Во Пјаченца се одржува спортски Меморијален турнир во чест на трагично загинатите млади струмичани Марија и Методиј Витанови

Недела, 12 Јуни 2022

Во Пјаченца, Италија викендот се одржува спортски Меморијален турнир во чест на младите струмичани, Марија и Методиј Витанови кои загинаа во сообраќајна несреќа на 2 февруари 2020-та година.

Марија која загина на 24-годинашна возраст е ќерка на македонскиот конзул во Италија, Стојан Витанов, а 26-годишниот Методиј е негов внук од брат. Тие биле во автомобил „Рено клио“, кој удрил во дрво и веднаш се запалил, па кога стигнале спасувачите веќе било доцна, пишуваа тогаш италијанските медиуми.

Македонската заедница во Пјаченца одлучи да организира сеќавање за нив со спортски „Меморијален турнир во фудбал за Марија и Методиј“. Првиот турнир започна вчера на теренот на Парохискиот спортски центар „Сан Бартоломео“, каде се натпреваруваа јуниори со 8 натпреварувачки екипи, а попладнето започнаа и натпреварите за сениорите.

Синоќа беше и доделувањето на медалите и пехарите за најдобрите мали спортисти на кои е изгравирана фотографијата на двајцата братучеди. Истата слика е испечатена и на дресовите на натпреварувачките тимови.

Натпреварите продолжуваат денеска во 11:30 часот, по мисата на која ќе чиноначалствува отец Климент со молитва за двајцата млади струмичани. Во попладневните часови ќе се одиграат завршните натпревари на турнирот за возрасни, а на кои ќе учествуваат 13 екипи.

„Беше шок, но македонската заедница на Пјаченца нема да ги заборава и ова е прво издание на настан што сакаме со текот на времето повторно да го предложиме за да се одржи жив споменот на овие млади луѓе и да се собереме околу нивните семејства“, вели Аце Појразов од Македонската заедница во Пјаченца, промотор на иницијативата, додавајќи дека на овој прв Меморијален турнир учествуваат млади Италијанци, Македонци, Романци, Албанци, Сенегалци, некои биле пријатели на Методиј, кој е роден и живееше во Пјаченца.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Противпожарната единица на Струмица доби теренско возило и опрема од Дирекцијата за заштита и спасување

Противпожарната единица на Струмица доби теренско возило и о…

Сеп 30, 2022 Вести

Денеска 14 нови возила со водена пумпа за гасење пожари добија Град Скопје, Битола, Куманово, Тетово, Прилеп, Велес, Кавадарци, Гевгелија, Струмица, К...

Се бара возач за такси автомобил

Се бара возач за такси автомобил

Сеп 30, 2022 Веб Билборд

Се бара возач за такси автомобил за во Струмица и регионот. Кандидатот да има положено најмалку за „Б“ категорија. Пријавување и повеќе информации на:...

Костадинов: Ќе се реконструираат постоечките улици околу покриениот дел на каналот „Крушевска Република“

Костадинов: Ќе се реконструираат постоечките улици околу пок…

Сеп 30, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

За сите граѓани коишто живеат покрај каналот „Крушевска Република“ во градот Струмица, особено оние околу покриениот дел, градоначалникот Костадин Кос...

„Комуналец“ почна да ја реконструира атмосферската канализација на „Младинска“

„Комуналец“ почна да ја реконструира атмосферската канализац…

Сеп 30, 2022 Вести

ЈПКД „Комуналец“ почна со реализацијата на најавениот проект за реконструкција на постојната и изградба на нова атмосферска канализација на улицата „М...

Горан Пандев од Милано: Доаѓам во Струмица со убав проект за македонскиот фудбал

Горан Пандев од Милано: Доаѓам во Струмица со убав проект за…

Сеп 29, 2022 Вести

Македонската интернационална фудбалска ѕвезда Горан Пандев, деновиве објави крај на активната кариера, но не мирува и работи на нов проект за доброто ...

Прекин на електричната енергија во реонот на Владиевци, Дукатино, Радичево и Сушево

Прекин на електричната енергија во реонот на Владиевци, Дука…

Сеп 29, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 30 септември), во периодот од 09:30 до 11:00 часот без електрична енергија ќе бидат: Но...

Претрес во струмичко, пронајден амфетамин, приведено едно лице

Претрес во струмичко, пронајден амфетамин, приведено едно ли…

Сеп 29, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Н.З.(40) од село Босилово, струмичко. При претрес на негови...

Костадинов: За струмичани нема да има покачени сметки за комунални услуги

Костадинов: За струмичани нема да има покачени сметки за ком…

Сеп 28, 2022 Вести

На денешната седница на Советот на општина Струмица, градоначалникот Костадин Костадинов на советничко прашање кажа дека за струмичани нема да има пок...