Под големиот стар јавор со македонски евергрини почна 11-то издание на „Струмица Опен фестивал“

Вторник, 26 Јули 2022

Со концерт на македонски евергрини, од малиот градски парк, под големиот стар јавор  синоќа стартуваше „Струмица Опен фестивал 2022“.

Несекојдневно уживање со безвременските македонски евергрини од струмичките музичари Љубомир Митровски, Денис Кирчанов, Боби Ѓошиќ, Игор на тапани и Даме на саксофон.

„Со богатата и разновидна програма на „Струмица Опен Фест“ ќе допреме до сите вкусови и до сите граѓани и ќе докажеме како се сака Струмица“ – кажа градоначалникот Костадин Костадинов најавувајќи го стартот на „Струмица Опен фестивал 2022“.

Ова 11-то издание на СОФ ќе трае 17 денови со 20 разновидни настани на повеќе локации во градот. Вечерва од 20:00 часот во големиот градски парк кај езерцето ќе има филмски проекции на македонски краткометражни филмови.

„БАСКЕТ“ - Приказна за деца и големи деца. Краток игран филм во режија на Димитар Банов кој ни доловува длабока, игрива и иронична замисла за детскиот идеал – да се порасне и да се стане некој. Снимен во Скопје во едно жешко лето некаде во Јуни. Распуст е, маалските кошеви се полни со деца. Во Капиштец, во домот пред зградата на Пепо (14) секогаш се игра силен и квалитетен баскет. Таму, после 18 часот доаѓаат повозрасните и децата мораат да го науштат убавиот кош со мрежичка.

Филмската вечер продолжува со филмот „СЕСТРИ“ - приказна за раскинување на пријателството помеѓу две тинејџерки, неразделни другарки и го истражува феноменот на малтретирање на социјалните мрежи што се шири меѓу тинејџерите. Филмот е дебитантско издание на режисерката Дина Дума, е и македонски кандитат за „Оскар“ за најдобар меѓународен филм за 2022 година.

Ќе биде вистинско филмско доживување за сите мали и големи деца љубители на филмското платно и македонските современи филмски приказни.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигитален маркетинг

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигит…

Окт 04, 2022 Вести

Во среда, на 5-ти октомври, со почеток во 18:00 часот во малата сала на Дом на АРМ во Струмица ќе се одржи отворен едукативен настан на тема „Кариерни...

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир во Србија

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир в…

Окт 04, 2022 Вести

Струмичкото списание за наука, литература, култура и уметност, „ЗЕНИТ“, викендов имаше своја промоција на Меѓународниот научен собир „Современа српска...

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичка сила врз лице кое е лишено од слобода

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичк…

Окт 03, 2022 Вести

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против полицискиот службеник ...

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реонот околу Дрвош

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реон…

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 4 октомври) планира прекин на електричната енергија од 09:30 до 15:00 часот во реонот околу населеното...

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Две момчиња, едно од струмичко Ново Село, украле туѓи лични податоци и земале брз кредит. Првопријавениот, М.М.(28) од Прилеп, вработен во финанс...

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалидска количка помина 42 километри на „Скопскиот Маратон 2022“

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалид…

Окт 03, 2022 Вести

Вчера се одржа 18-от „Виз Ер Скопски маратон“ на кој трчаа дури 8500 учесници од 47 држави. Меѓу ова голема бројка на учесници беше и 45-годишниот стр...

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Ap…

Окт 02, 2022 Вести

Вчера и денеска Струмица и СОУ „Димитар Влахов“ беа домаќини на најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“. Првото место за најкреатив...

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрира првиот несовесен граѓанин кој пали отпад

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрир…

Окт 01, 2022 Вести

Општина Босилово од неодамна целосно ја огради депонијата кај Босилово, постави соларни камери, порта за влез-излез на возила за складирање на от...