ЦУК вечерва со информација за пожарот помеѓу Владевци и Требичино кој се закануваше кон селата

Среда, 27 Јули 2022

Центарот за управување со кризи (ЦУК) вечерва даде повеќе информации за состојбата со пожарот помеѓу селата Владевци и Требичино.

„Пожарот кој ја зафати општина Василево на ден 25.07.2022 година, помеѓу селата Владевци и Требичино, во текот на денот активно се гаснеше од страна на ТППЕ Струмица, ШС Беласица – Струмица и ЕЛС Василево. Во попладневните часови, со промена на временските услови (дување на ветар од северозападен правец), пожарот честопати го менуваше правецот, што претставуваше опасност да го зафати селото Владевци и правецот на село Требичино. Но, со правилен распоред на силите кои дејствуваа на терен, беше воспоставена контрола на пожарното дејствие, и пожарот се пренасочи кон сртот на високиот рид. Во 19:30 часот одржана е координација на Општинскиот штаб на сите субјекти кои интервенираат на пожарот, одлучено е рано наутро на ден 28.07.2022 година, со поддршка од воздухоплови, кои се обезбедени во координација на Центарот за управување со кризи со МВР, АРСМ и Дирекцијата за заштита и спасување, како и концентрација на поголем број на сили на терен и дополнително со 2 тима за гаснење на пожари од ДЗС, да бидат распоредени на терен и пристапат кон целосно гаснење на пожарот. Напоменуваме дека во моментот нема опасност од загрозување на селата, животот и имотот на граѓаните“ - велат од ЦУК.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигитален маркетинг

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигит…

Окт 04, 2022 Вести

Во среда, на 5-ти октомври, со почеток во 18:00 часот во малата сала на Дом на АРМ во Струмица ќе се одржи отворен едукативен настан на тема „Кариерни...

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир во Србија

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир в…

Окт 04, 2022 Вести

Струмичкото списание за наука, литература, култура и уметност, „ЗЕНИТ“, викендов имаше своја промоција на Меѓународниот научен собир „Современа српска...

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичка сила врз лице кое е лишено од слобода

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичк…

Окт 03, 2022 Вести

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против полицискиот службеник ...

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реонот околу Дрвош

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реон…

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 4 октомври) планира прекин на електричната енергија од 09:30 до 15:00 часот во реонот околу населеното...

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Две момчиња, едно од струмичко Ново Село, украле туѓи лични податоци и земале брз кредит. Првопријавениот, М.М.(28) од Прилеп, вработен во финанс...

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалидска количка помина 42 километри на „Скопскиот Маратон 2022“

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалид…

Окт 03, 2022 Вести

Вчера се одржа 18-от „Виз Ер Скопски маратон“ на кој трчаа дури 8500 учесници од 47 држави. Меѓу ова голема бројка на учесници беше и 45-годишниот стр...

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Ap…

Окт 02, 2022 Вести

Вчера и денеска Струмица и СОУ „Димитар Влахов“ беа домаќини на најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“. Првото место за најкреатив...

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрира првиот несовесен граѓанин кој пали отпад

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрир…

Окт 01, 2022 Вести

Општина Босилово од неодамна целосно ја огради депонијата кај Босилово, постави соларни камери, порта за влез-излез на возила за складирање на от...