Во недела Протестен марш во Струмица за „Присилното вакцинирање и ограничување на слободата на движењето на невакцинираните граѓани“

Петок, 13 Август 2021

Во недела (15 август), од 19:00 часот на иницијатива на граѓани на Струмица ќе се организира Протестен марш низ центарот на Струмица, „за слобода и еднакви права“, кој ќе стартува од кај зградата на Противпожарната единица на Струмица до плоштадот „Гоце Делчев“.

„Како реакција на одлуката на Владата за воведување на новите мерки за заштита од Ковид-19, донесена на 07.08.2021 година, со која се загрозени правата и слободата на движење на народот, доведува до уште понагласена сегрегација, контрола и притисок во неговите одлуки во однос на вакцинирањето против ковид и има погубни ефекти врз функционирањето на бизнис-секторот, за кои сме сведоци од мерките од минатата година, ние, голем број на „се уште слободни“ граѓани, го изразуваме своето незадоволство со овој протестен марш во недела, на кој обединети вакцинирани и невакцинирани, од сите политички партии од земјава, од сите вери и религии барамe:

1. Да не се посегнува по имунизирање на децата под 18 години и од 1 септември да се вратат нормално во школските клупи;
2. Да не се прави индиректна финансиска штета на компаниите со мерките (бидејќи мерките се препишани од финансиски силни држави);
3. Инфицирани со Ковид-19 со створен природен имунитет да се третираат исто како имунизирани со вакцина;
4. Никој да не биде ставен во ситуација да прави избор помеѓу вакцина и работно место, за што апелира и Европскиот Совет, соочен со агресивното рекламирање на вакцини, маски, изолација и злоупотребата на мерките од влади и институции.

Се обраќаме кон сите оние со примена вакцина, неимунизирани и природно имунизирани (прележан ковид), доколку се согласуваат со овие точки слободно да пристапат на овој мирен протест со кој сакаме да пратиме порака до надлежните да се променат мерките во интерес и на здравјето од вирусот и на општото здравје на сите, зашто секој од нас е еднаков пред правдата и заслужува да одлучува со своја глава за себе и саканите“ – стои во соопштението на организаторите со кој се најавува овој Протестен марш во Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавадарци, Куманово и Скопје - Ти си на ред! Излези, гласај!

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавада…

Окт 15, 2021 Вести

Оваа недела во рамките на едукативната и информативна кампања „Ти си на ред! Излези, гласај!“, караванот на Државна изборна комисија ги посети градови...

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласајте за бројот 12, гласајте за најдобрите

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласај…

Окт 15, 2021 Избори 2021

Носителот на листата за членови на Советот на општина Струмица на СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Марјан Даскаловски на последниот ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, закани од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, з…

Окт 15, 2021 Вести

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција до медиумите. Според нивното соопштение, сакат да ја информираат струмичката јавност за „...

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Окт 14, 2021 Вести

УХМР информира дека во текот на денешниот ден, односно од 08:00 до 17:00 часот во Струмица наврнало најмногу дожд - 18 л/м². Од југоисточниот регион в...

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во …

Окт 14, 2021 Вести

Во рамките на Манифестацијата „Струмица – град на културата 2021“, денеска во НУ Завод и Музеј во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики за ли...

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов најави изградба на велосипедска патека

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 14, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ, Костадин Костадинов во денешното сво...

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички пат, во Старо и Ново Добрејци и дел во Василево

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички …

Окт 14, 2021 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 15 октомври) од 11:30 до 13:30 часот без електрична енергија ќе бидат: „Роко 2000“, „На...

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата во Струмица

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата…

Окт 13, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од СДСМ и Коалицијата, Костадин Костадинов, денеска ги презентираше постигнувањата во културата и наја...