ФОТО: Објавено Христовото Воскреснување и меѓу Македонците во Брисел

Недела, 28 Април 2019

Големиот христијански празник Велигден свечено беше одбележан и меѓу Македонците во Брисел, Белгија. За верниците беше отстапена големата катедрала Сант Мишел.

На Божествената Златоустова Литургија чиноначалствуваше протојереј Боро Милчев од Струмица, од МПЦ-ОА, присуствуваа голем број македонски верници кои живеат и работат не само во Брисел, туку и во другите делови на Белгија, чија што проповед беше голема наслада за душите на верниците. Благовестеше Отецот за Господа Христа, за Неговото вочовечување заради нашите гревови, за нашата падната природа со надеж сите да успее да нé врати во крилото Аврамово, во рајските населби, за денот на Воскресението Христово – Велигден, како најголем христијански празник, како најсветол ден, темел на нашата вера православна.

На службата и објавувањето на веста за Христовото воскресение присуствуваа и повеќе претставници од дипломатските претставништва на ЕУ во Брисел.

Во својата Велигденска беседа протоереј Боро Милчев порача дека Македонците во овие судбоносни денови, особено нашинците ширум светот треба да бидат заедно и сплотени како никогаш досега и со голема љубов да ја негуваат и чуваат својата вера.

Протојереј Боро Милчев пред верниците го промовираше единаесетиот том од едицијата „Житија на Светиите“ за месец ноември, а му беше доделена благодарница на Зоран Петковски за особеното залагање и доприност за црковната општина Свети Пророк Илија.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета на Струмица

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета…

Фев 20, 2020 Вести

Амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Рејчел Галовеј, денеска и утре е во дводневна работна посета на Струмица. Работната посета ја за...

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка крстосница беше половина час во прекин

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка…

Фев 20, 2020 Вести

Денеска околу 09:30 часот на излезот од Струмица кон Валандово, кај Куклишка крстосница, се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил и запрежно во...

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка кај Куклишка раскрсница

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка ка…

Фев 20, 2020 Вести

АМСМ информира дека од 10:00 часот сообраќајот на патниот правец Струмица - Валандово кај Куклишка крстосница, поради случена сообраќајна незгода, е в...

Опремете го домот! Плаќање на 24 рати преку ИутеКредит во салони за мебел

Опремете го домот! Плаќање на 24 рати преку ИутеКредит во са…

Фев 20, 2020 Маркетинг

Опремувањето и реновирањето на домот може да биде оптоварување за семејниот буџет, но со наменскиот потрошувачки кредит на ИутеКредит можете да купите...

Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аурес од Бразил

Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аур…

Фев 19, 2020 Вести

Меѓународното жири на 21-от Фестивал за карикатура и афоризам „Струмица 2020“, ги избра најдобрите од пристигнатите 140 карикатури од 20-тина држави и...

Во Струмица повторно ќе се доделуваат 37 нови станови за социјални семејства, пријавувањето ќе трае до 15 април

Во Струмица повторно ќе се доделуваат 37 нови станови за соц…

Фев 19, 2020 Вести

Струмичани од најранливите категории на граѓани од денеска до 15 април можат да аплицираат на огласот за распределба на 37 социјални станови во Струми...

Откриени петмина мигранти кај Робово

Откриени петмина мигранти кај Робово

Фев 19, 2020 Вести

Синоќа околу 20:00 часот на влезот во селото Робово, струмичко, во товарно возило „Ивеко фургон“, со скопски регистарски ознаки, полициски службеници ...

Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици отсуствуваа од настава поради сезонски грип

Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици от…

Фев 19, 2020 Вести

Поради сезонскиот грип многу ученици од основните и средните училишта на територијата на општина Струмица отсуствуваат од настава. Дури 1096 ученици ...