И годинава Меморијален турнир во чест на младиот фудбалер Филип Лазаревски

Четврток, 06 Јуни 2019

Во Струмица овој викенд на 8 и 9 јуни ќе се одржи вториот Меморијален младински фудбалски турнир „Филип Лазаревски 2019“, во чест на младиот фудбалер Филип Лазаревски, кој трагично загина пред две години на 14 април на патот Банско - Габрово.

Филип Лазаревски беше член на ФК „Академија Пандев“ од Струмица, репрезентативец на Македонија до 15 години и член на ФФМ - УЕФА фудбалската академија.

На вториот турнир, кој ќе се одржи на Општинското фудбалско игралиште кое од минатата година го носи неговото име „Филип Лазаревски“, ќе учествуваат четири кадетски екипи од Македонија, Холандија и Србија, и тоа: ФК „Академија Пандев“, ФК „Реал“ Ниш, Србија, ФК „УВВ“ Утрехт, Холандија и Фудбалската селекција на Македонија.

Според распоредот, турнирот „Филип Лазаревски“ во сабота ќе го отворат кадетските екипи на „Реал“ Ниш и „УВВ“ Утрехт, натпревар кој ќе се одигра во 09:00 часот, додека во 10:15 часот ќе играт екипите на „Академија Пандев“ и селекцијата на ФФМ.

Во попладневните часови во сабота, во 16:00 часот, младите „пандевци“ ќе се соочат со „Реал“ Ниш, а во 17:30 часот ќе играт селекцијата на ФФМ со „УВВ“ од Холандија.

Во недела во 08:45 часот „Академија Пандев“ ќе игра со холандскиот „УВВ“, а во 10:15 часот „Реал“ Ниш со екипата од ФФМ. По одигрувањето на натпреварите во 12:00 часот ќе бидат доделени наградите на најдобрите и најуспешните екипи и поединци.

Сите натпревари ќе се играт на Општинското фудбалско игралиште со вештачка трева во Струмица, а организатор на овој турнир е ФК „Академија Пандев“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Бројката на новозаразени денеска скокна на дури 62 пациенти, во Скопје 24, во Штип 14 пациенти

Бројката на новозаразени денеска скокна на дури 62 пациенти…

Мај 31, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 771 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19. Во Скопје 24, Штип 14, Тетово 12, Струга 4, Гостивар 3...

Претседателот Пендаровски ја продолжи вонредната состојба до 13 јуни

Претседателот Пендаровски ја продолжи вонредната состојба до…

Мај 30, 2020 Вести

Растот на бројот на новозаразени со корона вирусот и смртни случаи беа доволна причина за претседателот на државата, Стево Пендаровски да ја продолжи ...

Почина познатиот струмичанец, најголемиот фан на ФК „Академија Пандев“, познат како Гокче, кој има исто име и презиме со Горан Пандев

Почина познатиот струмичанец, најголемиот фан на ФК „Академи…

Мај 30, 2020 Вести

Денеска на 28-годишна возраст почина еден од најверните поддржувачи на ФК „Академија Пандев“ од Струмица, познат како Гокче, кој има исто име и презим...

Се уредува просторот околу Манастирската црква „Свети Леонтиј” во Водоча

Се уредува просторот околу Манастирската црква „Свети Леонти…

Мај 30, 2020 Вести

Се уредува просторот околу Манастирската црква „Свети Леонтиј” во Водоча, која е една од најзначајните културно-историски споменици на територијата на...

Денеска регистрирани 35 новозаразени, починаа пет пациенти, меѓу кои и бебето кое беше транспортирано во Швајцарија

Денеска регистрирани 35 новозаразени, починаа пет пациенти, …

Мај 30, 2020 Вести

Во последните 24 часа направени се 1120 тестирања, а регистрирани 35 нови случаи на Ковид-19. Најмногу во Скопје 22, во Тетово 6, Куманово 4 и по еден...

Владата предлага прогласување вонредна состојба во наредните 14 дена

Владата предлага прогласување вонредна состојба во наредните…

Мај 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

На денешната 59-та седница Владата донесе заклучок да достави до претседателот Стево Пендаровски извештај за преземените активности на државните инсти...

Фирма за производство на ПВЦ столарија има потреба од работници

Фирма за производство на ПВЦ столарија има потреба од работн…

Мај 30, 2020 Веб Билборд

Фирма за производство на ПВЦ столарија од Струмица има потреба од работници со или без работно искуство. Повеќе информации и пријавување на: 070/374-3...

„Комуналец“: Кванташкиот пазар работи од 05:00 до 17:00 часот

„Комуналец“: Кванташкиот пазар работи од 05:00 до 17:00 часо…

Мај 29, 2020 Вести

ЈПКД „Комуналец“ Струмица ги известува граѓаните дека Кванташкиот пазар работи секој ден од 05:00 до 17:00 часот, освен недела и државни празници. По...