На 100 години ја промовира својата книга „Мојот живот минато мило“

Понеделник, 09 Мај 2022

Еден од живите борци од Народноослободителната борба, 100-годишниот Јован Величковски денеска во Градската Уметничка галерија во Струмица ја промовираше монографијата „Мојот живот минато мило“, на авторот Ванчо Тркалевски, а поводот денешниот ден 9-ти мај, Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа.

„Поттик да ја напишам монографијата е животот и делото на мојот дедо се неговите кажувања, кои ги запишав и еве дочекав да бидат објавени. Ова е одговор на сите што не негираат како Македонци, бидејќи во книгата има документи и факти дека сето тоа не е вистина. Ние сме Македонци, имаме свој идентитет и зборуваме свој посебен јазик“ - кажа авторот Тркалевски.

За промоторот на книгата Мемоарите од животот на Јован Гаврил Величковски, новинарот Ристо Тасев вели дека овој монументален запис, преку неговиот внук Ванчо Траклевски, кој е автор, ни го става на дланка неговиот живот, но и сите успеси и премрежја што ги доживеал и преживеал.

„Кога ми ја донесе книгата во ракопис и ме замоли да го дадам своето мислење за неа и да ја уредам, пред мене постави голем предизвик. По првото читање сфатив дека нема многу што да се уредува, зашто авторот успеал да ги надмине сите стапици кои се поставуваат пред пишување мемоари. Од една страна тој му е внук и успеал да ја избегне субјективноста со објавување на бројни документи кои се зачувани и тие фрлаат дополнителна силна светлина врз животот на борецот и партизан Јован. Сепак, убаво е што низ книгата по малку на скриен начин се провлекува таа субјективност и односот на дедо и внук. Субјективноста во ова дело е претворена во крајна објективност која едноставно ве тера студиозно да ја прочитате и да се вратите во едно време полно со предизвици, но и кога за мали работи летале глави. Токму заради тоа, преку животот на Јован Гаврил Величковски дознавате за времето кога тој работел и се борел, а за кое самиот тој вели дека е минато мило. Минато мило, но не и било, иако било многу тешко. Борбата за слобода е тешка и напорна. За неа се лее крв и згаснуваат многу животи“ – кажа Тасев.

Дедо Јован и покрај своите 100 години, кој ги наполни на 2 јануари годинава, не ги криеше солзите кога се говореше за неговиот живот и дело, а во изјавата пред новинарите порача, во државата сите да бидат сплотени.

„Младите генерации да бидат сплотени и обединети да одат напред, за прогрес на државата и животот во неа, оти ако ние не бевме сплотени во наше време, немаше да ја имаме ни победата ни државата“ - порача борецот Јован.

Монографијата „Мојот живот минато мило“ ја издаде Локалната установа библиотека „Благој Јанков Мучето“ од Струмица.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Противпожарната единица на Струмица доби теренско возило и опрема од Дирекцијата за заштита и спасување

Противпожарната единица на Струмица доби теренско возило и о…

Сеп 30, 2022 Вести

Денеска 14 нови возила со водена пумпа за гасење пожари добија Град Скопје, Битола, Куманово, Тетово, Прилеп, Велес, Кавадарци, Гевгелија, Струмица, К...

Се бара возач за такси автомобил

Се бара возач за такси автомобил

Сеп 30, 2022 Веб Билборд

Се бара возач за такси автомобил за во Струмица и регионот. Кандидатот да има положено најмалку за „Б“ категорија. Пријавување и повеќе информации на:...

Костадинов: Ќе се реконструираат постоечките улици околу покриениот дел на каналот „Крушевска Република“

Костадинов: Ќе се реконструираат постоечките улици околу пок…

Сеп 30, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

За сите граѓани коишто живеат покрај каналот „Крушевска Република“ во градот Струмица, особено оние околу покриениот дел, градоначалникот Костадин Кос...

„Комуналец“ почна да ја реконструира атмосферската канализација на „Младинска“

„Комуналец“ почна да ја реконструира атмосферската канализац…

Сеп 30, 2022 Вести

ЈПКД „Комуналец“ почна со реализацијата на најавениот проект за реконструкција на постојната и изградба на нова атмосферска канализација на улицата „М...

Горан Пандев од Милано: Доаѓам во Струмица со убав проект за македонскиот фудбал

Горан Пандев од Милано: Доаѓам во Струмица со убав проект за…

Сеп 29, 2022 Вести

Македонската интернационална фудбалска ѕвезда Горан Пандев, деновиве објави крај на активната кариера, но не мирува и работи на нов проект за доброто ...

Прекин на електричната енергија во реонот на Владиевци, Дукатино, Радичево и Сушево

Прекин на електричната енергија во реонот на Владиевци, Дука…

Сеп 29, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 30 септември), во периодот од 09:30 до 11:00 часот без електрична енергија ќе бидат: Но...

Претрес во струмичко, пронајден амфетамин, приведено едно лице

Претрес во струмичко, пронајден амфетамин, приведено едно ли…

Сеп 29, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Н.З.(40) од село Босилово, струмичко. При претрес на негови...

Костадинов: За струмичани нема да има покачени сметки за комунални услуги

Костадинов: За струмичани нема да има покачени сметки за ком…

Сеп 28, 2022 Вести

На денешната седница на Советот на општина Струмица, градоначалникот Костадин Костадинов на советничко прашање кажа дека за струмичани нема да има пок...