Во сабота трчање по улиците на Струмица

Петок, 10 Јуни 2022

Над 300 граѓани во сабота (11 јуни), од 19:00 часот ќе трчат по улиците на градот Струмица, како дел од настанот кој по трет пат се организира – „Струмица на улица 2022“.

Ќе се трча на 5 и 10 километри и на полумаратон од 21 километар, а од пријавените над 300 учесници ги има професионални тркачи, спортисти, рекреативци, ентузијасти и почетници. Организатор е АК „Беласица Рад“ под покровителство на Општина Струмица.

„Трчањето не е само спорт, трчањето е начин на живот, трчањето не учи на дисциплина, истрајност, одлучност. Трчањето е посебна сила која постојано не движи напред и не поттикнува да истрчаме уште 1 километар и да надминеме уште еден предизвик во животот“ – велат организаторите и ги покануваат сите граѓани да ја следат трката долж улиците на Струмица.

Во сабота, 11 јуни од 18:00 до 22:00 часот планиран е и времен режим на сообраќајот низ улиците на Струмица, и тоа:

  • Булевар „Маршал Тито“ (од ТЦ „Глобал“ до кружен тек на „Македонски Пошти“, во двата правци),
  • Улицата „Балканска“ (од „Македонски Пошти“ до крстосница со улицата „Крушевска Република”, во двата правци), улицата „ Маршал Тито“ (од крстосница со улица „Крушевска Република“ до крстосница со улица ,,Елка Јанкова”, во двата правци),
  • Булевар „Гоце Делчев“ (од „Македонски Пошти“ до кружен тек на улица ,,Младинска”, во двата правци),
  • Улица „Ленинова“ (од ТЦ „Глобал“ до кружниот тек со улица „Цветан Димов“).

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигитален маркетинг

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигит…

Окт 04, 2022 Вести

Во среда, на 5-ти октомври, со почеток во 18:00 часот во малата сала на Дом на АРМ во Струмица ќе се одржи отворен едукативен настан на тема „Кариерни...

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир во Србија

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир в…

Окт 04, 2022 Вести

Струмичкото списание за наука, литература, култура и уметност, „ЗЕНИТ“, викендов имаше своја промоција на Меѓународниот научен собир „Современа српска...

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичка сила врз лице кое е лишено од слобода

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичк…

Окт 03, 2022 Вести

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против полицискиот службеник ...

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реонот околу Дрвош

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реон…

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 4 октомври) планира прекин на електричната енергија од 09:30 до 15:00 часот во реонот околу населеното...

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Две момчиња, едно од струмичко Ново Село, украле туѓи лични податоци и земале брз кредит. Првопријавениот, М.М.(28) од Прилеп, вработен во финанс...

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалидска количка помина 42 километри на „Скопскиот Маратон 2022“

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалид…

Окт 03, 2022 Вести

Вчера се одржа 18-от „Виз Ер Скопски маратон“ на кој трчаа дури 8500 учесници од 47 држави. Меѓу ова голема бројка на учесници беше и 45-годишниот стр...

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Ap…

Окт 02, 2022 Вести

Вчера и денеска Струмица и СОУ „Димитар Влахов“ беа домаќини на најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“. Првото место за најкреатив...

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрира првиот несовесен граѓанин кој пали отпад

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрир…

Окт 01, 2022 Вести

Општина Босилово од неодамна целосно ја огради депонијата кај Босилово, постави соларни камери, порта за влез-излез на возила за складирање на от...