Младите одбојкарки на ООУ „Видое Подгорец“ со победа го стартуваа Светското првенство во Хрватска

Недела, 31 Март 2019

Младите одбојкарки од Основното училиште „Видое Подгорец“ од Струмица, кои учествуваат на Светското првенство во одбојка за основни училишта што од 30 март до 6 април се одржува во Пореч, Хрватска, првиот натпревар го добија со победа над екипата на Естонија со 2:0 (25:17, 25:14).

Екипата од Струмица, која ја претставува нашата земја на оваа светско првенство, е предводена од наставниците Зоран Спасов и Горан Иванчев, и следниот втор натпревар ќе го игра утре со екипата претставник на Шпанија, која денеска исто така победи со 2:0 на екипата на Азербејџан.

Училишната одбојкарска екипа на „Видое Подгорец“ е поканета на првенството како државен првак во одбојка, а Пореч покрај струмичани учествуваат уште 14 екипи од исто толку држави.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Филипче: Сметам дека треба да се откажат сите големи јавни собири

Филипче: Сметам дека треба да се откажат сите големи јавни с…

Фев 28, 2020 Вести

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред малку на прес конференција рече дека согласно Законот за спречување на заразни болести дал предлог до Цен...

Откажан карневалот во Струмица, ќе нема ни Маскенбал, ни Детски карневал

Откажан карневалот во Струмица, ќе нема ни Маскенбал, ни Дет…

Фев 27, 2020 Вести

Струмичкиот карневал кој требаше да се одржи во сабота е откажан. Нема да се одржи ниту Маскенбал во „Сириус“, каде требаше утревечер да се избира при...

„Мапет шоу“ вечерва на сцената во Центарот за култура во Струмица

„Мапет шоу“ вечерва на сцената во Центарот за култура во Стр…

Фев 27, 2020 Вести

Некогаш популарните Мапети, кои забавуваа генерации и генерации, вечерва на сцената во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, како дел од трад...

ВМРО-ДПМНЕ бара да се одложи Струмичкиот карневал

ВМРО-ДПМНЕ бара да се одложи Струмичкиот карневал

Фев 27, 2020 Вести

ВМРО-ДПМНЕ од Струмица бара од градоначалникот на Струмица и организаторот на Струмичкиот карневал да го откажат одржувањето на карневалот на 29 февру...

Почна да се гради новата Детска градинка во комплексот на поранешната Касарна во Струмица

Почна да се гради новата Детска градинка во комплексот на по…

Фев 27, 2020 Вести

Од денеска започнаа подготвителните активности за изградбата на новата Детска градинка во новата населба во поранешната Касарна во Струмица. Објектот...

СЕММ: Внимателно и одговорно известување околу коронавирусот

СЕММ: Внимателно и одговорно известување околу коронавирусот

Фев 27, 2020 Вести

Во врска со појавата на случај на коронавирус во државата, Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) повикува медиумите да се однесуваат проф...

Со предавање на клучот од градот започнаа карневалските денови во Струмица

Со предавање на клучот од градот започнаа карневалските дено…

Фев 26, 2020 Вести

Со предавање на симболичен клуч од градот на карневалистите, денеска започнаа еднонеделните активности од овогодинашното јубилејно издание на Струмичк...

Пациентката со констатиран коронавирус е во добра состојба, петмината струмичани се под медицинска контрола и изолација во Струмица

Пациентката со констатиран коронавирус е во добра состојба, …

Фев 26, 2020 Вести

Пациентката кај која е констатиран првиот случај на заразеност со вирусот „Ковид 19“, или коронавирусот, е во добра општа здравствена состојба, под по...