Алармантна е ситуацијата кај Бајково, пожарот се шири, изгореа 15 хектари површина

Четврток, 28 Март 2019

Се уште гори на македонско – бугарската граница, кај селото Бајково, општина Ново Село. Гори нискостеблеста и ретко дабова шума и сува трева, опожарени околу 15 хектари површина. Пожарот се движи кон Стиник, проблем на пожарникарите и шумските работници им е ветерот и непристапниот терен – објави порталот www.drnka.mk

„Ветерот предизвикува проблеми во локализирањето на пожарот кој е во граничниот појас меѓу Македонија и Бугарија и се шири кон Стиник. Ангажирани се екипи од Противпожарната единица, но поради непристапноста на теренот истите не се гасат со Противпожарни возила. Во моментов се дејствува координирано со оглед дека се вклучени повеќе институции“ - вели за „Дрнка.МК“, командирот на ТППЕ Струмица, Александар Гудев.

Вршителот на должноста градоначалникот на општина Ново Село, Горан Цветков, денеска го активираше и Кризниот штаб. Преставници од општината, Јавното претпријатие „Комуна“ Ново  Село со претставници на Полициската станица од Ново Село и шумското стопанство „Беласица“, денеска работеа на терен со цел да се локализира пожарот.

„Екипите се се уште на терен и се борат со огнените стихии кои го зафатија овој предел, во меѓувреме е побарана помош од Центарот за управување со кризи“ - информираат од општина Ново Село.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

УХМР: Нестабилно време со врнежи од дожд

УХМР: Нестабилно време со врнежи од дожд

Сеп 23, 2019 Вести

Денеска попладне и утре под влијание на влажен бран од Медитеранот, времето ќе биде претежно облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд. На мест...

Изгоре куќа во селото Дражево

Изгоре куќа во селото Дражево

Сеп 22, 2019 Вести

Од Противпожарната единица на Струмица информираат дека вечерва околу 19:00 часот интервенирале во гасење пожар на запалена стара куќа во селото Драже...

Горан и Ленче Кукиќ на „Самун ем татлија“ во Радовиш

Горан и Ленче Кукиќ на „Самун ем татлија“ во Радовиш

Сеп 22, 2019 Вести

Од 11 до 13 октомври ќе се одржи уште еден гурмански викенд во Радовиш. Струмичаните Горан и Ленче со групата Јупитер ќе настапат на затворањето на ма...

Се чистеше просторот кај спортските игралишта, Еко-акција на струмичкото СДСМ

Се чистеше просторот кај спортските игралишта, Еко-акција на…

Сеп 22, 2019 Вести

Во организација на Општинската организација на СДСМ од Струмица денеска беше реализирана еко-акција за чистење на просторот помеѓу стадионот „Благој И...

Млади од Македонија, Романија, Италија, Данска, Турција, Хрватска и Португалија преку меѓународната размена „АгроМлади“ во Струмица

Млади од Македонија, Романија, Италија, Данска, Турција, Хрв…

Сеп 22, 2019 Вести

Од 14-ти септември до денеска, Струмица беше домаќин на третата меѓународна размена под име „АгроМлади - Трето издание“. Група од 35 млади од 7 европ...

Приведен струмичанец откако нападнал двајца полицајци

Приведен струмичанец откако нападнал двајца полицајци

Сеп 22, 2019 Вести

Синоќа во 01:15 часот полициски службеници од СВР Струмица го привеле 39-годишниот В.И. од село Добрејци, поради тоа што физички нападнал двајца полиц...

Во Струмица се одржува првиот турнир во одбојка за жени „Илија Караманов 2019“

Во Струмица се одржува првиот турнир во одбојка за жени „Или…

Сеп 21, 2019 Вести

Млади одбојкарки од Македонија, Словачка и Србија, денеска и утре учествуваат на првиот Меѓународен турнир во одбојка за жени, во чест на професорот, ...

Васил Гарванлиев со својот моќен глас ја занеми публиката во Македонската Филхармонија

Васил Гарванлиев со својот моќен глас ја занеми публиката во…

Сеп 21, 2019 Вести

Македонскиот баритон со светска кариера од Струмица, Васил Гарванлиев, кој почна да гради кариера и во водите на македонската поп музика, синоќа во Ма...