Еко активистите од струмичкиот регион се здружуваат во советнички листи во општините за претстојните Локални избори

Петок, 27 Август 2021

Еко активистите на Здружението „Здрава котлина“ ќе се кандидараат во Советите на општините во струмичкиот регион за претстојните Локални избори закажани на 17 октомври. Поднесоа независни граѓански советнички листи во општините Струмица, Босилово и Ново Село.

Под слоганот „Стига е“, тие најавуваат фронт против рудникот на „Еуромакс“ и загадувачите на животната средина во струмичкиот регион. Ја очекуваат поддршката од граѓаните кои со минимум од 350 потписи во општина Струмица и по 150 потписи во општините Босилово и Ново Село, ќе можат да влезат во трката за членови на Советите на претстојните избори.

Тие ги повикуваат граѓаните да го дадат својот потпис во канцеларијата на Државната изборна комисија во Струмица, сместена во зградата на општина Струмица, во периодот од 08:00 до 21:00 часот, а најдоцна до понеделник, 30 август до 23:59 часот, до кога е последниот рок за собирање потписи.

„Ние веќе четири години се бориме со голем и подмолен противник кој длабоко навлезе во големите партии преку нивните високи функционери. Во таа борба полека се искаливме да резистираме притисоци, закани, уцени, но и да се бориме против проблемите на нашето општество, кое сепак не е едно за сите и недостатокот на правда не прави немирни. Ние сме со изострен слух и отворени очи за проблемите на граѓаните, но со отворен ум за ефектвни и одговорни решенија за тие проблеми. На тој начин ќе придонесеме и за обединување на граѓаните и промени во партиите. Црно белиот свет мора да се смени. Она што гарантирано можеме да го понудиме се објективни анализи на проблемите и конкретни чесни решенија за истите, но и блокада во советите за секакви заврзлами со рудникот на смртта Иловица-Штука. Затоа и го инициравме формирањето на независната граѓанска група СТИГА Е - Фронт против рудникот и загадувачите на животната средина и нашите активисти се дел од нивните советничките листи за нашите општини. Навистина СТИГА Е“ – стои во апелот на „Здрава котлина“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавадарци, Куманово и Скопје - Ти си на ред! Излези, гласај!

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавада…

Окт 15, 2021 Вести

Оваа недела во рамките на едукативната и информативна кампања „Ти си на ред! Излези, гласај!“, караванот на Државна изборна комисија ги посети градови...

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласајте за бројот 12, гласајте за најдобрите

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласај…

Окт 15, 2021 Избори 2021

Носителот на листата за членови на Советот на општина Струмица на СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Марјан Даскаловски на последниот ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, закани од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, з…

Окт 15, 2021 Вести

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција до медиумите. Според нивното соопштение, сакат да ја информираат струмичката јавност за „...

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Окт 14, 2021 Вести

УХМР информира дека во текот на денешниот ден, односно од 08:00 до 17:00 часот во Струмица наврнало најмногу дожд - 18 л/м². Од југоисточниот регион в...

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во …

Окт 14, 2021 Вести

Во рамките на Манифестацијата „Струмица – град на културата 2021“, денеска во НУ Завод и Музеј во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики за ли...

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов најави изградба на велосипедска патека

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 14, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ, Костадин Костадинов во денешното сво...

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички пат, во Старо и Ново Добрејци и дел во Василево

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички …

Окт 14, 2021 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 15 октомври) од 11:30 до 13:30 часот без електрична енергија ќе бидат: „Роко 2000“, „На...

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата во Струмица

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата…

Окт 13, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од СДСМ и Коалицијата, Костадин Костадинов, денеска ги презентираше постигнувањата во културата и наја...