Испечатете ја страната

Струмичанката Кумјана Новакова во Сараево ќе го промовира филмот „Вознемирена Земја“

Сабота, 14 Август 2021

„Вознемирена Земја“ (Disturbed Earth), чија корежисерка е струмичанката Кумјана Новакова, е еден од трите филмови со кои се отвора документарната програма на годинашниот Сараевски филмски фестивал, а проекцијата на „Вознемирена Земја“ е и негова светска премиера. Тој се натпреварува во две категории, главната програма за документарни филмови и програмата за домашни филмови и е во конкуренција за наградите Срце на Сараево, Награда за човекови права и Специјална награда.

„Вознемирена земја“ е филм што ја истражува сегашноста во Сребреница преку три портрети на луѓе што се вратиле да живеат во своите домови и покрај сè. Но, филмскиот јазик е доста сензорен и се гради врз константниот дијалог помеѓу луѓето, просторот, природата, минатото, сегашноста, па дури и иднината. Тоа е аудиовизуелно сензорно патување во простор каде сегашностa е заробена од минатото, каде колективната болка е дел од пејзажот. Секоја година одевме во различни годишни времиња. Понекогаш воопшто не снимавме, сакавме само да бидеме со луѓето, со фамилиите што станаа дел од филмот. Нова година, Божиќ, Бајрам, но и годишници од геноцидот – проаѓавме заедно со нив низ сè “ – вели за www.umno.mk режисерката Кумјана Новакова.

„Вознемирена земја“ е копродукција на Шпанија, БиХ и Северна Македонија. Автори се Кумјана Новакова и Гилјермо Карерас-Канди, а снимен е во периодот од 2014 до 2020. Македонска премиера ќе има следната година.

Кумјана Новакова е кустос во Музејот на современата уметност во Скопје, но и основач на „Право Људски“ – филмскиот фестивал и едукативна платформа во Сараево.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во чест на борбата против родово базирано насилство

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во ч…

Ное 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

„Ја осветливме општинската зграда со портокалови филтри и се вклучивме во кампањата 16 дена активизам против родово базирано насилство. Сега и секогаш...

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

Ное 28, 2021 Маркетинг

Во Струмица, во просториите на Дом на Народна техника отворен е нов Дијагностички центар со најсовремена и квалитетна технологија според сите Европски...

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу во Струмица

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу…

Ное 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Изминатата ноќ полицијата спроведе акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Македон...

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Ное 27, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека синоќа пред 19:00 часот на улицата „Ѓорги Упчев“ во Струмица, патничко моторно возило „Хјундаи Лантра“ со струмички регист...

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...