Девет проекти предложија граѓаните на Југоистокот кои ќе ги финансира Швајцарската амбасада

Среда, 20 Февруари 2019

Учесниците на вториот регионален Форум за финансирање проекти преку Швајцарската агенција за развој и соработка и Министерството за локална самоуправа - „Одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој“ за Југоисточниот регион, понудија девет предлог-проекти, меѓу кои, подобрување на пристапот и уредување на туристичките локалитети, поставување метео-станици за заштита на земјоделските култури и животната средина, искористување на обновливите извори енергија како биопелети, отворање бизнис инкубатори...

Деветте концепти кои произлегоа од вториот регионален форум на кој граѓани, преставници од институции и од граѓанскиот и бизнис сектор, детектираа и дебатираа што му е потребно на Југоистокот, повторно ќе се стават на јавна расправа, пред да се одлучи кој од нив да им биде предложен на Швајцарците, кои ќе одделат 90.000 швајцарски франци за проекти од интерес на граѓаните од Југоисточниот регион.

Швајцарската амбасада и Министерството за локалнa самоуправа поттикнуваат идеи од самите граѓани, бидејќи тие најдобро знаат што е најдобро за еден регион. Проектите кои ќе ги финансираме можат да бидат за инвестиции, животна средина, социјална инклузија, туризам и за бизнис инфраструктура“ - вели Марија Караева од Швајцарската агенција.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

УХМР: Нестабилно време со врнежи од дожд

УХМР: Нестабилно време со врнежи од дожд

Сеп 23, 2019 Вести

Денеска попладне и утре под влијание на влажен бран од Медитеранот, времето ќе биде претежно облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд. На мест...

Изгоре куќа во селото Дражево

Изгоре куќа во селото Дражево

Сеп 22, 2019 Вести

Од Противпожарната единица на Струмица информираат дека вечерва околу 19:00 часот интервенирале во гасење пожар на запалена стара куќа во селото Драже...

Горан и Ленче Кукиќ на „Самун ем татлија“ во Радовиш

Горан и Ленче Кукиќ на „Самун ем татлија“ во Радовиш

Сеп 22, 2019 Вести

Од 11 до 13 октомври ќе се одржи уште еден гурмански викенд во Радовиш. Струмичаните Горан и Ленче со групата Јупитер ќе настапат на затворањето на ма...

Се чистеше просторот кај спортските игралишта, Еко-акција на струмичкото СДСМ

Се чистеше просторот кај спортските игралишта, Еко-акција на…

Сеп 22, 2019 Вести

Во организација на Општинската организација на СДСМ од Струмица денеска беше реализирана еко-акција за чистење на просторот помеѓу стадионот „Благој И...

Млади од Македонија, Романија, Италија, Данска, Турција, Хрватска и Португалија преку меѓународната размена „АгроМлади“ во Струмица

Млади од Македонија, Романија, Италија, Данска, Турција, Хрв…

Сеп 22, 2019 Вести

Од 14-ти септември до денеска, Струмица беше домаќин на третата меѓународна размена под име „АгроМлади - Трето издание“. Група од 35 млади од 7 европ...

Приведен струмичанец откако нападнал двајца полицајци

Приведен струмичанец откако нападнал двајца полицајци

Сеп 22, 2019 Вести

Синоќа во 01:15 часот полициски службеници од СВР Струмица го привеле 39-годишниот В.И. од село Добрејци, поради тоа што физички нападнал двајца полиц...

Во Струмица се одржува првиот турнир во одбојка за жени „Илија Караманов 2019“

Во Струмица се одржува првиот турнир во одбојка за жени „Или…

Сеп 21, 2019 Вести

Млади одбојкарки од Македонија, Словачка и Србија, денеска и утре учествуваат на првиот Меѓународен турнир во одбојка за жени, во чест на професорот, ...

Васил Гарванлиев со својот моќен глас ја занеми публиката во Македонската Филхармонија

Васил Гарванлиев со својот моќен глас ја занеми публиката во…

Сеп 21, 2019 Вести

Македонскиот баритон со светска кариера од Струмица, Васил Гарванлиев, кој почна да гради кариера и во водите на македонската поп музика, синоќа во Ма...