Во Струмица стартува првиот турнир на млади кошаркари од поранешните ЈУ простори – „Кошарка без граници“

Сабота, 11 Мај 2019

Младинските екипи на елитни кошаркарски клубови од поранешните југословенски простори, од вчера се во Струмица, како учесници на првиот интернационален турнир „Кошарка без граници“, во организација на струмичкиот кошаркарски клуб „Струмица“.

КК „Цедевита“ од Хрватска, КК „Партизан“ од Србија, КК „Златорог Лашко“ од Словенија, КК „Спарс“ од Босна, КК „Работнички“ од Скопје, како и домаќините КК „Струмица“ со своите подмладоци од генерацијата 2005-та и помлади се дел од овој кошаркарски турнир кој од вчера, денеска и утре се одржува во Спортската сала на СОУ „Никола Карев“.

Турнирот го отвори градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, посакувајќи им на младите кошаркари да имат прекрасно спортско дружење во овие три дена, а на организаторите им посака овој интернационален турнир да прерасне во традиција.

На отворањето присуствуваа и поранешни кошаркари, како и македонскиот кошаркар и репрезентативец, струмичанецот Владо Илиевски.

Натпреварувањето го отворија домаќините КК „Струмица“ и гостите од Белград, КК „Партизан“. Денеска од 10:00 часот играт екипите на КК „Златорог Лашко“ и КК „Струмица“, во 12:00 часот КК „Цедевита“ од Загреб и КК „Златорог Лашко“ од Словенија, а попладне од 17:00 часот, КК „Партизан“ и КК „Златорог Лашко“, додека во 19:00 часот, КК „Цедевита“ и „Работнички“.

Утре, недела е последниот ден од турнирот „Кошарка без граници“, а финалето е во 13:00 часот, по што ќе следи прогласување на најдобрите и доделување на пехарите.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Јун 19, 2019 Вести

Од 1 јули, почнете да собирате фискални сметки од секое купување, платена услуга. Владата, Министерството за финансии и УЈП денеска го најавија старто...

Вечерва ќе вежбаме со Елена во „Партизан“, наместо во паркот

Вечерва ќе вежбаме со Елена во „Партизан“, наместо во паркот

Јун 19, 2019 Вести

„Струмица ОПЕН фестивал 2019“ информира дека вториот ден од настанот „Вежбаме во парк заедно со Елена“, од 19:00 часот ќе биде во спортската сала „Пар...

Одбојкарот Никола Ѓоргиев потпиша на германскиот вицешампион „Фридрихсхафен“

Одбојкарот Никола Ѓоргиев потпиша на германскиот вицешампион…

Јун 19, 2019 Вести

Капитенот на македонската одбојкарска репрезентација, Никола Ѓоргиев од Струмица, потпиша едногодишен договор со германскиот вицешампион „Фридрихсхафе...

Симеон Николов - рекордер со 160 пати дарување крв, добил и медал од Тито

Симеон Николов - рекордер со 160 пати дарување крв, добил и …

Јун 19, 2019 Вести

76-годишниот Симеон Николов од Струмица е рекордер во дарување крв. Од 1964 година до 1999 година 160 пати дарувал крв, според неговата евиденција, сп...

628 средношколци се запишале во трите училишта во Струмица, најголем интерес за здравствената струка во СОУ „Димитар Влахов“

628 средношколци се запишале во трите училишта во Струмица, …

Јун 19, 2019 Вести

Во изминатите два дена се реализира уписот во прва година на територијата на целата држава. Во првиот упис за полуматурантите во трите средни општинск...

Триесет затвореници од Струмичкиот затвор ќе се обучуваат за мајстори

Триесет затвореници од Струмичкиот затвор ќе се обучуваат за…

Јун 19, 2019 Вести

Од Струмица ќе започнува примената на Законот за пробација, која овозможува стекнување вештини и знаења кај затворениците за да можат полесно да се вк...

Во Струмица одбележан Светскиот ден на крводарителството

Во Струмица одбележан Светскиот ден на крводарителството

Јун 18, 2019 Вести

Во присуство на претставници од општините од Струмичкиот регион, крводарители, претставници на јавни установи, Општинската организација на Црвениот кр...

Манински: Истражувањата се законска обврска, ние мораме да направиме археолошки истражувања

Манински: Истражувањата се законска обврска, ние мораме да н…

Јун 18, 2019 Вести

По вчерашната блокада од страна на жители од Иловица и Штука и активисти на еколошки здруженија, со која ги спречија археолозите од НУ „Заводот и Музе...