Почина струмичанецот Кирил Лазаров, еден од најплодните македонски композитори

Петок, 27 Ноември 2020

Денеска на 78 години почина Кирил Лазаров од Струмица, еден од најплодните композитори на македонски забавни и новосоздадени песни.

Кирил Лазаров е роден на 27 септември 1942 година во Струмица. Завршил Музичка академија во Белград. Беше професор во Музичкото училиште „Боро Џони“ во Струмица и негов директор од 1972 до 1980 година. Беше член на Здружението на естрадни уметници на Македонија. Автор е на книгата „Основи на музичката теорија“ (издадена 1993 година), како и на две Монографии за Музичкото училиште во Струмица.

Компонираше музика за театарски претстави: „Смеа низ сокаците“, „Трамвајот наречен желба“, „Смртта на Тарелкин“ и други претстави. Компонирал хорска музика и музички композиции со кои учествуваше на повеќе фестивали во земјава и странство.

Автор е на повеќе од 100 композиции, забавни и новосоздадени, меѓу кои и на познати евергрини, „Старо купувам“, „Една љубов во Струмица“, „Сокриј ме“, „Песна за армасаните“, „Писмо судено“, „Барам место на естрада“, „Помниш ли ги двата бреста“ и многу други. На поголем дел од неговите композиции свои авторски текстови напишале неговите најблиски соработници - текстописци, Натка Анчева и Ѓорги Калајџиев.

Кирил Лазаров е добитник на повеќе награди на музички фестивали. Прво место за најдобра чекорница, Прва награда и статуетка „Пиринка“ на „Пирин Фолк фест“ во Сандански, Бугарија, Орден на трудот со сребрен венец, Златна плакета од Здружението на естрадни уметници на Македонија и други награди и признанија.

Погребот со останките во вечното почивалиште на композиторот Кирил Лазаров ќе биде извршено утре на Градските гробишта во Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Млад брачен пар има потреба од жена за чување деца

Млад брачен пар има потреба од жена за чување деца

Јан 17, 2021 Веб Билборд

Млад брачен пар од Струмица има потреба од жена за чување деца. Предност имаат кандидатки со завршено Педагошки факултет. Плата солидна. Подетални инф...

Некогашната скривница, која се користеше и како простор за регистрација на бракови од март ќе биде Уметничка галерија

Некогашната скривница, која се користеше и како простор за р…

Јан 13, 2021 Вести

Заврши реализацијата на проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се изврши на просторот под градскиот п...

УХМР: Особено студено време - ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег

УХМР: Особено студено време - ќе има локални врнежи кои речи…

Јан 12, 2021 Вести

До изутрина количествата на воден талог за изминатите 24 часа на југоистокот надминуваа 40 л/м², а на повисоките планини има дополнителна снежна покри...

Жител на Борисово извршил обљуба врз 46-годишна струмичанка

Жител на Борисово извршил обљуба врз 46-годишна струмичанка

Јан 10, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека вчера околу 16:00 часот во СВР Струмица, 46-годишна жителка на Струмица пријавила дека во куќа во село Борисово, сопствено...

Бутик „ИМИЏ-М“ бара деловна просторија – дуќан во градот Струмица

Бутик „ИМИЏ-М“ бара деловна просторија – дуќан во градот Стр…

Јан 10, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ бара деловна просторија – дуќан за продажба на гардероба во градот Струмица. Дуќанот да биде од минимум 60м². Понуди на телефон: 071/23...

Вечерва „онлајн“ концерт на солидарност кон оштетените во „Глобал“

Вечерва „онлајн“ концерт на солидарност кон оштетените во „Г…

Јан 10, 2021 Магазин

Струмичката гимназија „Јане Сандански“ од Струмица на почетокот од секоја нова година, заедно со некогашниот Младински совет го организираа традициона...

Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Струмица – Радовиш

Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Струмица – Радо…

Јан 09, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Сообраќајот на магистралниот пат А4 Струмица – Радовиш, кој поради сообраќајна незгода беше во прекин од 18:10 часот е нормализиран, информираат од АМ...

Сопственици на тезги од „Глобал“ повикуваат пожарот да не се користи за политички препукувања

Сопственици на тезги од „Глобал“ повикуваат пожарот да не се…

Јан 09, 2021 Вести

„Ги замолуваме политичките партии да не го користат пожарот во „Глобал“ да добиваат поени кај своите симпатизери и активисти зошто со тоа не ни помага...