Активисти блокираа археолошки истражувања за рудникот Иловица

Понеделник, 17 Јуни 2019

Активисти од граѓански организации заедно со жители од Иловица и Штука со жив ѕид и моторни возила денеска го блокираа патот до рудникот „Иловица-Штука“ на планината Огражден.

Граѓанското здружение „Здрава Котлина“ на социјалните мрежи соопшти дека со овој потег „започнува нова фаза“ на нивната борба против актвностите на концесионерот за рудникот „Еуромакс Рисорсис“, кој како што наведуваат, веќе три години оперира со истечена концесија.

Во објавата се вели дека денеска активистите со употреба на жив ѕид и блокади запреле „конвој археолози и работници на Еуромакс Рисорсис“, кој како што се вели за кратко време се повлекле.

„Денес го спроведуваме на дело она што подолго време го зборуваме и за кое предупредуваме дека нема да дозволиме никому, по ниту една цена, никога да има рудник над нашите глави“, велат од „Здрава Котлина.“

Во објавата на граѓанската организација е наведено дека ги предупредуваат „Еуромакс Рисорсис“ да ја разберат пораката и бараат Владата во најскоро време да донесе решение и „согласно законите“ да ја одземе концесијата на компанијата за рудникот.

Од граѓанската организација „Еко-долина“ велат дека сомневањата во објективноста на археолозите од Музејот во Струмица, се поради тоа што дошле да ги прават истражувањата на терен облечени во облека со логото на „Еуромакс Рисорсис“, како и со возила на компанијата. Активистите наведуваат дека блокадите нема да престанат додека не и биде одземена „истечената концесија на Еуромакс“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Кај наплатната рампа Миладиновци, во автомобил со струмички ознаки е запленет кокаин

Кај наплатната рампа Миладиновци, во автомобил со струмички …

Јул 16, 2020 Вести

Денеска полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Бирото за ја...

Скандал на сајтот на ДИК: Во Ново Село води Алијансата на Села, втора е ДУИ

Скандал на сајтот на ДИК: Во Ново Село води Алијансата на Се…

Јул 16, 2020 Вести

Според резултатите од интернет страницата на ДИК, на избирачко место во Ново Село води Алијансата на Села со освоени 67.86% од гласовите, втора е ДУИ ...

ДИК: СДСМ освои 46 пратенички места, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ има 15 пратеници

ДИК: СДСМ освои 46 пратенички места, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ има …

Јул 16, 2020 Вести

Според последните неофицијални резултати на Државната изборна комисија, од преработени 3.421 од вкупно 3.480 избирачки места, коалицијата „Можеме“ пре...

СДСМ прогласи победа на вчерашните Парламентарни избори

СДСМ прогласи победа на вчерашните Парламентарни избори

Јул 16, 2020 Вести

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ доцна синоќа прогласи победа на вчерашните предвремени Парламентарни избори во земјава. Коалицијата на СДСМ о...

Половина час пред затворањето на гласачките места во 4-та Изборна единица гласале 59,90%, додека во Струмица 57,15%

Половина час пред затворањето на гласачките места во 4-та Из…

Јул 15, 2020 Вести

Половина час пред затворањето на гласачките места во 4-та Изборна единица, односно до 20:30 часот гласале 59,90% од вкупно запишаните граѓани со право...

СВР Струмица со најмногу прекршоци пријавени во текот на изборниот ден

СВР Струмица со најмногу прекршоци пријавени во текот на изб…

Јул 15, 2020 Вести

Овие Парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ, како за демократската свест на граѓаните, така и за капаци...

Во Четвртата изборна единица до 19:00 часот изглегле на гласање 53,30% од вкупно запишаните

Во Четвртата изборна единица до 19:00 часот изглегле на глас…

Јул 15, 2020 Вести

Според податоците од Државната изборна комисија во Четвртата Изборна единица од запишаните 282.506 граѓани до 19:00 часот своето гласачко право го ост...

До 17:00 часот во Струмица со 40,13% излезеност, во цела 4-та Изборна единица 44,13%

До 17:00 часот во Струмица со 40,13% излезеност, во цела 4-т…

Јул 15, 2020 Вести

Државната изборна комисија објави дека до 17:00 часот во општина Струмица излезеноста е 40,13%, во општина Василево 40,56%, во општина Босилово 34,43%...