И вечерва имаше карневал во Струмица

Вторник, 12 Март 2019

Маскирани луѓе дел од карневалските групи на „Струмичкиот карневал“ и вечерва во знакот на карневалот, ноќта спроти Тримери, денот на армасаните девојки.

Наградени карневалисти беа на свеченото доделување на наградените маски од интернационалното карневалско дефиле, кое вечерва се одржа во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица.

Наградените маски ги објави членот на жири комисијата, Катерина Милушева, а ги додели претседателот на Организациониот одбор, Александар Цицимов.

Задоволни од годинашното издание на Струмичкиот карневал се и организаторите и учесниците на карневалското дефиле, се разбира најмногу наградените, кои наградата ги поттикнува уште сега да започнат да размислуваат за идејната маска на следниот Струмички карневал во 2020-та година, кој ќе се одржи на 29 февруари.

47 групни и поединечни маски со околу 1500 маскирани лица продефилирале во интернационалната поворка на Струмичкиот карневал.

Струмичкиот карневал 2019-та завршува утре со одбележување на празникот Тримери. Во 13:00 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ ќе се импровизира тримеркиот адет, кога карневалистите и ќе му го вратат клучот од градот на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски.

ФОТОГАЛЕРИЈА од доделување на наградите >>>

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

26-годишниот Трајче Серафимовски го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица

26-годишниот Трајче Серафимовски го фати Светиот крст во вод…

Јан 19, 2020 Вести

26-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица. Трајче беше најсреќ...

ВИДЕО: Струмичанецот Сашко Митев сними песна за Подгоријата

ВИДЕО: Струмичанецот Сашко Митев сними песна за Подгоријата

Јан 19, 2020 Магазин

Струмичанецот Сашко Митев, кој е дел од оркестарот на НУ Ансамбл „Танец“ ја сними својата прва авторска песна насловена „Подгорија“, песна за подбелас...

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Јан 19, 2020 Магазин

Православните верници денеска го слават Богојавление - Водици. Традицијата вели дека на денешен ден Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во во...

Исчезна 16-годишно девојче од Висока Маала

Исчезна 16-годишно девојче од Висока Маала

Јан 18, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека синоќа во доцните часови е пријавено дека од својот дом се оддалечила Ѓ.Р. (16 години) од село Висока Маала, општина Васил...

ФК „Беласица“ се засили со тројца нови играчи

ФК „Беласица“ се засили со тројца нови играчи

Јан 17, 2020 Вести

ФК „Беласица“ од Струмица официјално се засили со тројца нови играчи во својот состав за вториот дел од сезоната. Роберт Митев доаѓа од ФК „Тиквеш“. ...

Во Струмица се одржа годишна AVON Конференција

Во Струмица се одржа годишна AVON Конференција

Јан 17, 2020 Магазин

Синоќа во хотелот „Вила Парк“ во Струмица, АVON  одржа годишна Конференција за зона 5, која годинава беше одбележана под слоганот „15 години AVON Маке...

Томе Јанев од Москва им се заблагодарува на сите хумани луѓе за неговото лекување

Томе Јанев од Москва им се заблагодарува на сите хумани луѓе…

Јан 17, 2020 Вести

Поранешниот фудбалер на фудбалските клубови „Беласица“, „Брегалница“, „Хоризонт Турново“, „Силекс“ и неколку други македонски клубови, Томе Јанев од С...

Струмичката полиција најавува интензивни контроли во угостителските објекти

Струмичката полиција најавува интензивни контроли во угостит…

Јан 17, 2020 Вести

Секторот за внатрешни работи од Струмица во претстојниот период ќе презема интензивни мерки и активности во угостителските објекти на подрачјето порад...