Жителите на Старо Коњарево повторно го спречија „шумското стопанство“ да пробива пат за сеча и транспорт на дрва над селото

Четврток, 25 Февруари 2021

Вчера жители на селото Старо Коњарево, општина Ново Село, на падините на Беласица кај месноста „Дебел бук“, ги спречија работниците на ЈП „Национални шуми“, коишто се обидувале повторно со булдожер да прават шумски пат за сеча и траспорт на дрва.

Голем број жители на ова населено место од утрово направија блокада над селото со трактори, не дозволувајќи механизацијата да продолжи понатаму со активности.

„Срамота е повторно да се проба да се пробива пат онаму каде веќе е утврдено дека не смее. Срамота е да се види ваква некоординираност и башибозук во ЈП Македонски Шуми на штета на граѓаните. Но ако станува збор за тенденциозна одлука тогаш е сосема друга работа. Што и да е во прашање, ова е голема срамота за сите и ќе заврши како претходниот пат со победа на народот и повлекување на булдожерите од планината“ – велат револтирано жителите, според кои, патот што сака да го прави ЈП „Национални шуми“ им ја загрозува безбедноста, бидејќи е на ерозивно место кај изворите за селскиот водовод.

Тие бараат веднаш да се запре со оваа луда идеја за пробивање пат и сечење на шумата поради истите причини како и пред една година. Го повикуваат градоначалникот Никола Андонов, надлежните органи и пратениците од струмичкиот регион, да повторно на лице место увидат дека цела оваа работа е голема глупост и да разберат зошто народот повторно нема да попушти. Бараат булдожерот на ЈП „Национални шуми“ целосно да го напушти атарот на Старо Коњарево, зошто во спротивно ќе биде трајно онеспособен.

И минатата година жителите на Старо Коњарево ја блокираа маханизацијата на „шумското“ и одржаа протести, по што интервенираа од Општина Ново Село. На протестот дојдоа градоначалникот Никола Андонов, пратеникот Костадин Костадинов и тогашниот директор на ЈП „Национални шуми“, Зоран Ѓоргиев. Тогаш се договорија да се прекине со пробивање на шумски пат над нивното село и да се најде друго решение за сеча на високостеблеста шума на тој предел на планината Беласица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Ниеден нов случај со Ковид-19 во изминатото деноноќие во Струмица, но со двајца починати

Ниеден нов случај со Ковид-19 во изминатото деноноќие во Стр…

Апр 19, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравството информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 135 нови случаи. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица нема р...

Друштвото „Иван Василевски“ објави Конкурс за литературна творба во поезија и проза на тема „Кула во сонот“

Друштвото „Иван Василевски“ објави Конкурс за литературна тв…

Апр 19, 2021 Вести

Друштвото за наука, литература, култура и уметност „Иван Василевски“ од Струмица, распиша Конкурс за најдобра литературна творба во поезија и проза на...

Тековните мерки со полициски час да продолжат, а од следната недела да се отворат летните тераси на угостителите, предлага Главниот координативен кризен штаб

Тековните мерки со полициски час да продолжат, а од следната…

Апр 19, 2021 Вести

Полицискиот час од 20:00 до 05:00 часот и затворени угостителки објекти да важи и во наредните 7 дена, а од 27 април до 15 мај угостителските објекти ...

Gulf Oil ќе донира 1 милион денари на семејството на трагично загинатата Верица Белчовска

Gulf Oil ќе донира 1 милион денари на семејството на трагичн…

Апр 17, 2021 Вести

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата „Gulf Oil“ во Македонија ќе донираат 1 милион денари на семејството на Верица Белчовска, кој...

Девојката што беше прегазена во центарот на Струмица починала, но нејзиното срце и понатаму чука во 22-годишно момче

Девојката што беше прегазена во центарот на Струмица починал…

Апр 17, 2021 Вести

Верица Белчовска од Берово е 20-годишната почината девојка за која нејзиното семејство се согласи да ги донира органите за повеќе пациенти кои имаат п...

Одбојкарите на Струмица со уште една победа во финалната серија на домашниот одбојкарски шампионат

Одбојкарите на Струмица со уште една победа во финалната сер…

Апр 16, 2021 Вести

Вечерва во Тетово, одбојкарите на ОК „ЏИО Струмица“ извојуваа уште една победа во финалната серија на домашниот одбојкарски шампионат над екипата на О...

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ бара да се намалат екстремно високите цени за погребални услуги

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ бара да се намалат екстремно високите…

Апр 16, 2021 Вести

Претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Жан Дрвошанов, денеска на прес конференција ги повика надлежните да интервенираат на е...

Се издава деловен простор од 100 м² во Струмица

Се издава деловен простор од 100 м² во Струмица

Апр 16, 2021 Веб Билборд

Се издава деловен простор од 100 м², спроти хотелот „Илинден“ во Струмица, над Студио „ПРЕСТИЖ“. Просторијата е со излог, санитарен чвор и е погодна з...