Членовите на Ансамблот „Танец“ играа и пееја пред струмичани

Четврток, 23 Мај 2019

Синоќа во Струмица во Центарот за култура „Антон Панов“, концерт одржа Ансамблот за народни игри и песни „Танец“ од Скопје.

Ансамблот „Танец“ и синоќа покажа дека е најдобриот репрезент на македонскиот фолклор каде и да се појави. Нивниот настап беше одличен. Во сите фази од концертот, од играорците до вокалистите и оркестарската изведба, делуваа совршено.

Публиката уживаше во ората Раштак, Осоговка, Копачка, Тресеница, додека вокалистите на „Танец“ исполнија повеќе песни, а не изостанаа ни инструментални изведби на реномираниот оркестар под раководство на маестро Милан Завков.

Веќе шест децении „Танец“, со своите уникатни носии со кои настапува секаде ширум светот, претставува вистински подвижен историски музеј на македонското културно наследство.

Националната установа за народни игри и песни – ансамбл „Танец“ е официјано формиран во мај 1949 година, а нивното прво претставување надвор од границите на Македонија (тогашна Југославија) се случило 1950 година во Англија на „Меѓународниот фестивал“ во Велс. На оваа манифестација членовите на „Танец“ со изведбата на „Тешкото“ ги освоија сите можни поени, добивајќи ја највисоката награда, признание уште повеќе вредно и поради фактот дека ниеден ансамбл во целата историја на траење на фестивалот ги нема освоено сите можни поени од страна на жирито.

Од самиот почеток па до денеска, за успехот на „Танец“ говорат бројните добиени награди и признанија, а „Танец“ има учествувано на над 5.500 концерти и подиуми во земјата и во светот, претставувајќи се пред околу 8 милиони гледачи.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Бројката на новозаразени денеска скокна на дури 62 пациенти, во Скопје 24, во Штип 14 пациенти

Бројката на новозаразени денеска скокна на дури 62 пациенти…

Мај 31, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 771  тестирања, а регистрирани 62 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-24, Куманово-2, Штип-14, Тетово-12, Стр...

Претседателот Пендаровски ја продолжи вонредната состојба до 13 јуни

Претседателот Пендаровски ја продолжи вонредната состојба до…

Мај 30, 2020 Вести

Растот на бројот на новозаразени со корона вирусот и смртни случаи беа доволна причина за претседателот на државата, Стево Пендаровски да ја продолжи ...

Почина познатиот струмичанец, најголемиот фан на ФК „Академија Пандев“, познат како Гокче, кој има исто име и презиме со Горан Пандев

Почина познатиот струмичанец, најголемиот фан на ФК „Академи…

Мај 30, 2020 Вести

Денеска на 28-годишна возраст почина еден од најверните поддржувачи на ФК „Академија Пандев“ од Струмица, познат како Гокче, кој има исто име и презим...

Се уредува просторот околу Манастирската црква „Свети Леонтиј” во Водоча

Се уредува просторот околу Манастирската црква „Свети Леонти…

Мај 30, 2020 Вести

Се уредува просторот околу Манастирската црква „Свети Леонтиј” во Водоча, која е една од најзначајните културно-историски споменици на територијата на...

Денеска регистрирани 35 новозаразени, починаа пет пациенти, меѓу кои и бебето кое беше транспортирано во Швајцарија

Денеска регистрирани 35 новозаразени, починаа пет пациенти, …

Мај 30, 2020 Вести

Во последните 24 часа направени се 1120 тестирања, а регистрирани 35 нови случаи на Ковид-19. Најмногу во Скопје 22, во Тетово 6, Куманово 4 и по еден...

Владата предлага прогласување вонредна состојба во наредните 14 дена

Владата предлага прогласување вонредна состојба во наредните…

Мај 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

На денешната 59-та седница Владата донесе заклучок да достави до претседателот Стево Пендаровски извештај за преземените активности на државните инсти...

Фирма за производство на ПВЦ столарија има потреба од работници

Фирма за производство на ПВЦ столарија има потреба од работн…

Мај 30, 2020 Веб Билборд

Фирма за производство на ПВЦ столарија од Струмица има потреба од работници со или без работно искуство. Повеќе информации и пријавување на: 070/374-3...

„Комуналец“: Кванташкиот пазар работи од 05:00 до 17:00 часот

„Комуналец“: Кванташкиот пазар работи од 05:00 до 17:00 часо…

Мај 29, 2020 Вести

ЈПКД „Комуналец“ Струмица ги известува граѓаните дека Кванташкиот пазар работи секој ден од 05:00 до 17:00 часот, освен недела и државни празници. По...