Струмичката полиција поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Ново Село и тројца вработени во општината

Четврток, 28 Март 2019

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Б.В.(54) од село Ново Село, П.Д.(67) од Струмица, В.Ш.(53) од село Ново Село, Р.Р.(46) од село Зубово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“ и против Т.Г.(70) од село Колешино поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „узурпација на недвижности“.

На 23.11.2015 првопријавениот, како градоначалник на општина Ново Село, спротивно на Законот за постапување со бесправно изградени објекти, издал решение за утврдување на правен статус на бесправно изграден објект во село Колешино, сопственост на петтопријавениот, кој заземал дел од парцела сопственост на Т.Д., без негова согласност.

Исто така, првопријавениот, ваквото решение за наведениот објект, го издал и покрај тоа што, за него не било поднесено барање за легализација од страна на петтопријавениот. На 10.11.2015 второ, трето и четвротопријавениот, како членови на  комисија за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти во општина Ново Село, изготвиле записник за наведениот објект, во кој не навеле дека со дел од површина навлегувал во парцела сопственост на Т.Д.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Пожар кај Валандовско брдо

Пожар кај Валандовско брдо

Сеп 15, 2019 Вести

Вечерва околу 21:00 часот избувнал пожар кај Валандовско брдо, гореше поголема површина со сува трева и нискостеблеста шума – информираат од ТППЕ Стру...

Пинда го смени името на стадионот „Младост“ во Струмица, ќе се вика „Благој Истатов“

Пинда го смени името на стадионот „Младост“ во Струмица, ќе …

Сеп 15, 2019 Вести

Струмичкиот ФК „Беласица“ вечерва на социјалните мрежи излезе со соопштение дека градскиот фудбалски стадион „Младост“ во Струмица, чиј концесионер е ...

Пожар кај Костурино, гореа складирани стари гуми

Пожар кај Костурино, гореа складирани стари гуми

Сеп 15, 2019 Вести

Попладнево околу 15:30 часот Противпожарната единица на Струмица интервенираше во близина на Костурино каде гореа околу 300 стари гуми. Тројца пожарн...

Гореше товарно возило паркирано во магацин

Гореше товарно возило паркирано во магацин

Сеп 15, 2019 Вести

Во раните утрински часови, околу 04:00 часот на улицата „Маршал Тито“ во Струмица, во близина на Фабриката „Еленица“, во магацин се запали товарно воз...

Со показна вежба одбележан Светскиот ден на првата помош

Со показна вежба одбележан Светскиот ден на првата помош

Сеп 14, 2019 Вести

По повод Светскиот ден на првата помош, 14-ти септември, а во рамките на кампањата „Твоето незнаење чини живот“, Општинската организација на Црвен крс...

Пожар на граничниот појас со Бугарија, пожарникарите се повлекоа поради опасноста од експлозиви

Пожар на граничниот појас со Бугарија, пожарникарите се повл…

Сеп 13, 2019 Вести

Од Противпожарната единица на Струмица информираат дека од попладнево има пожар во близина на селото Самоилово, општина Ново Село, во граничниот појас...

Приведено лице во Полициска станица во Струмица, се обидел да го нападне братот со секира

Приведено лице во Полициска станица во Струмица, се обидел д…

Сеп 13, 2019 Вести

СВР Струмица информира дека вчера лицето Т.М. од Баница, со секира се обидел да го нападне својот брат Д.М. од истото село. Еден од браќата е повреден...

НЕТА: Најдобрите од ФКТ „Ристо Шишков 2019“

НЕТА: Најдобрите од ФКТ „Ристо Шишков 2019“

Сеп 13, 2019 Вести

Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ единствената награда за високо актерско достигнување ја додели на хрватскиот актер Драшко Зидар, за улогат...