Во Струмица доаѓаат подмладоците на кошаркарските клубови „Партизан“, „Цедевита“, „Будуќност“…

Среда, 08 Мај 2019

На 10, 11 и 12 мај, Струмица ќе биде домаќин на првиот Интернационален кошаркарски турнир за кошаркари родени 2005-та и помлади, „Кошарка без граници 2019“, во организација на Кошаркарскиот клуб „Струмица“.

Подмладокот на моќните кошаркарски клубови од поранешните ЈУ простори, КК „Партизан“ од Белград, Србија, КК „Цедевита“ од Загреб, Хрватска, КК „Будуќност“ од Подгорица, Црна Гора, КК „Златорог Лашко“ од Словенија, КК „Спарс“, од Сараево, Босна и Херцеговина, како и домаќините КК „Струмица“ ќе учествуваат на овој турнир.

„Овој турнир ќе биде можност и за нашите деца кошаркари од Струмица, родени 2005-та и помлади, да ги видат своите можности, односно да се види до кое ниво сме дојдени во моментот, бидејќи се работи за еминентни екипи коишто имаат одлични млади селекции“ – вели еден од организаторите на овој турнир, Златко Зетов од КК „Струмица“, упатувајќи јавна покана до сите љубители на кошарката да бидат дел од „Кошарка без граници“, кој ќе се одржува во Спортската сала на СОУ „Никола Карев“ во Струмица.

Инаку, шестте екипи ќе бидат поделени во две групи од по три, во кои младите кошаркари ќе играат секој со секој во групата, по што првопласираните од двете групи ќе играат за победничкиот трофеј.

Свеченото отворање е во петок во 18:00 часот, по што следува првиот натпревар помеѓу КК „Партизан“ и домаќините КК „Струмица“.

Преку овој турниор организаторите сакат да градат кошаркарски мостови на соработка помеѓу клубовите и младите од поранешните ЈУ простори, но и да се стекнат со нови спортски пријателства преку кошаркарската игра.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Струмичките одбојкари со убедлива победа над „УГД Штип“

Струмичките одбојкари со убедлива победа над „УГД Штип“

Фев 17, 2020 Вести

Вечерва во Спортската сала „Парк“ во Струмица, одбојкарите на „ЏИО Струмица“ ја запишаа осмата победа во машкиот одбојкарски шампионат на Македонија. ...

Се бара фризер за партнерство во Фризерско-козметичко студио

Се бара фризер за партнерство во Фризерско-козметичко студио

Фев 17, 2020 Веб Билборд

Разработено Фризерско-козметичко студио има потреба од фризер со работно искуство за партнерство во работата и делење на сите трошкови. Подетални инфо...

И тие умеат да пеат, да бидат забавни, со верба во себе, надеж и љубов, лица со попреченост настапија на првиот музички хепенинг

И тие умеат да пеат, да бидат забавни, со верба во себе, над…

Фев 17, 2020 Магазин

Полна сала со народ, дојдоа да ги храбрат 12-мината млади лица, кои иако со попреченост покажаа дека нема место за било какви препреки во нашето опште...

Фабрика за производство на мебел од Струмица бара работници

Фабрика за производство на мебел од Струмица бара работници

Фев 17, 2020 Веб Билборд

Фабрика за производство на мебел од Струмица има потреба од двајца монтери со работно искуство и еден работник за работа на C.N.C. машина. Подетални и...

„ЏИО Струмица“ го победи лидерот во албанското одбојкарско првенство „Ерзени Шијак“

„ЏИО Струмица“ го победи лидерот во албанското одбојкарско п…

Фев 17, 2020 Вести

Во сабота и недела одбојкарите на Струмица беа домаќини на најдобрата албанска одбојкарска екипа „Ерзени Шијак“ од Драч, со која одиграа два пријателс...

Се распушти Собранието, на 12 април ќе избираме нови пратеници, во Струмица веќе кружат имиња за можни кандидати за пратеници

Се распушти Собранието, на 12 април ќе избираме нови пратени…

Фев 16, 2020 Вести

Со 108 гласа „за“, без против или воздржани, Собранието на Република Северна Македонија се распушти, што значи дека предвремените Парламентарни избори...

Во Струмица фудбалерите на „Академија Пандев“ загубија од „Шкендија“ со 1:2

Во Струмица фудбалерите на „Академија Пандев“ загубија од „Ш…

Фев 16, 2020 Вести

Фудбалерите на „Академија Пандев“ загубија од „Шкендија“ со 1:2, иако први дојдоа до водство на стадионот „Благој Истатов“ во Струмица. „Пандевци“ по...

Денеска на стадионот „Благој Истатов“ во Струмица повторно дуел меѓу „Академија Пандев“ и „Шкендија“

Денеска на стадионот „Благој Истатов“ во Струмица повторно д…

Фев 16, 2020 Вести

Денеска на стадионот „Благој Истатов“ во Струмица повторно дуел меѓу „Академија Пандев“ и „Шкендија“. Дербито од 19-то коло или пролетниот дел започну...