Драмското студио при СОУ „Јане Сандански“ од Струмица кое е дел од 10-от меѓународен Фестивал на детски и младински театарски претстави во Јагодина, Србија, ја освои Гран При наградата за претставата „Корени“, на текст од познатиот македонски писател Петре М. Андреевски, а во режија на Кире Ѓоргиев, сценографија Ристо Ефтимов.

Струмичките гимназијалци Гран При наградата ја освоија во конкуренција на 44 младински театарски ансамбли од неколку држави. Ученичката Викторија Баџукова ја доби специјалната награда за женска улога, додека Катерина Јовановиќ се закити со наградата за посебни вокални способности и богат сценски израз во претставата „Корени“.

Инаку, претседател на жирито на годинашното издание на Фестивалoт на детски и младински театарски претстави е познатата српска актерка, Мина Лазаревиќ, која му ја врачи наградата на режисерот Кире Ѓоргиев.

Книжевната критичарка, есеистка и професорка, д-р Ана Витанова Рингачева од Струмица е добитник на наградата „Горан Бујиќ“ во категоријата за книжевници - новинари надвор од Хрватска, што ја доделува хрватското друштво на писатели и неговиот задарски огранок.

Книжевната награда се организира секоја година на 28 ноември на роденденот на Бујиќ, а годинешното доделување ќе биде во рамките на книжевна вечер на којашто ќе се зборува за делото на Горан Бујиќ, но и за творештвото на наградените автори.

Професорката Витанова Рингачева е дел од уредувачкиот тим на списанијата за литература „Зенит“ и „Современост“. Минатата година наградата „Горан Бујиќ“ во категоријата за млади книжевници – новинари ја доби македонската поетеса и новинарка од Струмица, Сузана Мицева.

Наградата Горан Бујиќ е востановена на иницијатива на книжевната критичарка и професорка Жаклина Кутија, заедно со претседателот на Хрватското книжевно друштво – задарски огранок, Никола Шимиќ – Тонин.

Горан Бујиќ беше поет, критичар, есеист и новинар. Дипломирал компаративна книжевност и филозофија на Филозофскиот факултет во Загреб, Хрватска каде подоцна и магистрирал.

Од првиот ден е соработник во весникот Задарски лист, каде е уредник на културната рубрика и на прилогот Донат. Неговите критики се објавувани во сите значајни хрватски списанија и весници. Починал во 2011 година.

Поројот долж улицата „Крушевска Република“ од идната година ќе почна да се реконструира, односно целосно ќе биде покриен и истиот ќе прерасне во шеталиште со хортикултурно уредување во должина од 3 километри. Ова го најави градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски во синоќешната емисија на ТВ ВИС, „Vis a Vis“.

Како што кажа градоначалникот Јаневски, оваа реконструкција на поројот ќе трае две години, а од буџетот на Општина Струмица планирано е да се потрошат околу 1.300.000 евра.

Организација на жени од Струмица, во рамките на проектот „Социјална отчетност за родова еднаквост“, одржа дебата на која беа презентирани наодите од истражувањето за пристап на граѓаните до мерките за вработување и услугите на Агенцијата за вработување во Струмица.

Во текот на 2019 година во рамките на овој проект спроведено е истражување во населените места Дабиле и Добрејци, општина Струмица.

„Само едно од интервјуираните 200 лица се вработило како резултат на користење на некоја од активните мерки за вработување на Агенцијата за вработување. Ниту едно од тие 200 лица не ги користело мерките Поддршка за самовработување и субвенционирање на плати. 139 лица од нив не се регистрирани како невработени лица во Агенцијата за вработување. Дури 53,80% не се регистрирани затоа што Агенцијата со услугите кои ги нуди не им помогнало да најдат работа. Ниту едно од 59-те регистрирани лица не користело одредени мерки и услуги на Агенцијата за вработување“- вели Нетка Ковачева од Организација на жени во Струмица.

Таа на презентацијата истакна дека според анкетите со невработени лица од двете населени места, ниеден од нив не ги користел услугите на Агенцијата, како помош при барање работа, обука за вработување и барање работа, обука за животни вештини и подготвеност за работа, едукација за користење на онлајн услуги и слично. Тие сметат дека Агенцијата за вработување треба пред се, да ги информира невработените за мерките и услугите.

Директорот на Агенцијата за вработување во Струмица, Ристо Ангелов, не се согласува со нивното истражување, бидејќи се однесува само на две населени места, Дабиле и Добрејци, а Агенцијата за вработување во Струмица покрива четири општини со над 70 населени места. Ангелов ги повика заедно да одат на терен и да ги доловат активните мерки за вработување.

Во однос на информираноста, директорот Ристо Ангелов вели дека секогаш Агенцијата за вработување со донесувањето на Оперативниот план за вработување ги информира невработените лица преку индивидуалните планови за вработување, преку медиумите, преку СМС пораки, веб страната на Агенцијата, социјалните мрежи, преку телефонски јавувања.

„Во моментот 11.176 лица се евидентирани во Агенцијата како невработени лица. Од нив 2796 лица се вклучени во услугите на Агенцијата за вработување. На 1307 лица им се испратени СМС пораки за информирање за активните мерки, програми и услуги за вработување. Оваа година 626 лица поднесоа апликации за учество во некоја од активните програми и мерки за вработување, при што се склучени 440 договори за вработување“ – кажа директорот Ангелов.

На дебатата беа презентирани и дискутирани наодите од оценката на спроведувањето на активните мерки, програми и услуги за вработување. Имаше претставници од локалните јавни институции одговорни за планирање и спроведување на активните, мерки, програми и услуги за вработување, локални граѓански организации и граѓани.

Истата е дел од активностите за мониторинг и оценување на ефикасноста, ефективноста, квалитетот и задоволството од спроведувањето на активните мерки и програми за вработување на Агенцијата за вработување.

Вчера околу 13:30 часот на магистралниот пат Радовиш – Штип, во населба „Дамјан“, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Форд фиеста“, со штипски регистарски ознаки, управувано од Д.Р. (69), од село Ињево, патничко моторно возило „Опел астра“, со струмички регистарски ознаки, управувано од Д.Ј. (60), од Струмица, и патничко моторно возило „Опел вектра“, со радовишки регистарски ознаки, управувано од К.П. (32) од село Воиславци. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот Д.Р. и бил пренесен во Клинички центар Штип. Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициска станица Радовиш – се наведува во Полицискиот билтен.

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре, (петок, 25 октомври), од 08:00 до 14:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од улиците во градот Струмица, „Васил Сурчев“, „Ленинова“ (позади ТЦ „Глобал“), продавниците кои гледат кон улицата „Маршал Тито“ (од ТЦ „Глобал“ со раскрсницата со улицата „Братство Единство“, зграда 60 стана).

Прекинот е поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија.

Околу 800 ученици заедно со своите професори од СОУ „Димитар Влахов“ во Струмица, денеска беа евакуирани од училишната зграда, како симуналција на земјотрес и пожар, а на дел од „повредените“ им беше укажана прва помош од страна на младите волонтери на струмичкиот Црвен крст.

Оваа активност на ОО на Црвениот крст е во рамките на програмата за подготвеност при елементарни непогоди и катастрофи, која ја реализира во соработка со Регионалниот Центар за управување со кризи, Дирекцијата за заштита и спасување и Противпожарната единица на Струмица.

Драмското студио при СОУ „Јане Сандански“ од Струмица од 25 до 28 октомври ќе учествува на Фестивалот „Драмски омладински позоришни сусрети 2019“ во Јагодина, Србија.

Ученици од оваа струмичко училиште ќе ја изведат претставата „Корени“, на текст од познатиот македонски писател Петре М. Андреевски, „Пиреј“, во конкуренција на 44 младински театарски ансамбли од неколку држави.

Претседател на жирито на годинашното издание на „Драмски омладински позоришни сусрети“ е познатата српска актерка, Мина Лазаревиќ.

На 9-ти ноември (сабота), во големиот Градски парк во Струмица, на просторот помеѓу Амфитеатарот и игротеката „Пиндолино“, повторно ќе се одржи изложба на сите раси на кучиња, а годинава за прв пат „Кинолошки викенд“ во Струмица и во Радовиш, Државна САС изложба.

Станува збор за трета изложба во организација на Кинолошкото друштво „Астрион Канин“ од Струмица, во соработка со Кинолошкиот Сојуз на Македонија. На изложбата се очекува да земат учество над педесеттина кучиња од Струмица, Радовиш и повеќе градови во Македонија.

Настанот ќе започне во 09:00 часот. Пријавување на овој линк >>>, а следниот ден САС изложба ќе се одржи и во Радовиш.

Заврши натпреварот од 11-то коло од Првата македонска фудбалска лига помеѓу екипите на „Академија Пандев“ и „Македонија ЃП“ на стадионот „Благој Истатов“ во Струмица со резултат од 4:0.

Четирите голови за домаќините ги дадоа: Дориев во 35′, Стоилов во 38′, Рајковиќ во 63′ и Томовски во 80 минута.

Во недела струмичани се на гости во Велес кај „Борец 1919“.

По повод 23-ти октомври, Денот на македонската револуционерна борба и 126 години од основањето на Македонска Револуционерна Организација во Солун во далечната 1893 година, денеска во организација на Општина Струмица, во Домот на АРМ се одржа свеченост на која за историографијата на празникот говореше градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски.

„Дојде повторно денот за поклонување пред големиот чин на шестемина македонски синови кои возљубени во татковината, направија огромен исчекор кон слободарското изгрејсонце и самобитноста на родната грутка. Денес славиме 126-годишнина од оној 23 Октомври 1893 година, денот кога е востановена најсветлата организација во долговековното македонско постоење – Внатрешната Македонска Револуционерна Организација – ВМРО. Споменот на тој ден пренесуван од колено на колено, од генерации на генерации, останува да живее во секоја македонска душа, во секое македонско патриотско срце, во сечиј македонски ментален склоп“ – рече градоначалникот Јаневски.

На свеченоста по повод празникот, пред гостите беше изведена културно-уметничка програма со Револуционерна поезија во интерпретација на рецитаторите од Домот за деца и млади „Благој Мучето“, музички интерпретации од страна на ученици од Музичкото училиште „Боро Џони“ и традиционални кореографии од македонски ора од Ансамблот „Фолклорна низа“.

На 23 октомври 1893 година во Солун била основана Македонската Револуционерна Организација (МРО), со цел за извојување автономија на Македонија преку револуционерна борба.

Врвна точка на дејноста е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија. Основите на Организацијата се поставени на 5 ноември 1893 година (23 октомври – според стариот календар) во куќата на книжарот Иван Хаџи Николов во Солун.

На основачкиот состанок присуствуваат: Д-р Христо Татарчев – лекар, родум од Ресен, Даме Груев – учител, родум од с. Смилево – Битолско, Петар Поп Арсов – учител, родум од с. Богомила – Велешко, Иван Хаџи Николов – книжар во Солун, родум од Кукуш, Антон Димитров – учител, родум од с. Ајватово – Солунско и Христо Батанџиев – учител, родум од с. Гуменџа, Ениџе Вардарско.

Основачите почнуваат да ги шират овие револуционерни идеи меѓу прогресивната младина во Солунската бугарска машка гимназија. Набргу учениците во гимназијата создаваат кружоци, конспиративни групи и др. По завршувањето одат по своите родни места и таму почнуваат да агитираат.

Младите студенти и нивните професори стануваат стожерот, односно движечката сила на македонската револуција. Емисарите вршат обиколки по селата во Македонија и Одринска Тракија и формираат месни комитети.

Откако на овој начин се формирала структурата на организацијата, се започнало со процесот на создавање вооружени чети и почнале набавки на оружје по илегални канали од Бугарија и Грција.

Филмот „Медена земја“, кој е годинашен македонски кандидат за „Оскар“, и е во трка за најдобар документарец на „Европските филмски награди“, премиерно ќе биде прикажан во Струмица на 8, 9, 10 и 11 ноември во Центарот за култура „Антон Панов“.

Во меѓувреме „Медена земја“ го продолжува својот успешен пат на светските филмски фестивали. На „Синеист“ (CineEast), фестивалот што се одржува во Луксембург, „Медена земја“ ја доби наградата од публика за најдобар филм. Викендов ја доби и специјалната награда од жирито на Фестивалот на документарен филм „Вест лејк“ (West Lake), што се одржува во Хангжу во Кина.

„Медена земја“ деновиве ќе биде дел и од 27. издание на најзначајниот и најголемиот светски филмски фестивал посветен на филмската камера „Камеримиџ“ (Camerimage), што се одржува во Полска.

Филмот е дел од кратката листа на најдобри документарци за оваа година што ја објави Интернационалната документарна асоцијација (ИДА). Доделувањето на наградите на најпрестижниот светски настан посветен на документарниот филм ќе се одржи во студијата на „Парамонт“ во Лос Анџелес на 7 декември. Исто така, филмот доби и пет номинации за наградата Избор на критиката за документарци во САД. Тој е номиниран и во категориите: најдобар филм, најдобра режија, најдобра кинематографија, најдобар документарец на тема наука или природа, како и за најпривлечен лик во документарец – за што е номинирана главната протагонистката во „Медена земја“– Атиџе Муратова. Доделувањето на наградите е на 10 ноември во Њујорк и е вовед во претстојните „Оскари“.

Филмот досега освои 20 меѓународни награди и учествуваше на повеќе од 50 светски филмски фестивали.

„Медена земја“ освен во кино салите низ Македонија, деновиве се прикажува и во САД, Велика Британија и Ирска.

Кинодистрибуцијата на „Медена земја“ низ Македонија е во организација на „Трис филмс“ и на Драгица Николовска.

Познатиот музичар од Струмица, Димитар Арапов, по повеќе години снима нови песни во кој тој се јавува и како автор. Димитар ни најави дека деновиве ќе го објави првиот негов сингл „Да те сретнам пак“, а се снима и уште една песна.

Инаку, Димитар повеќе години е со музиката, свираше со повеќе бендови, како „Definitely Maybe“ и „Alarm“, во кој познатата пејачка Александра Јанева беше вокален солист, а заедно го имат објавено и својот прв сингл „Не ме допирај“, за кој музиката ја напиша Димитар Арапов.

Седум лица од Заводот за заштита и рехабилитација „Бања Банско“ кај Струмица од денеска се преселија во сопствени станови и ќе продолжат да живеат самостојно.
Становите, кои им ги обезбеди Министерството за труд и социјална политика се во градот Струмица со површина од околу 30-тина метри квадратни на приземје, прилагодени за нивните потреби и се комплетно опремени со мебел и бела техника. Имат дневна соба, спална соба, кујна, купатило и тераса.
Клучевите на новите станари им ги предаде министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, која истакна дека процесот на деинституционализација тече непречено и се одвива со забрзана динамика.

Познатата поетеса и сликарка со телесен хендикеп, Роза Мојсовска, по 43 години престој во Заводот за заштита и рехабилитација „Бања Банско“, од денеска е во сопствен стан во Струмица, кој и го додели државата. Освен Роза, стан добија и уште шест штитеници од Заводот за рехабилитација, кои трајно се исселија од таму и од денеска ќе живеат во новите станови.
Клучевите на Роза и ги предаде министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, а таа во знак на благодарност и подари уметничка слика нацртана од неа и книги со нејзината поезија.
„Сега имам нов живот и треба да се борам за тој живот, зашто сакам да им покажам на луѓето дека и ние имаме потреби, дека и ние можеме да живееме како секој нормален човек. Изразувам голема благодарност до УНДП, до Министерството за труд и социјална политика и на сите пријатели кои ми даваат голема поддршка за да можам да живеам во станбената единица овде во Струмица“ - рече Роза.

Во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, новинарот и писател Синишта Станковиќ имаше средба со читателите и промоција на книгата „Маалски прикаски (1+2)“...