Голем успех на одбојкарките на ООУ „Видое Подгорец“ на Светското првенство во Хрватска

Сабота, 06 Април 2019

Одбојкарките на ООУ „Видое Подгорец" од Струмица, на последниот ден и натпревар на Светското првенство во ддбојка за основни училишта во Пореч, Хрватска, со одлична игра ја победи со 2:1 во сетови фаворизираната домашна екипа од Хрватска, Осијек и го освои 7-то место на Светското првенство.

Во првиот сет се водеше израмнета игра со континуирано мимимално водство 1-2 поени на струмичките одбојкарки и така беше до 22:22. Со сервисот на Велева, струмичанките поведоа со 24:22, за потоа со по една промена на сервисот да дојде до конечните 25:22 и водство во сетови.

Во вториот сет, падна приемот на сервисот и играта во одбрана кај струмичките одбојкарки, што резултираше со убедливо 25:13, губење на сетот и израмнување 1:1 во сетови.

Во третиот тајбрек сет, одбојкарките на „Видое Подгорец“ заиграа многу подобро и посигурни и од почетокот го презедоа водството до 2:0 и 5:2 за со предност од 8:5 ги сменија страните.

Девојките од Струмица во втората половина на завршниот сет заиграа уште подобро и предводени од одличните Недева и Пакетова ја зголемија предноста на 12:8 и со убедливи 15:9 сосема заслужено славеа победа со 2:1 во сетови, за голема радост на младите струмички одбојкарки и нивните наставници и водачи Зоран Спасов и Горан Иванчев, како и директорот Леонид Танчев, за остварената победа и освоеното одлично 7-мо место на Светското првенство.

Инаку тоа беше прво Светско првенство во одбојка за основни училишта. На него учествуваа 16 екипи во машка и женска конкуренција од исто толку држави.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Струмица ќе се отвора специјализиран Фитнес центар за лица со попреченост

Во Струмица ќе се отвора специјализиран Фитнес центар за лиц…

Јан 20, 2020 Вести

Во четврток од 16:00 часот, во Струмица ќе биде отворен специјализиран Фитнес центар за лица со попреченост, како дел од проектот „И ние постоиме“ на ...

ФОТО: Автомобил се заби во бандера, една жена повредена

ФОТО: Автомобил се заби во бандера, една жена повредена

Јан 20, 2020 Вести

Утрово околу 05:00 часот во селото Сарај, струмичко, автомобил марка „Опел“ се забил во дрвен електричен столб на ЕВН и направил прекин на електричнат...

Поради дефект без вода се жителите од улицата „Ката Поцкова“

Поради дефект без вода се жителите од улицата „Ката Поцкова“

Јан 20, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради дефект на водоводната мрежа од утрово е прекинато водоснабдувањето на улицата „Ката Поцкова“ во Струмица, ...

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

Јан 20, 2020 Магазин

Православните верници денеска го празнуваат Свети Јован Крстител. За Јован самиот спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него...

Сообраќајка кај Габровските водопади, едно лице го загуби животот

Сообраќајка кај Габровските водопади, едно лице го загуби жи…

Јан 19, 2020 Вести

Попладнево кај Габровски водопади се случи сообраќајна несреќа во која едно лице го загуби животот, а други тројца се повредени. Како што информираше ...

Почина сестра Лујза, сестра Евхаристинка во Католичката Катедрала во Струмица

Почина сестра Лујза, сестра Евхаристинка во Католичката Кате…

Јан 19, 2020 Вести

Синоќа почина сестра Лујза Стојчева, сестра Евхаристинка, - информираат од Католичката Катедрала „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица“ По пов...

26-годишниот Трајче Серафимовски го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица

26-годишниот Трајче Серафимовски го фати Светиот крст во вод…

Јан 19, 2020 Вести

26-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица. Трајче беше најсреќ...

ВИДЕО: Струмичанецот Сашко Митев сними песна за Подгоријата

ВИДЕО: Струмичанецот Сашко Митев сними песна за Подгоријата

Јан 19, 2020 Магазин

Струмичанецот Сашко Митев, кој е дел од оркестарот на НУ Ансамбл „Танец“ ја сними својата прва авторска песна насловена „Подгорија“, песна за подбелас...