Средношколци и професори од Струмичката гимназија во посета училиштето Обровац во Хрватска

Четврток, 30 Мај 2019

Триесеттина ученици и десеттина професори од СОУ „Јане Сандански“ од Струмица од 24 до 26 мај беа во посета на средното училиште Обровац, кај Задар, Хрватска, во рамките на долгогодишната соработка што ја имат овие две училишта. Тие беа дел и од меѓународниот настан ЕВЕС - Еколошки викенд на екстремни спортови.

Двете училишта досега имат одржано четири средби при што изградија мостови на соработка во поглед на заштитата на животната средина, размена на искуства и методи за изведување настава, запознавање на традициите и историјата на двете земји, но и заедничко спортување.

За професорите и учениците од Струмичката гимназија и од повеќе училишта од Хрватска беше организиран рафтинг по реката Зрмања. Поголем дел од учениците за првпат учествуваа во тој спорт, кој бара дисциплина, одговорност и тимска работа и координација со учесници од различни училишта.

Најхрабрите пак ученици од Струмица со искусни тренери од Далмација нуркаа и ја чистеа реката Зрмања од отпад. Петнаесеттина ученици, заедно со професорот Атанас Цикарски, учествуваа на пешачењето по националниот парк Пакленица, каде што го посетија и подземниот град со музеј, а останатите ученици и професори имаа организирано пловидба по реката Зрмања до местото каде се влева во Јадранското Море.

„Со ова посета се зацврсти соработката меѓу двете училишта, но се зајакнаа и пријателствата меѓу нашите и хрватските средношколци кои верувам дека ќе се нагуваат и во иднина. Успеавме да дознаеме за културата и традициите на оваа далматинско место, но и да се запознаеме со некои екстремни спротови кои исто така ги зближуваат младите кои разменуваа искуства за школувањето, но и наставата“ – вели професорката Славица Милева Ефтимова.

Според професорката Милева Ефтимова, впечатоците и искуствата од овие средби беа прекрасни, почнувајќи од гостопримливоста на домаќините, позитивната соработката и пријателство и после пет години, согледување на одржувањето на чиста околина, запознавање и учество во нови спортови, како рафтинг и нуркање на длабочина и до 5 метри, запознавање со стара архитектура на градот Задар, безбројните убавини што можат да се видат во една далматинска култура на високо ниво.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Младите од струмичкото ВМРО-ДПМНЕ потсетуваат на ветените, а нереализирани проекти на градоначалникот

Младите од струмичкото ВМРО-ДПМНЕ потсетуваат на ветените, а…

Окт 19, 2019 Вести

Унијата на млади сили од ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица на денешната прес конференција потсетија на ветените проекти на градоначалникот на Струмица, Кос...

Градежниците од струмичко го одбележаа празникот Св. Тома, нов кум Марин Крстевски од „Евростил-М“

Градежниците од струмичко го одбележаа празникот Св. Тома, н…

Окт 19, 2019 Вести

На традиционалната средба на градежниците од Струмичкиот регион што се одржа денеска во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“, по повод празникот Свети Т...

„Девојче и мече“ на Ване Костуранов на Саемот на книгата во Франкфурт „Frankfurter Buchmesse“

„Девојче и мече“ на Ване Костуранов на Саемот на книгата во …

Окт 19, 2019 Вести

Сликовницата „Девојче и мече“ на уметникот од Струмица, Ване Костуранов, која е во издание на „Ars Lamina“, се најде на престижната книжевна листа „Th...

Шеста победа на фудбалерите на Пандев, го надиграа актуелниот шампион „Шкендија“

Шеста победа на фудбалерите на Пандев, го надиграа актуелнио…

Окт 18, 2019 Вести

Фудбалерите на „Академија Пандев“ од Струмица, денеска на гости во Тетово со 1:0 го победија актуелниот шампион „Шкендија“. Марио Маслаќ во 45-та мин...

На Струмичкиот плоштад „Отворени забавни фудбалски школи“

На Струмичкиот плоштад „Отворени забавни фудбалски школи“

Окт 18, 2019 Вести

На плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица започнаа 20-те „Отворени забавни фудбалски школи“, од кои 13 години по ред се поддржани и финансирани од буџето...

Одржана втората Форумска сесија на Буџетскиот форум во општина Струмица

Одржана втората Форумска сесија на Буџетскиот форум во општи…

Окт 18, 2019 Вести

Синоќа во Домот на АРМ во Струмица се одржа втората Форумска сесија на Буџетскиот форум во општина Струмица 2019/2020, на  која  со своето активно уче...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ за две години нема реализирано ниту еден позначаен проект за Струмица

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ за две години нема реализирано ниту еден по…

Окт 18, 2019 Вести

„Поминува половина мандат на актуелната локална власт на СДСМ во Струмица, која со општината управува веќе 15 години. Две години исполнети со нерабо...

Струмица со туристички водич и информативни табли ќе биде промовирана како културно-историска туристичка дестинација

Струмица со туристички водич и информативни табли ќе биде пр…

Окт 18, 2019 Вести

Вчера беше промовиран туристички водич на македонски и англиски јазик, како дел од проектот „Струмица како културно-историска туристичка дестинација“...