Во Струмица се одржа дебата за едно општество и интеркултурализам

Четврток, 30 Мај 2019

Во Струмица денеска се одржа четвртата од серијата јавни дискусии за претставување на нацрт текстот на „Националната стратегијата за развој на концептот за едно општество и интеркултурализмот во Република Северна Македонија“.

Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски на отворањето на дебатата изразил надеж дека стратегијата за едно општество и интеркултурализам ќе ги исполни очекувањата за реализација на едно еднакво општество за сите и ќе ги крши сите ѕидови на досегашните предрасуди.

Владината служба за информирање пренесе дека министерот без ресор задолжен за дијаспора Едмонд Адеми истакнал оти врз основа на стратегијата ќе бидат иницирани активности за зајакнување на процесите на комуникација и соработка меѓу заедниците во кои секој граѓанин, без исклучок, ќе се чувствува како еднаков, рамноправен припадник на општество, кое е и фер и правично за сите.

„Велат дека нашата влада повеќе е фокусирана на надворешната политика, и оти малку сме се грижеле за внатрешната политика. Како да забораваат дека надворешната политика е во функција на политиката на нашата земја. И дека е рефлексија на духот што се применува во внатрешната политика. Успесите во надворешната политика не беа случајни. Добрососедството и договорите со Грција и Бугарија се одраз на нашата општествена кохезија“ - рекол министерот Адеми.

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан, пак, нагласил дека со стратегијата јасно ќе знаеме кои се нашите приоритети и цели и кои се мерките кои сите заедно треба да ги преземеме со цел реализација на нашиот исклучително значаен проект, односно концептот „Едно општество за сите“.

Ленче Христова, од Организацијата на жени од Струмица оценила дека националната стратегија за развој на концептот за едно општество и интеркултурализмот во држвава, како прв документ од тој вид, има цел да ги зајакне и да ги истакне долгогодишните заложби на граѓанските активисти, односно нивните каузи за еднаквост и еднакви можности на сите граѓани.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Младите од струмичкото ВМРО-ДПМНЕ потсетуваат на ветените, а нереализирани проекти на градоначалникот

Младите од струмичкото ВМРО-ДПМНЕ потсетуваат на ветените, а…

Окт 19, 2019 Вести

Унијата на млади сили од ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица на денешната прес конференција потсетија на ветените проекти на градоначалникот на Струмица, Кос...

Градежниците од струмичко го одбележаа празникот Св. Тома, нов кум Марин Крстевски од „Евростил-М“

Градежниците од струмичко го одбележаа празникот Св. Тома, н…

Окт 19, 2019 Вести

На традиционалната средба на градежниците од Струмичкиот регион што се одржа денеска во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“, по повод празникот Свети Т...

„Девојче и мече“ на Ване Костуранов на Саемот на книгата во Франкфурт „Frankfurter Buchmesse“

„Девојче и мече“ на Ване Костуранов на Саемот на книгата во …

Окт 19, 2019 Вести

Сликовницата „Девојче и мече“ на уметникот од Струмица, Ване Костуранов, која е во издание на „Ars Lamina“, се најде на престижната книжевна листа „Th...

Шеста победа на фудбалерите на Пандев, го надиграа актуелниот шампион „Шкендија“

Шеста победа на фудбалерите на Пандев, го надиграа актуелнио…

Окт 18, 2019 Вести

Фудбалерите на „Академија Пандев“ од Струмица, денеска на гости во Тетово со 1:0 го победија актуелниот шампион „Шкендија“. Марио Маслаќ во 45-та мин...

На Струмичкиот плоштад „Отворени забавни фудбалски школи“

На Струмичкиот плоштад „Отворени забавни фудбалски школи“

Окт 18, 2019 Вести

На плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица започнаа 20-те „Отворени забавни фудбалски школи“, од кои 13 години по ред се поддржани и финансирани од буџето...

Одржана втората Форумска сесија на Буџетскиот форум во општина Струмица

Одржана втората Форумска сесија на Буџетскиот форум во општи…

Окт 18, 2019 Вести

Синоќа во Домот на АРМ во Струмица се одржа втората Форумска сесија на Буџетскиот форум во општина Струмица 2019/2020, на  која  со своето активно уче...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ за две години нема реализирано ниту еден позначаен проект за Струмица

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ за две години нема реализирано ниту еден по…

Окт 18, 2019 Вести

„Поминува половина мандат на актуелната локална власт на СДСМ во Струмица, која со општината управува веќе 15 години. Две години исполнети со нерабо...

Струмица со туристички водич и информативни табли ќе биде промовирана како културно-историска туристичка дестинација

Струмица со туристички водич и информативни табли ќе биде пр…

Окт 18, 2019 Вести

Вчера беше промовиран туристички водич на македонски и англиски јазик, како дел од проектот „Струмица како културно-историска туристичка дестинација“...