ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, закани од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов

Петок, 15 Октомври 2021

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција до медиумите. Според нивното соопштение, сакат да ја информираат струмичката јавност за „насилната кампања, поткупот, притисоците и заканите“, како што велат, „од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов“.

„Се почесто добиваме поплаки од сограѓаните дека во Струмица се случува предизборен поткуп и притисоци, а нејасно е зошто молчи СВР Струмица. Прашањето е дали Началникот на СВР Струмица, Танчо Пројковски учестува во изборната кампања на СДСМ? Дали под негова палка се случуват и инциденти кои активисти на СДСМ ги предизвикуват врз активисти и членови на ВМРО.

Синоќа активист на СДСМ оштетил возило на наши активисти. Биле пресретнати и возилото било оштетено.

Пред очите на полициските службеници доаѓа до пресметка помеѓу самите активисти на СДСМ предводени од Столе Коциров.

Прашањето е дали сите настани се внесени во официјалните записници и кога СВР ќе излезе со официјално соопштение за настанот.

Очигледно е дека ако раководството на СВР се слика по митинзи, ако се ослободуват сторители, а се претресуваат активисти на ВМРО-ДПМНЕ, дека веќе сериозно станува збор за партиско-полициска држава.

Поврзано со синоќешните, потребно е да реагира внатрешната контрола на МВР, а ќе бидат известени ОБСЕ и ОДХР, затоа што постојат слики објавени од самите сограѓани.

Да потсетиме дека во текот на целата кампања активистите се следени и добиват закани дека ќе бидат возени во багажник. Известуваме исто така дека притисокот е веќе влезен во администрацијата и бизнисмени се принудувани да учествуваат во кампањата на СДСМ.

Ги повикуваме ОБСЕ и ОДХР будно да го следат изборниот процес во Струмица.

ВМРО-ДПМНЕ знае дека народот повеќе не се плаши и дека и покрај притисоците, уцените и поткупот, во недела секој застанува сам пред гласачкото ливче. 

Соочени со казната од народот разбирлива е паниката на власта“ – стои во писмената реакција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во чест на борбата против родово базирано насилство

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во ч…

Ное 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

„Ја осветливме општинската зграда со портокалови филтри и се вклучивме во кампањата 16 дена активизам против родово базирано насилство. Сега и секогаш...

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

Ное 28, 2021 Маркетинг

Во Струмица, во просториите на Дом на Народна техника отворен е нов Дијагностички центар со најсовремена и квалитетна технологија според сите Европски...

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу во Струмица

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу…

Ное 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Изминатата ноќ полицијата спроведе акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Македон...

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Ное 27, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека синоќа пред 19:00 часот на улицата „Ѓорги Упчев“ во Струмица, патничко моторно возило „Хјундаи Лантра“ со струмички регист...

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...