Имаат само 15 години, за прв пат се натпреваруваа и освоија 16 медали и 5 пехари

Недела, 03 Јули 2022

Имаат само 15 години, тие се првата генерација ученици во паралелката за Угостителство и туризам во СОУ „Димитар Влахов“, за прв пат се претстатуваат на натпревар и тоа меѓународен. Михаил Анастасов, Сара Цекова, Камелија Ристова и Ива Сретеновиќ, предводени од професорката Ивана Ѓоргиева и менторот Мите Петров, шеф мајстор во ресторан „Летница“, се вратија од меѓународниот гастро фестивал „Ниш 2022“ во Србија со 16 освоени медали и 5 пехари.

Меѓу 300 учесници од Србија, Македонија, Бугарија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Словенија, Израел и Италија, тие освоија златни, сребрени и бронзени медали во различни категории, 3 пехари Гранд при за 1-во, 2-ро и 3-то место, како најдобри на цел натпревар во различни категории.

Училиштето освои и златен медал во претставување на националната кујна, а професорката Ивана Ѓоргиева доби Благодарница за менторство и допринос во областа на гастрономијата.

Спонзорот, ресторан „Летница“ од Струмица, претставуван од шеф мајстор Мите Петров освои златен медал во подготовка на пица, пехар 3-то место во подготовка на јадења од месо и најголемата награда на овој натпревар Best senior chef. Ресторанот „Летница“ освои златен медал во претставување на националната кујна.

Спонзорот, Рафинеријата за масло „АЛ-МАКС“ Струмица и Хотел ресторан „Парк“ Бачиново, предводени од менаџерот Наско Пишев освои златен медал во претставување на национална кујна.

Поддршка на учесниците од Струмица на овој меѓународен натпревар им беа и Ване Стаменов - „Strong Auto“ и општината Струмица.

ФОТОГАЛЕРИЈА од пречекот на младите готвачи >>>

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Противпожарната единица на Струмица доби теренско возило и опрема од Дирекцијата за заштита и спасување

Противпожарната единица на Струмица доби теренско возило и о…

Сеп 30, 2022 Вести

Денеска 14 нови возила со водена пумпа за гасење пожари добија Град Скопје, Битола, Куманово, Тетово, Прилеп, Велес, Кавадарци, Гевгелија, Струмица, К...

Се бара возач за такси автомобил

Се бара возач за такси автомобил

Сеп 30, 2022 Веб Билборд

Се бара возач за такси автомобил за во Струмица и регионот. Кандидатот да има положено најмалку за „Б“ категорија. Пријавување и повеќе информации на:...

Костадинов: Ќе се реконструираат постоечките улици околу покриениот дел на каналот „Крушевска Република“

Костадинов: Ќе се реконструираат постоечките улици околу пок…

Сеп 30, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

За сите граѓани коишто живеат покрај каналот „Крушевска Република“ во градот Струмица, особено оние околу покриениот дел, градоначалникот Костадин Кос...

„Комуналец“ почна да ја реконструира атмосферската канализација на „Младинска“

„Комуналец“ почна да ја реконструира атмосферската канализац…

Сеп 30, 2022 Вести

ЈПКД „Комуналец“ почна со реализацијата на најавениот проект за реконструкција на постојната и изградба на нова атмосферска канализација на улицата „М...

Горан Пандев од Милано: Доаѓам во Струмица со убав проект за македонскиот фудбал

Горан Пандев од Милано: Доаѓам во Струмица со убав проект за…

Сеп 29, 2022 Вести

Македонската интернационална фудбалска ѕвезда Горан Пандев, деновиве објави крај на активната кариера, но не мирува и работи на нов проект за доброто ...

Прекин на електричната енергија во реонот на Владиевци, Дукатино, Радичево и Сушево

Прекин на електричната енергија во реонот на Владиевци, Дука…

Сеп 29, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 30 септември), во периодот од 09:30 до 11:00 часот без електрична енергија ќе бидат: Но...

Претрес во струмичко, пронајден амфетамин, приведено едно лице

Претрес во струмичко, пронајден амфетамин, приведено едно ли…

Сеп 29, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Н.З.(40) од село Босилово, струмичко. При претрес на негови...

Костадинов: За струмичани нема да има покачени сметки за комунални услуги

Костадинов: За струмичани нема да има покачени сметки за ком…

Сеп 28, 2022 Вести

На денешната седница на Советот на општина Струмица, градоначалникот Костадин Костадинов на советничко прашање кажа дека за струмичани нема да има пок...