Струмичките пожарникари подновени, си добија нови униформи за Денот на пожарникарството

Петок, 20 Мај 2022

На свеченоста по повод Денот на пожарникарството, струмичките пожарникари со нови униформи – нова лична заштитна опрема за гасење пожари на отворен простор, која се состои од униформа, чизми, заштитни ракавици, заштитен шлем, наочари, поткапа, а како што кажа командирот на Противпожарната единица на Струмица, Александар Гудев, ваква опрема за прв пат добиваат од кога постојат. Опремата ја обезбеди Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во рамките на проектот „Прекугранична соработка во справување со шумски пожари“, финансиран од Европската Унија преку Интеррег–ИПА Програмата за прекугранична соработка меѓу Бугарија и Северна Македонија.

Командирот Гудев упати јавна благодарност до Центарот за развој на Југоисточниот плански регион и Општина Струмица, а за успешната соработка во изминатата година ТППЕ Струмица додели благодарници на јавни институции и организации. Командирот упати и посебна благодарност до градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов подарувајќи му професионални пожарникарски чизми.

„Вие сте чувари на нашите животи и на нашите имоти. Сведоци сме како во многу сериозни ситуации ги ризикувате и вашите животи за да не спасите и нас и градот. Јас како градоначалник и општина Струмица на Вашата пожртвуваност ќе ви возвраќаме со максимална поддршка во зголемувањето на капацитетот на Територијалната професионална противпожарна единица за да може навремено и ефикасно да одговори на сите предизвици, иако посакувам да ги има што помалку“ – кажа градоначалникот Костадинов во обраќањето до пожарникарите.

На свеченоста, на просторот до Противпожарната станица тимови на ТППЕ Струмица изведоа показна вежба за извлекување на настрадани во сообраќајна несреќа и земјотрес.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Зорица Заева и д-р Венко Филипче донираа перики на 15 пациентки кои се лекуваат на Универзитетската клиниката за радиотерапија и онкологија

Зорица Заева и д-р Венко Филипче донираа перики на 15 пациен…

Окт 06, 2022 Вести

По повод одбележувањето на Октомври како месец за борба против ракот на дојката, Зорица Заева и д-р Венко Филипче од име на Фондацијата „ЗАЕВ – Едно о...

Влада: Ограничени маржи и за млечни производи

Влада: Ограничени маржи и за млечни производи

Окт 06, 2022 Вести

Владата на денешната седница донесе Одлука за дополнување на одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки. Со оваа одлука, на предлог на ...

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Окт 06, 2022 Веб Билборд

Хотел „Studio Inn“ од Струмица има потреба од рецепционер за работа во ноќна смена. Подетални информации и пријавување на: 034 331 851...

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените таму ќе паѓаат до -35%, а следуваат и многу награди за потрошувачите

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените та…

Окт 05, 2022 Магазин

Се ближи 9-от роденден на најголемиот салон за мебел во Македонија „Home by Almak“ на струмичкиот бренд „Алмак“, препознатлив цели 27 години кај нас и...

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот сепак ќе го одигра во Струмица

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ К…

Окт 05, 2022 Вести

Македонскиот одбојкарски шампион „Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот, сепак ќе го одигра на домашен терен. Со оглед на т...

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Окт 05, 2022 Вести

Како резултат на успешната соработка помеѓу општините Босилово (Македонија) и Грмен (Бугарија), преку програмата за прекугранична соработка, во наредн...

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Окт 05, 2022 Вести

Следејќи го успешниот пример на работата на мобилните гинеколошки амбуланти низ различните општини во државата во текот на оваа година, Македонската а...

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на струмичкиот плоштад ја одбележаа Детската недела

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на стру…

Окт 05, 2022 Вести

Денеска на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица беше разиграно, распеано, весело, се слушаше детскиот џагор. Околу 350 деца од предшколска возраст од Ј...