Струмичките одбојкари каде и да ги преселиш пак ќе победуваат, ЏИО Струмица го совлада скопски Вардар

Недела, 07 Април 2019

Струмичките одбојкари „ЏИО Струмица“ мораа да се исселат од салата „Партизан“ и домашните натпревари да ги играт во спортската сала „Парк“, така им наложи Одбојкарската Федерација на Македонија.

Но, каде и да играт струмичките одбојкари остануваат шампиони. И во „Парк“ одиграа на ниво на своето реноме и го прегазија скопски „Вардар“ во реприза на ланското финале во Првата лига. 3:0 (25:15, 25:19, 25:17), резултатот покажува дека вицепрвакот „Вардар“ не беше рамноправен во ниту еден сет од натпреварот.

Со оваа победа одбојкарите на „ЏИО Струмица“ ја зацврстија првата позиција од каде ќе ја почнат плеј-оф пресметката за освојување на шампионската титула.

Но, струмичките одбојкари веќе во среда го имат и првиот полуфинален натпревар со „Шутова“ од Кичево. И овој дуел е во спортската сала „Парк“ со почеток во 19:00 часот. Важен натпревар за ОК „ЏИО Струмица“, бидејќи победникот ќе биде поблиску до КУП титулата. Одбојкарите во среда ја очекуваат поддршката од струмичани, да ги бодрат за победа над „Шутова“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Пожар кај Валандовско брдо

Пожар кај Валандовско брдо

Сеп 15, 2019 Вести

Вечерва околу 21:00 часот избувнал пожар кај Валандовско брдо, гореше поголема површина со сува трева и нискостеблеста шума – информираат од ТППЕ Стру...

Пинда го смени името на стадионот „Младост“ во Струмица, ќе се вика „Благој Истатов“

Пинда го смени името на стадионот „Младост“ во Струмица, ќе …

Сеп 15, 2019 Вести

Струмичкиот ФК „Беласица“ вечерва на социјалните мрежи излезе со соопштение дека градскиот фудбалски стадион „Младост“ во Струмица, чиј концесионер е ...

Пожар кај Костурино, гореа складирани стари гуми

Пожар кај Костурино, гореа складирани стари гуми

Сеп 15, 2019 Вести

Попладнево околу 15:30 часот Противпожарната единица на Струмица интервенираше во близина на Костурино каде гореа околу 300 стари гуми. Тројца пожарн...

Гореше товарно возило паркирано во магацин

Гореше товарно возило паркирано во магацин

Сеп 15, 2019 Вести

Во раните утрински часови, околу 04:00 часот на улицата „Маршал Тито“ во Струмица, во близина на Фабриката „Еленица“, во магацин се запали товарно воз...

Со показна вежба одбележан Светскиот ден на првата помош

Со показна вежба одбележан Светскиот ден на првата помош

Сеп 14, 2019 Вести

По повод Светскиот ден на првата помош, 14-ти септември, а во рамките на кампањата „Твоето незнаење чини живот“, Општинската организација на Црвен крс...

Пожар на граничниот појас со Бугарија, пожарникарите се повлекоа поради опасноста од експлозиви

Пожар на граничниот појас со Бугарија, пожарникарите се повл…

Сеп 13, 2019 Вести

Од Противпожарната единица на Струмица информираат дека од попладнево има пожар во близина на селото Самоилово, општина Ново Село, во граничниот појас...

Приведено лице во Полициска станица во Струмица, се обидел да го нападне братот со секира

Приведено лице во Полициска станица во Струмица, се обидел д…

Сеп 13, 2019 Вести

СВР Струмица информира дека вчера лицето Т.М. од Баница, со секира се обидел да го нападне својот брат Д.М. од истото село. Еден од браќата е повреден...

НЕТА: Најдобрите од ФКТ „Ристо Шишков 2019“

НЕТА: Најдобрите од ФКТ „Ристо Шишков 2019“

Сеп 13, 2019 Вести

Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ единствената награда за високо актерско достигнување ја додели на хрватскиот актер Драшко Зидар, за улогат...