ЏИО Струмица до ОФМ: Се извинуваме што немаме пари да ве носиме на скапи ручеци и вечери

Петок, 29 Март 2019

По денешната ждрепка за полуфиналето од Купот и инсистирањето на екипите учеснички во ова натпреварување, ОК „ЏИО Струмица“ натпреварите од Купот и првенството да не ги игра во салата „Партизан“, се огласи струмичкиот одбојкарски прволигаш на својата официјална Фејсбук страница.

„Драга Одбојкарска федерација на Македонија, на нашата екипа и е преку глава да биде црна овца у првенството. Како да е малку што 80% од репрезентацијата на Македонија е излезена од нашата екипа, како да е малку што буквално САМИ ја држиме одбојката у Македонија на некое пристојно ниво и што секоја година се бориме за шампионска титула или сме шампиони. СЕ ИЗВИНУВАМЕ што немаме пари да ве носиме на скапи ручеци и вечери. СЕ ИЗВИНУВАМЕ што секогаш сме граделе спортска култура и спортски дух и сме прогледувале низ прсти безброј пати. СЕ ИЗВИНУВАМЕ што имавме доверба во вас како ФЕДЕРАЦИЈА да се грижи за доброто на СИТЕ ЕКИПИ, а не само тие од кои има корист.

Може да зборуваме и за тоа колку имате капацетитет да организирате фер и правично првенство (и дали сакате да го направите тоа)… И за тоа како половина од вашите судии не ги знаат основните правила на одбојкарската игра… Може да зборуваме и за вечноста на некои луѓе во федерацијата кои го донесоа нашиот САКАН СПОРТ на раб до пропаст. Ама не, тоа го оставаме за друг ден.

Денес имаме друга тема на дискусија. За тоа КАКО, САЛАТА ПАРТИЗАН во Струмица, во која нашата екипа се натпреварува веќе 10 години, вклучувајќи ја и оваа сезона, во истата сала во која се натпреварува и екипата на ОК „Виктори Волеј“ во женска конкуренција, ОДЕДНАШ, ОД ДЕНЕСКА – не е доволно добра за одбојка, и екипата на ОК ЏИО СТРУМИЦА треба да си најде НОВ ДОМ за да ги одигра таму преостанатите натпревари од првенството. Со цел нашата екипа да биде спречена да дојде до уште една титула.

Сме играле одбојка на -18, сме играле одбојка на +40. Половина од салите во Македонија немаат соблекувални, другата половина немаат ТОПЛА ВОДА. Ама само „нашата“ ПАРТИЗАН, не чини. Луѓето во овој клуб се вложиле премногу пот, солзи и крв. За да дозволиме да не третирате како РАК во националното првенство и да сакате да не ИСЕЧЕТЕ и да не тргнете настрана.

ОДБИВАМЕ ДА ГИ ИГРАМЕ СИТЕ ОСТАНАТИ НАТПРЕВАРИ ОД ПРВЕНСТВОТО НА ГОСТИНСКИ ТЕРЕН. ОДБИВАМЕ да бидеме „попаметните“ кои попуштаат, по не знам кој пат“ - стои во реакцијата на ОК „ЏИО Струмица“ на својата Фејсбук страница.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Јаневски: Да се почитува личноста и угледот на секој поединец независно дали е инфициран, тестиран, во самоизолација или во карантин

Јаневски: Да се почитува личноста и угледот на секој поедине…

Мар 29, 2020 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски со апел до своите сограѓани по објавувањето на информацијата дека едно лице од Струмица е заболено...

Не етикетирајте, не осудувајте и не ширете лажни информации - се огласи една од девојките која беше снимена како влегува на Инфективно

Не етикетирајте, не осудувајте и не ширете лажни информации …

Мар 29, 2020 Вести

Во петокот преку социјалните мрежи во пораки се споделуваше видео од три женски лица како со амбулантно возило се донесени во Инфективното одделение и...

Македонци со лет од Берлин попладнето ќе допатуваат во Скопје, а од таму во карантин во хотелот „Цар Самуил“ во Банско

Македонци со лет од Берлин попладнето ќе допатуваат во Скопј…

Мар 29, 2020 Вести

Од Владата на Република Северна Македонија информираат дека подготвени се осумте автобуси со кои ќе бидат пречекани и транспортирани нашите сограѓани ...

„Комуналец“ денеска дезинфицираше улици, тротоари, котејнери за отпад

„Комуналец“ денеска дезинфицираше улици, тротоари, котејнери…

Мар 29, 2020 Вести

Следејќи ги најновите препораки на Владата за преземање дополнителни и заострени мерки и активности за превенција од ширење на коронавирусот, согласно...

Едно лице од Струмица е заразено со коронавирусот

Едно лице од Струмица е заразено со коронавирусот

Мар 29, 2020 Вести

Од Струмица е регистриран првиот пациент заболен со коронавирусот. Во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Во ...

Почуствуван земјотрес во Струмица

Почуствуван земјотрес во Струмица

Мар 29, 2020 Вести

Во 12:35 часот почуствуван земјотрес во Струмица. Според EMSC, епицентарот со јачина од 3,3 степени според Меркалиевата скала бил во Штипскиот регион...

Филипче: Две лица на возраст од 31 и 91 година починаа, 16 нови заболени, вкупната бројка изнесува 257

Филипче: Две лица на возраст од 31 и 91 година починаа, 16 н…

Мар 29, 2020 Вести

Две лица заболени со коронавирусот починаа. Еден пациент на 91-годишна возраст, кој осум дена бил во болница и еден пациент на 31-годишна возраст, кој...

Во Струмица нема заболени од коронавирус, објавени бројките во изминатите 24 часа

Во Струмица нема заболени од коронавирус, објавени бројките …

Мар 28, 2020 Вести

Синоќа струмичани беа бомбардирани со пораки на социјалните мрежи и видео од тројца пациенти како со амбулантно возило се носени во Инфективното оддел...