Кинеска доминација на Светското првенство во одбојка за основни училишта

Сабота, 06 Април 2019

Со финалните натпревари и церемонијалот на Свеченото затворање, синоќа заврши Светското првенство во одбојка за основни училишта кое од 30-ти март до 5-ти април се одржа во Пореч, Хрватска.

Женската одбојкарска екипа на ООУ „Видое Подгорец" од Струмица во конкуренција на 16 екипи го освои одличното 7-мо место и на најдобар начин го претставуваше и промовираше училишниот спорт и одбојката во Македонија и Струмица како и училиштето.

Победници и шампиони во машка и женска конкуренција се екипите од Кина, втори се машката и женската екипа од Тајпеј, додека трети кај машките го зазеде екипата од Франција, а кај женските трета беше екипата од Валенсија, Шпанија.

Струмичките основци - одбојкарки остварија три победи против екипите претставници на Естонија, Азербејџан и Хрватска, а беа поразени од екипите на Шпанија, Тајпеј и Бугарија. Притоа, треба да се истакне дека струмичките одбојкарки поразите ги доживеа од најквалитетните екипи на женскиот дел на СП, како што се Шпанија во групата која го освои третото место и бронзениот медал. Потоа во Четвртфиналето беа поразени од финалистот и вицешампионот Тајпеј, како и од многу добрата екипа на Видин од Бугарија. Така да, скорот од по три победи и порази може да се смета за одличен успех.

Честитки за одбојкарките на ООУ „Видое Подгорец" од Струмица и нивните наставници Зоран Спасов и Горан Иванчев, директорот Леонид Танчев, како и шефот и водачот на делегацијата Дејан Димоски и Тони Караколев, кои беа како едно спортско семејство и дадоа свој придонес во остварувањето на овој голем успех.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

26-годишниот Трајче Серафимовски го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица

26-годишниот Трајче Серафимовски го фати Светиот крст во вод…

Јан 19, 2020 Вести

26-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица. Трајче беше најсреќ...

ВИДЕО: Струмичанецот Сашко Митев сними песна за Подгоријата

ВИДЕО: Струмичанецот Сашко Митев сними песна за Подгоријата

Јан 19, 2020 Магазин

Струмичанецот Сашко Митев, кој е дел од оркестарот на НУ Ансамбл „Танец“ ја сними својата прва авторска песна насловена „Подгорија“, песна за подбелас...

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Јан 19, 2020 Магазин

Православните верници денеска го слават Богојавление - Водици. Традицијата вели дека на денешен ден Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во во...

Исчезна 16-годишно девојче од Висока Маала

Исчезна 16-годишно девојче од Висока Маала

Јан 18, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека синоќа во доцните часови е пријавено дека од својот дом се оддалечила Ѓ.Р. (16 години) од село Висока Маала, општина Васил...

ФК „Беласица“ се засили со тројца нови играчи

ФК „Беласица“ се засили со тројца нови играчи

Јан 17, 2020 Вести

ФК „Беласица“ од Струмица официјално се засили со тројца нови играчи во својот состав за вториот дел од сезоната. Роберт Митев доаѓа од ФК „Тиквеш“. ...

Во Струмица се одржа годишна AVON Конференција

Во Струмица се одржа годишна AVON Конференција

Јан 17, 2020 Магазин

Синоќа во хотелот „Вила Парк“ во Струмица, АVON  одржа годишна Конференција за зона 5, која годинава беше одбележана под слоганот „15 години AVON Маке...

Томе Јанев од Москва им се заблагодарува на сите хумани луѓе за неговото лекување

Томе Јанев од Москва им се заблагодарува на сите хумани луѓе…

Јан 17, 2020 Вести

Поранешниот фудбалер на фудбалските клубови „Беласица“, „Брегалница“, „Хоризонт Турново“, „Силекс“ и неколку други македонски клубови, Томе Јанев од С...

Струмичката полиција најавува интензивни контроли во угостителските објекти

Струмичката полиција најавува интензивни контроли во угостит…

Јан 17, 2020 Вести

Секторот за внатрешни работи од Струмица во претстојниот период ќе презема интензивни мерки и активности во угостителските објекти на подрачјето порад...