Струмичкиот Црвен крст го одбележа светскиот Ден на Црвен крст и Црвена полумесечина

Понеделник, 09 Мај 2022

По вчерашната централна свеченост на Црвениот крст на Македонија во Скопје, по повод 8 Мај, светскиот Ден на Црвениот крст и Црвената месечина, Општинската организација на Црвен крст во Струмица во Центарот за култура организираше настан на кој преку видео презентации беше прикажано значењето на основните принципи и вредности на Црвениот крст, изразувајќи благодарност и признание до сите волонтери и поддржувачи за поддршката која ја обезбедуваат за струмичкиот Црвениот крст.

За активностите и поддршката кон населението, кон граѓаните на кои им се укажува помош од Црвениот крст, за соработката со институциите говореше претседателот на ОО на Црвен крст Струмица, д-р Васил Тунев, а за проектите со домашни и меѓународни невладини организации, министерства и општини, говореше Маријана Тошева, секретар на ОО на Црвен крст.

Претседателот Тунев, во име на ОО на Црвен крст - Струмица им додели Плакети на градоначалниците на општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село, на СВР Струмица, ЈЗУ „Здравствен дом“, Центарот за управување со кризи и Дирекцијата за заштита и спасување, Противпожарната единица на Струмица, Службата за трансфузиона медицина, Министерството за труд и социјална политика, за учеството и поддршката во повеќе заеднички проекти во изминатите години.

По свеченоста на големата сцена во Центарот за култура, се организираше и коктел дружење во фоајето каде на голем број поединци и здруженија им беа доделени Благодарници за успешната взаемна соработка. На овој простор беше поставена и Изложба на фотографии од многубројните активности на Општинска организација на Црвен крст во Струмица.

Настанот се организираше под мотото: „Биди човечен“ преку кое Црвениот крст сака да ги потсети луѓето на една од основните вредности, на значењето на љубезноста, на добрината, на човечноста, на сите оние мали и големи дела кои не прават луѓе и кои прават позитивна разлика во животот на луѓето на кои им е потребна поддршка.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Противпожарната единица на Струмица доби теренско возило и опрема од Дирекцијата за заштита и спасување

Противпожарната единица на Струмица доби теренско возило и о…

Сеп 30, 2022 Вести

Денеска 14 нови возила со водена пумпа за гасење пожари добија Град Скопје, Битола, Куманово, Тетово, Прилеп, Велес, Кавадарци, Гевгелија, Струмица, К...

Се бара возач за такси автомобил

Се бара возач за такси автомобил

Сеп 30, 2022 Веб Билборд

Се бара возач за такси автомобил за во Струмица и регионот. Кандидатот да има положено најмалку за „Б“ категорија. Пријавување и повеќе информации на:...

Костадинов: Ќе се реконструираат постоечките улици околу покриениот дел на каналот „Крушевска Република“

Костадинов: Ќе се реконструираат постоечките улици околу пок…

Сеп 30, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

За сите граѓани коишто живеат покрај каналот „Крушевска Република“ во градот Струмица, особено оние околу покриениот дел, градоначалникот Костадин Кос...

„Комуналец“ почна да ја реконструира атмосферската канализација на „Младинска“

„Комуналец“ почна да ја реконструира атмосферската канализац…

Сеп 30, 2022 Вести

ЈПКД „Комуналец“ почна со реализацијата на најавениот проект за реконструкција на постојната и изградба на нова атмосферска канализација на улицата „М...

Горан Пандев од Милано: Доаѓам во Струмица со убав проект за македонскиот фудбал

Горан Пандев од Милано: Доаѓам во Струмица со убав проект за…

Сеп 29, 2022 Вести

Македонската интернационална фудбалска ѕвезда Горан Пандев, деновиве објави крај на активната кариера, но не мирува и работи на нов проект за доброто ...

Прекин на електричната енергија во реонот на Владиевци, Дукатино, Радичево и Сушево

Прекин на електричната енергија во реонот на Владиевци, Дука…

Сеп 29, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 30 септември), во периодот од 09:30 до 11:00 часот без електрична енергија ќе бидат: Но...

Претрес во струмичко, пронајден амфетамин, приведено едно лице

Претрес во струмичко, пронајден амфетамин, приведено едно ли…

Сеп 29, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Н.З.(40) од село Босилово, струмичко. При претрес на негови...

Костадинов: За струмичани нема да има покачени сметки за комунални услуги

Костадинов: За струмичани нема да има покачени сметки за ком…

Сеп 28, 2022 Вести

На денешната седница на Советот на општина Струмица, градоначалникот Костадин Костадинов на советничко прашање кажа дека за струмичани нема да има пок...