Драги Памуков од ВМРО-ДПМНЕ со честитка до жителите на Куклиш во пресрет на празникот на селото

Сабота, 14 Мај 2022

Драги Памуков од Куклиш, член на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Струмица во пресрет на верскиот празник Свети Атанасиј (летен), заштитник на селото, испрати честитка до жителите на Куклиш, говорејќи за тоа што не направила локалната власт предводена од СДСМ во ова населено место.

Интегрален текст од прес конференцијата:

„Куклиш е најголемото населено место во општина Струмица. Центар на поранешна општина од нашиот регион. На 15-ти мај Куклиш го празнува денот на Свети Атанасиј како свој заштитник.

Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ во оваа прилика им го честита празникот на жителите на Куклиш и на сите оние кои го празнуваат како домашна слава и именден.

Куклиш и овој празник го дочекува со остатоци од опожарен Културен дом во својот центар. Куклишани се прашуваат, дали Општина Струмица одделува средства за неговата реконструкција и ако одделува колку се и каде се тие средства гледано ретроактивно во низа години?

Куклиш и овој пролетен празник го дочекува со слабата јавна хигиена и одржување. Иако, жителите уредно ги плаќат своите сметки кон комуналното и другите јавни претпријатија. Главен пример за тоа се постојните три депонии на растителен отпад. За овој проблем зборувавме уште пред изборите, а инаку, се провлекува долги години.

Одводните канали не се исчистени соодветно. Најдобар пример за тоа е каналот кој од Пречистителна станица води кон училиштето. Па, во дождливи денови децата на училиште одат газејќи во вода.

Секој жител на Куклиш посакува напредок на нашето населеното место. Особено е потребно изградба на нова инфраструктура. Пат кој делумно би го пренасочил сообраќајот од Куклиш преку Сачево и Свидовица. Изградба на тротоар покрај главниот пат заради безбедност на граѓаните. Нови полски одводни канали и слично.

Конечно, секој жител за овој празник посакува иднина со подобар стандард, враќање на значењето на земјоделието и враќање на младите во својот дом. Но, очигледно со ова веќе 10-годишно владеење на иста гарнитурa од СДСМ, таквата желба нема да ни стане реалност.

Почитувани,

За среќа промените во Македонија се случуваат. Промените се веќе реалност и посакуваме секоја власт кога ќе излезе да го честита празникот да каже што суштинско направила за едно населено место.

Ви го честитаме празникот, Ви посакуваме и ветуваме подобри денови за нас и за иднината на нашиот Куклиш“ – кажа Памуков.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Противпожарната единица на Струмица доби теренско возило и опрема од Дирекцијата за заштита и спасување

Противпожарната единица на Струмица доби теренско возило и о…

Сеп 30, 2022 Вести

Денеска 14 нови возила со водена пумпа за гасење пожари добија Град Скопје, Битола, Куманово, Тетово, Прилеп, Велес, Кавадарци, Гевгелија, Струмица, К...

Се бара возач за такси автомобил

Се бара возач за такси автомобил

Сеп 30, 2022 Веб Билборд

Се бара возач за такси автомобил за во Струмица и регионот. Кандидатот да има положено најмалку за „Б“ категорија. Пријавување и повеќе информации на:...

Костадинов: Ќе се реконструираат постоечките улици околу покриениот дел на каналот „Крушевска Република“

Костадинов: Ќе се реконструираат постоечките улици околу пок…

Сеп 30, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

За сите граѓани коишто живеат покрај каналот „Крушевска Република“ во градот Струмица, особено оние околу покриениот дел, градоначалникот Костадин Кос...

„Комуналец“ почна да ја реконструира атмосферската канализација на „Младинска“

„Комуналец“ почна да ја реконструира атмосферската канализац…

Сеп 30, 2022 Вести

ЈПКД „Комуналец“ почна со реализацијата на најавениот проект за реконструкција на постојната и изградба на нова атмосферска канализација на улицата „М...

Горан Пандев од Милано: Доаѓам во Струмица со убав проект за македонскиот фудбал

Горан Пандев од Милано: Доаѓам во Струмица со убав проект за…

Сеп 29, 2022 Вести

Македонската интернационална фудбалска ѕвезда Горан Пандев, деновиве објави крај на активната кариера, но не мирува и работи на нов проект за доброто ...

Прекин на електричната енергија во реонот на Владиевци, Дукатино, Радичево и Сушево

Прекин на електричната енергија во реонот на Владиевци, Дука…

Сеп 29, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 30 септември), во периодот од 09:30 до 11:00 часот без електрична енергија ќе бидат: Но...

Претрес во струмичко, пронајден амфетамин, приведено едно лице

Претрес во струмичко, пронајден амфетамин, приведено едно ли…

Сеп 29, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Н.З.(40) од село Босилово, струмичко. При претрес на негови...

Костадинов: За струмичани нема да има покачени сметки за комунални услуги

Костадинов: За струмичани нема да има покачени сметки за ком…

Сеп 28, 2022 Вести

На денешната седница на Советот на општина Струмица, градоначалникот Костадин Костадинов на советничко прашање кажа дека за струмичани нема да има пок...