Поцкова: Документот „Патоказ“ да биде објавен пред целиот народ

Вторник, 08 Јуни 2021

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ од денеска, па во наредните два дена од 15:00 до 17:00 часот со протести на главната раскрсница во градот. Целта на протестот е како што велат, барањето на јавноста во Македонија, да се разоткрие најновиот чекор од агендата на двоецот Заев-Бучковски за, како што нагласуваат, разнебитувањето на Македонската нација.

„ВМРО-ДПМНЕ има потенцијал да ги пресретне сите игри на актуелната власт. Станува збор за намера на власта Декларацијата на Бугарскиот парламент да ја направи дел од преговарачката рамка со Европската унија. Тоа значи: негирањето на нашата национална посебност, јазик, култура и обичаи да станат наш проблем директно со Европската унија“ – кажа пратеничката Јадранка Поцкова на денешната прес конференција во центарот на Струмица, каде беше блокирана главната раскрсница во Струмица.

Поцкова во името на партијата побара документот „Патоказ“ да биде објавен пред целиот народ.

Кои се логичните решенија на кои треба да инсистира нашата страна?

Европската унија да отпочне преговори со притисок врз техничката  Влада во Софија. Тоа се разбира е малку веројатно, па власта дејствува по линија на помал отпор: Прифаќа решенија со трајни последици за националниот интерес. Подоцна ова вето ќе значи целосна национална пропаст. На сето ова неодговорните изјави за „еден народ“ и „ист јазик“ ја докажаа својата штетност.

Да не дозволиме ова да биде дел од македонската иднина. Наша задача е да им оставиме европска иднина на идните поколенија, а не горчливи проблеми“ – кажа Поцкова, повикувајќи ги сите граѓани без разлика на партиска или национална припадност да се приклучат на барикадите.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...

Вашиот омилен производ од „РАЗНОПРОМЕТ АС“ овој викенд за неповторлива цена

Вашиот омилен производ од „РАЗНОПРОМЕТ АС“ овој викенд за не…

Ное 25, 2021 Маркетинг

Во петок и сабота (26 и 27 ноември), во Продажниот салон на „РАЗНОПРОМЕТ АС“ – „Black Weekend“... Големо намалување на 4...

СООПШТЕНИЕ за прекин и пренасочување на сообраќајот на локалниот пат Ново Владевци – Старо Владевци

СООПШТЕНИЕ за прекин и пренасочување на сообраќајот на локал…

Ное 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради изведување на градежни работи на локалниот пат Ново Владевци – Старо Владевци, во периодот од петок, 26.11.2021 година во 07:00 часот наут...

ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче мебел во „СВИБ-МЕБЕЛ“

ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче мебел во „СВИБ-МЕБЕЛ“

Ное 25, 2021 Маркетинг

Во четврток, петок и сабота во Продажно-изложбениот салон на „СВИБ-МЕБЕЛ“ во Струмица, кој се наоѓа кај Рекеџиски мост, ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секо...

Од утре ќе се исплаќаат пензиите за месец Ноември

Од утре ќе се исплаќаат пензиите за месец Ноември

Ное 25, 2021 Вести

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2021 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување д...