцена на „Струмица Опен Фестивал“

Прекинот ќе трае денеска (понеделник, 17 август) до 12:00 часот

Струмичките одбојкарски репрезентативци се заблагодарија на континуираната финансиска помош што ја имаат од локалната власт во Струмица

Кон крајот на денот, а особено во ноќните часови ќе има поинтензивна нестабилност, проследена со пообилни поројни врнежи од дожд

Бошко Ѓуровски вечерва ќе ужива и на концертите на „Струмица Опен Фестивал“ на плоштадот во Струмица, заедно со делегацијата од Стара Пазова

Општина Струмица и општина Стара Пазова од Србија ќе соработуваат во економијата, културата, образованието, спортот

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, денеска оствари средба со Гжегож Рејер, директор на Центарот за култура во Груец

Јас посреќен во животот не сум бил. Ова е голем успех за сите македонски граѓани. Сакам утре да излезат и со гордост да се прошетат низ своите градови.

Нашите одбојкари не се искачија на врвот од Европа, но не разочараа, бидејќи сребро е историски триумф за одбојката во Македонија

Браќата Никола и Ѓорги Ѓоргиеви, Александар Љафтов, Васе Михаилов, Владо Милев и Филип Маџунков.

Во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека поради реконструкција на водоводната мрежа, денеска (петок, 14 август), од 11:00 до 14:00 часот

И денеска, по 93 години од основањето на клубот, се одржа свеченост по повод 93-годишнината на ФК „Беласица“, во организација на новиот сопственик Славчо Васков Пинда

Во наредните денови во попладневните часови ќе има локален пороен дожд и грмежи - информираат од УХРМ

Студентите, чија цел била слободна и независна Македонија, биле стрелани на денешен ден 1951-та кај селото Орманли на планината Беласица

Никола Маџиров е добитник на меѓународната награда од светски размери - „ДААД”, стипендијата за автори и уметници