Струмица ја чествуваше 17-годишнината од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски

Петок, 26 Февруари 2021

Пред споменикот „Македонија“, родната Струмица на претседателот Борис Трајковски ја одбележа 17-годишнината од загинувањето во трагичната авионска несреќа во близина на Мостар, Босна и Херцеговина.

„Оваа наша Струмица низ своето долго постоење дала бројни познати и признати личности кои оставиле значаен печат со своето професионално делување, кои преку својата успешна кариера извршиле полна афирмација и популаризација на Струмица, не само во државни рамки, туку и пошироко низ светот. Афирмирајќи го својот град тие истовремено ја афирмирале и својата татковина, оставајќи зад себе дела за паметење. Дефинитивно еден од нив кој вечно ќе се памети е претседателот Борис Трајковски, човекот кој и денес не собра пред Споменикот кој е подигнат во негова чест. За жал, поводот за овој собир беше одбележувањето на денот на неговото прерано заминување. Тоа го правиме секоја година на денешен ден, за да покажаме и докажаме дека големите луѓе никогаш не умираат, дека тие живеат вечно во спомените на оние кои ги почитуваат вистинските вредности. Човечноста, искреноста и љубовта беа негови главни одлики. Тие доблести го правеа голем, онолку голем колку што беше голема неговата верба во Македонија. Таков го паметиме, таков и ќе остане во спомените на сите негови современици од земјава и целиот свет“ – кажа во своето обраќање градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски.

Од семејството на Борис Трајковски, граѓани, роднини, пријатели, претставници на локалната самоуправа, на Владата, политички партии и здруженија на граѓани со положување свежо цвеќе и поклонување пред неговиот споменик ја искажаа својата почит.

Членови на Рецитаторската секција при Домот за деца и млади „Благој Мучето“ од Струмица, интерпретираа рецитал посветен на претседателот Борис Трајковски.

Традиционално пред споменикот кој Струмица го издигна во чест на претседателот Борис Трајковски, Унијата на жени при ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица, засадија дрвце. Освен членови на ова партија, во чинот на засадувањето се приклучи и градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски.

Борис Трајковски е роден во Струмица на 25 јуни 1956 година. Беше втор претседател на Република Македонија во периодот од 15 декември 1999 година до неговата смрт во 2004 година.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во сабота второто извлекување од големата Наградна игра на „БЕНЗОИЛ“

Во сабота второто извлекување од големата Наградна игра на „…

Апр 20, 2021 Магазин

Второто извлекување од големата Наградна игра на бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ ќе се одржи во сабота, 24 април во 12:00 часот на Бензинската станица „...

Ниеден нов случај со Ковид-19 во изминатото деноноќие во Струмица, но со двајца починати

Ниеден нов случај со Ковид-19 во изминатото деноноќие во Стр…

Апр 19, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравството информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 135 нови случаи. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица нема р...

Друштвото „Иван Василевски“ објави Конкурс за литературна творба во поезија и проза на тема „Кула во сонот“

Друштвото „Иван Василевски“ објави Конкурс за литературна тв…

Апр 19, 2021 Вести

Друштвото за наука, литература, култура и уметност „Иван Василевски“ од Струмица, распиша Конкурс за најдобра литературна творба во поезија и проза на...

Тековните мерки со полициски час да продолжат, а од следната недела да се отворат летните тераси на угостителите, предлага Главниот координативен кризен штаб

Тековните мерки со полициски час да продолжат, а од следната…

Апр 19, 2021 Вести

Полицискиот час од 20:00 до 05:00 часот и затворени угостителки објекти да важи и во наредните 7 дена, а од 27 април до 15 мај угостителските објекти ...

Gulf Oil ќе донира 1 милион денари на семејството на трагично загинатата Верица Белчовска

Gulf Oil ќе донира 1 милион денари на семејството на трагичн…

Апр 17, 2021 Вести

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата „Gulf Oil“ во Македонија ќе донираат 1 милион денари на семејството на Верица Белчовска, кој...

Девојката што беше прегазена во центарот на Струмица починала, но нејзиното срце и понатаму чука во 22-годишно момче

Девојката што беше прегазена во центарот на Струмица починал…

Апр 17, 2021 Вести

Верица Белчовска од Берово е 20-годишната почината девојка за која нејзиното семејство се согласи да ги донира органите за повеќе пациенти кои имаат п...

Одбојкарите на Струмица со уште една победа во финалната серија на домашниот одбојкарски шампионат

Одбојкарите на Струмица со уште една победа во финалната сер…

Апр 16, 2021 Вести

Вечерва во Тетово, одбојкарите на ОК „ЏИО Струмица“ извојуваа уште една победа во финалната серија на домашниот одбојкарски шампионат над екипата на О...

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ бара да се намалат екстремно високите цени за погребални услуги

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ бара да се намалат екстремно високите…

Апр 16, 2021 Вести

Претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Жан Дрвошанов, денеска на прес конференција ги повика надлежните да интервенираат на е...