Струмичките социјалдемократи одржаа трибина: „СДСМ има план и решенија за да се справи со сите предизвици кои се исправени пред граѓаните и државата“

Вторник, 14 Јуни 2022

„Во овие 31 година од осамостојувањето до денес, ниту една претходна Влада не успеала да ги извади на површина најклучните, најжешките и најважните прашања и проблеми кои се од суштинско значење за опстојот и прогресот на нашата земја. Сите поранешни владини гарнитури, тие прашања ги ставаа под тепих, бидејќи, во недостаток на храброст и државнички идеи, поважен им бил сопствениот, од интересот на татковината и граѓаните“, вели Борче Цветков, претседател на Општинската организација на СДСМ во Струмица на трибината која се одржа вечерва во Домот на АРМ на тема: „СДСМ има план и решенија за да се справи со сите предизвици кои се исправени пред граѓаните и државата“.

Цветков кажа дека само во период од пет години, како резултат на мудрото владеење на СДСМ, решен е долгогодишниот спор со Грција околу името, задржувајќи го притоа зборот Македонија, но и сите нешта кои го сочинуваат нашиот идентитет и посебност, нашава земја стана 30-та земја членка на НАТО, а неодамна е признаена и автокефалноста на нашата Македонската Православна црква – Охридска Архиепископија.

„Со овие три огромни подвизи нашите повеќегодишни соништа, но и на цели генерации Македонци, станаа јаве. Горд сум што сум претседател на една од Општинските организации на СДСМ во државата, и тоа не на која било, туку  токму на таа од градот - бастион на македонската социјалдемократија“ – кажа Цветков.

На трибината говореше и Љубица Спасова, пратеничка во Собрание на Република Северна Македонија, која кажа дека политиките на СДСМ даваат резултати на кои сите треба да се горди.

„Преку ребалансот на Буџетот кој го утврди Владата, обезбедуваме нови 500 милиони денари во Интервентниот фонд. Иако има светска економска криза, субвенциите се исплаќаат навремено. Континуирано работиме на намалување на невработеноста, која во првиот квартал од оваа година се намали на 14,8%. Во време на светска, преку инклузивен процес со синдикатите и работодавците, успеавме да ја зголемиме минималната плата на 18.000 денари или 300 евра. Го остваривме и ветувањето за просечна плата од 500 евра. Денес, просечната плата изнесува 31.080 денари“ – кажа пратеничката Спасова.

За министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, СДСМ е партија која е секогаш на страната на граѓаните и дека Владата има план и се справува со сите предизвици кои стојат пред државата со корисни политики со кои се овозможува зголемувањето на платите и пензиите, мерки кои влијаат на стандардот и на семејните буџети. Таа кажа дека ценејќи го и вреднувајќи го трудот на работниците, преку социјален дијалог успеале како Влада да ги зголемат платите во образованието и детска заштита. Информираше дека 47.000 деца земат детски додаток, а околу 30.000 ученици образовен додаток. 69 градинки се отворени од 2017-та година до денес, а 25 се во градба и ќе бидат отворени до крајот на 2022 и во 2023 година.

„Ова Влада го направи најхуманото нешто што може да го направи една држава која се грижи за иднината на сите граѓани, а тоа е процесот на деинституционализација. Преку овој процес сите деца под 18 години сместени во гломазните институции  се преселени во мали групни домови, каде што атмосферата е приближна на домашната. Среќните и насмеани деца е повеќе од доволно за нас како Влада, да кажеме дека сме успеале во нашата цел, праведно и еднакво општество. Едно општество за сите“ – кажа Тренчевска на вечерашната трибина во организација на ОО на СДСМ Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Противпожарната единица на Струмица доби теренско возило и опрема од Дирекцијата за заштита и спасување

Противпожарната единица на Струмица доби теренско возило и о…

Сеп 30, 2022 Вести

Денеска 14 нови возила со водена пумпа за гасење пожари добија Град Скопје, Битола, Куманово, Тетово, Прилеп, Велес, Кавадарци, Гевгелија, Струмица, К...

Се бара возач за такси автомобил

Се бара возач за такси автомобил

Сеп 30, 2022 Веб Билборд

Се бара возач за такси автомобил за во Струмица и регионот. Кандидатот да има положено најмалку за „Б“ категорија. Пријавување и повеќе информации на:...

Костадинов: Ќе се реконструираат постоечките улици околу покриениот дел на каналот „Крушевска Република“

Костадинов: Ќе се реконструираат постоечките улици околу пок…

Сеп 30, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

За сите граѓани коишто живеат покрај каналот „Крушевска Република“ во градот Струмица, особено оние околу покриениот дел, градоначалникот Костадин Кос...

„Комуналец“ почна да ја реконструира атмосферската канализација на „Младинска“

„Комуналец“ почна да ја реконструира атмосферската канализац…

Сеп 30, 2022 Вести

ЈПКД „Комуналец“ почна со реализацијата на најавениот проект за реконструкција на постојната и изградба на нова атмосферска канализација на улицата „М...

Горан Пандев од Милано: Доаѓам во Струмица со убав проект за македонскиот фудбал

Горан Пандев од Милано: Доаѓам во Струмица со убав проект за…

Сеп 29, 2022 Вести

Македонската интернационална фудбалска ѕвезда Горан Пандев, деновиве објави крај на активната кариера, но не мирува и работи на нов проект за доброто ...

Прекин на електричната енергија во реонот на Владиевци, Дукатино, Радичево и Сушево

Прекин на електричната енергија во реонот на Владиевци, Дука…

Сеп 29, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 30 септември), во периодот од 09:30 до 11:00 часот без електрична енергија ќе бидат: Но...

Претрес во струмичко, пронајден амфетамин, приведено едно лице

Претрес во струмичко, пронајден амфетамин, приведено едно ли…

Сеп 29, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Н.З.(40) од село Босилово, струмичко. При претрес на негови...

Костадинов: За струмичани нема да има покачени сметки за комунални услуги

Костадинов: За струмичани нема да има покачени сметки за ком…

Сеп 28, 2022 Вести

На денешната седница на Советот на општина Струмица, градоначалникот Костадин Костадинов на советничко прашање кажа дека за струмичани нема да има пок...