Струмичките актери протестираа пред ОЈО, отфрлена им е пријавата за измама што ја поднесоа против новиот директор Васил Бубев

Понеделник, 14 Јуни 2021

Актерите од струмичкиот Народен театар и денеска протестираа, овој пат пред влезот на Основното Јавно обвинителство во Струмица. Незадоволни се, бидејќи обвинителството ја отфрлило пријавата за измама што тие ја поднесоа против новоназначениот директор на Центарот за култура во Струмица, Васил Бубев. Добиле одговор дека пријавеното дело не е кривично за кое се гони по службена должност и затоа нивната пријава била отфрлена.

„Целта на нашата пријава беше Обвинителството да ја провери веродостојноста на 5 договори на дело, склучени на волонтерска основа со извесно балетско студио од Радовиш, како и еден договор за дело, повторно склучен на волонтерска основа со невладина организација од Струмица. Обвинителството, одлуката за отфрлање на пријавата ја донело врз основа на Известување и Извештај од Министерството за култура и од Комисијата за селекција на кандидати, како и од прибавените договори од балетското студио и невладината организација“ – кажа актерот Коле Черкезов.

Од драмскиот ансамбл сметаат дека со таквото постапување обвинителството направило суштествени повреди на постапката и повреда на материјалното право. Најавија дека нема да се откажат од намерата да ја докажат вистината за која се убедени дека е на нивна страна, поради што веќе поднеле жалба до Вишото обвинителство во Штип.

Од ОЈО во Струмица одговорија дека тие постапиле по случајот и донеле одлука. Доколку подносителите на пријавата не се задоволни може да побараат за одлуката да се произнесе повисока инстанца.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Сеп 17, 2021 Магазин

Имунитетски производи - Имунитет - Аптеки „Еликсир“ Нашиот имунитет е важен за нашиот опстанок. Имунолошкиот систем функционира нормално кога ги пре...

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за Противпожарната единица

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техник…

Сеп 16, 2021 Вести

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за зајакнување на капацитетите на Територијалната професионална противпожарна единица, о...

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како пос…

Сеп 15, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од Министерството за здравство информираат дека во изминатите 24 часа пријавени се 32 починати лица како последица на Ковид-19, меѓу кои и четворица о...

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен терен ќе се пренесуваат на познатиот спортски канал „Sport Klub“

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен тере…

Сеп 14, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ФК „Академија Пандев“ објавија дека натпреварите од Првата македонска фудбалска лига кои овој клуб ќе ги игра на домашен терен ќе се емитуваат во ж...

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ на претстојните Локални избори

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ н…

Сеп 14, 2021 Вести

Општинската организација на СДСМ во Струмица ја објави листата на членови на Советот на општина Струмица за Локалните избори кои ќе се одржат на 17 ок...

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на ФКТ „Ристо Шишков 2021“

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро …

Сеп 14, 2021 Вести

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 29-то издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Ст...