Фабриката за производство на мебел „11-ти Септември“ од Струмица има потреба од двајца монтери со работно искуство и еден работник за работа на C.N.C. машина. Подетални информации и пријавување на: 075 40 78 77.

Такси превоз од Струмица до аеродром Скопје = 2.500 денари...

Такси превоз од Струмица до аеродром Солун = 2.500 денари...

Резервирајте на: 072/227-267.

Се продава деловен објект од 600 м² со дворно место од 400 м² на излезот од Струмица кон Добрејци, кај Ракиџиски мост (до „Електромеханика“). Цена по договор. Повеќе информации на: 078/410-915.

Утре, (петок, 10 јануари), во 11.30 часот, во Домот на АРМ во Струмица, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, ќе присуствуваат на работилницата во склоп на инфо-деновите коишто се наменети за информирање на сите потенцијални баратели за користење на финансиски средства од ИПАРД Програмата 2014-2020.

Без разлика што преостануваат уште две натпреварувачки рунди до крајот на есенскиот дел, работите се уште ќе може да се менуваат. Се чини дека деветтото коло ќе има големо влијание на изгледот на табелата во Првата одбојкарска лига (жени).

Денеска (сабота, 7 декември), од струмичка одбојкарска програма, дербито е меѓу двете најдобри екипи досега, „Наковски Волеј“ и „Работнички Скопје“. Се среќаваат во Спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“ во Струмица од 18:00 часот.

Одбојкарките на „Наковски Волеј“ се единствени со максимален ефект, а актуелните првенки загубија на гости кај дебитантот „Струмица жени“, па се второпласирани поради подобар сет-количник од „Вардар жени“.

Малата разлика во билансот на водечкото трио е шанса за црвено-црните да го преземат врвот, но само под услов да слават со 3:0 на теренот на „Виктори Волеј“, а „Работнички Скопје“ да го совлада „Наковски Волеј“ со 3:1. Со таков расплет, вардарки ќе имаат подобар сет-количник од „Работнички Скопје“, а постои можност да го прескокнат „Наковски Волеј“ поради повисок поен-количник.

„ЏИО Струмица“ против „Вардар“. Тоа е најзначајниот натпревар во есенската етапа од нашата најквалитетна машка одбојкарска конкуренција. Актуелниот шампион против главниот конкурент за титулата сезонава. Надигрување за првото место во овој натпреварувачки сегмент, кое не мора ништо да значи, но секако ќе донесе задоволство кај победникот.

Струмичаните Михаилов, Илиев и Маџунков од „Вардар“ ќе играт на теренот во Спортската сала „Парк“ во Струмица против своите, а прваците ќе се хранат од мотивот да покажат дека и покрај нивното заминување од „ЏИО Струмица“, екипата го има потребниот квалитет за да го освои осмиот лигашки трофеј.

ОК „Вардар“ има два освоени трофеи, последниот во 2012/2013-та, а првиот во вториот шампионат на независна Македонија. Во премиерниот, по осамостојувањето, најуспешна беше Струмица, така што овој дуел на тимовите на „ЏИО Струмица“ и „Вардар“ му дава и привлечна историска нишка на тековното првенство.

Оттука, јасно е дека сите други натпревари од седмото коло во Првата одбојкарска лига (мажи) ќе биде во сенка на дербито во понеделник (9 декември) од 17:30 часот во Спортската сала „Парк“ во Струмица.

Денеска и утре во хотелот „Сириус“, во организација на НУ Завод и Музеј Струмица, по втор пат ќе се одржи Научен собир во чест на покровителите и заштитници на градот Струмица, Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, со специјална тема: „Христофoр Жефарович и неговото време“.

На отворањето на Научниот собир ќе биде промовиран Зборник на трудови „Култот за Св. Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во средновековната и во поновата епоха – историја, култура и традиција“, материјали од првиот Научен собир во чест на Светите Петнаесет, одржан минатата година, а промотор ќе биде проф. д-р Александар Атанасовски од Филозофски факултет - Институт за историја, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

На дводневниот Научен собир свое излагање ќе имат еминентни професори и научни работници од МАНУ, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Институтот за национална историја, Македонското грбословно друштво од Скопје и од неколку национални музеи во државата.

Во петок, 6-ти декември со почеток во 19:30 часот во малата сала на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, ќе се одржи промоција на стихозбирката „Чекор помеѓу“ на струмичанецот Ице Беличев.

Станува збор за книга поезија која содржи 50 песни со најразлични теми и мотиви, песни за сечиј вкус. Рецензијата на книгата „Чекор помеѓу“ во издание на издавачката куќа „Феникс“ од Скопје, е на м-р Вања Изова Велева, која и ќе ја промовира во петокот.

Под мотото „МОЈА – ТВОЈА – НАША БОЈА!“, Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост „ПОРАКА“ од Струмица утре (вторник, 3 декември), во Дом на АРМ во Струмица со почеток од 18:00 часот, организира хуманитарна манифестација по повод одбележување на 3-ти декември – меѓународниот Ден на лицата со попреченост.

На хуманитарната манифестација ќе бидат претставени боенките кои ги изработија членовите на ЦПЛИП – ПОРАКА, во рамките на проектот, како и креации од серијата креативни работилници кои ЦПЛИП - ПОРАКА Струмица ги реализираше во текот на 2019 година, дел од Годишната програма.

Присутните гости на манифестацијата, за симболична сума, ќе можат да ги купуваат боенките, ракотворбите и украсите, а парите собрани од продажбата на креациите ќе бидат искористени за опремување на Социјалниот Клуб на ЦПЛИП – ПОРАКА Струмица со потребните дидактички материјали за натамошна работа.

На манифестацијата, ученици од општинските основни училишта ќе се претстават со рецитали, мини драми за еднаквоста на децата, во кои вклучени ќе бидат и членови на ЦПЛИП – ПОРАКА Струмица, односно и лица со интелектуална попреченост, со што ќе се пренесе порака за еднаквост, заедништво и потребата од поглема инклузија во сите пори на општеството.

Во пресрет на меѓународниот ден на лицата со попреченост, 3-ти декември, Струмица и хотелот „Сириус“ денеска ќе бидат домаќини на триесеттина деца и млади луѓе со попреченост од Македонија, учесници на хуманиот настан на љубовта и забавата. Манифестација насловена „Убави сме, свои сме“, која веќе трета година ја организира Здружението за поддршка на лица со Даунов синдром „Вера“ од Струмица, предводено од Анче Туфекчиева, мајка на дете со Даунов синдром.

Денеска од 16:00 часот, во големата сала на хотелот „Сириус“, точно 33 деца и млади од целата држава, придружувани од познати јавни личности од политиката, стопанството, естрадата, здравството, културата, спортот, ќе продефилираат низ импровизираната модна писта со креации кои специјално за нив ги изработија и обезбедија модни креатори и бутици.

Анче Туфекчиева вели дека се е подготвено да ги пречекат младите учесници, но и граѓаните, кои ќе ги поддржат овие млади луѓе со попреченост и ќе ја покажат својата хуманост со присуството и поддршката.

„Влезници нема да има, ќе има кутија за донирање на самиот влез и доброволно секој посетител може да донира во рамките на своите можности. Салата е доволно голема да не собере сите. Многу ми е мило што подготовките течат во најдобар ред, сите сме нестрпливи“ – ни рече Туфекчиева, упатувајќи јавна покана до сите граѓани да дојдат и да ја проследат модната ревија, да видат дека и децата со попреченост можат и умеат.

Утре (среда, 20 ноември), од 11:00 до 15:00 часот во кафе барот „Concept“ во Струмица „AVON“ ќе одржи презентација на новите палети на сенки „AVON Mark Playbook“.

Промотори ќе бидат познатите мејкап артисти Јелкица Поповска (Jelkica_pop) и Зорица Николова, кои ќе ги презентираат своите трикови и совети - како до совршениот мејкап за посакуваната пригода.

Искористете ја можноста за бесплатно шминкање, професионални совети околу начинот на кој се шминкате и освојте подароци од АВОН.

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (вторник, 19 ноември), во периодот од 09:30 до 13:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците на улицата „11-ти Октомври“ во Струмица, односно објектите околу „ДИАМЕД“.

Прекинот е поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија.