Активисти на струмичкиот Црвен крст во посета на стари и изнемоштени лица

Среда, 19 Јуни 2019

Активисти на Општинската организација на Црвен крст во Струмица беа во Добрејци, Куклиш, Балдовци и Раборци, во посета на стари и изнемоштени лица над 65-годишна возраст, кои се сами, за да им помогнат, а им доставија и хигиенски пакети.

Станува збор за реализација на проектот „Нега на стари лица со попреченост во домашни услови“, во кој се вклучени 10 млади активисти, едно медицинско лице и еден физиотерапевт кои пружаат нега на стари лица со попреченост во домашни услови, а чиј корисник на грант е ОО на Црвен крст од Струмица во рамките на Регионалната програма за локална демократија во Западен Балкан (ReLOaD), финансирани од ЕУ имплементиран од УНДП, а кофинансиран и од Општина Струмица.

Фактот што се повеќе стари и изнемоштени лица над 65-годишна возраст се сами и немаат помош од најблиските го подига алармот за итноста на решавање на проблемот.

Целта на проектот е подигањето на свеста кај помладата популација за важноста од помош и поддршка на возрасната популација, а за ова зборува фактот што десетте млади активисти на Црвен крст од Струмица се свесни дека токму нивната помош за нега на стари лица со попреченост во домашни услови е од културно и социјално значење.

Исто така активностите за помош во домашни услови од страна на медицинското лице, физиотерапевтот и младите активисти се најповеќе во насока на социјална инклузија на таквите лица, истовремено подобрување на психо-здравствената состојба на постарата популација.

Ваквите активности не само што ќе придонесат за нега, туку и ќе го поттикнат и размислувањето на релевантните чинители во општеството во најмала рака за подигање на свеста кај самите за проширување на таквите активности.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Младите од струмичкото ВМРО-ДПМНЕ потсетуваат на ветените, а нереализирани проекти на градоначалникот

Младите од струмичкото ВМРО-ДПМНЕ потсетуваат на ветените, а…

Окт 19, 2019 Вести

Унијата на млади сили од ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица на денешната прес конференција потсетија на ветените проекти на градоначалникот на Струмица, Кос...

Градежниците од струмичко го одбележаа празникот Св. Тома, нов кум Марин Крстевски од „Евростил-М“

Градежниците од струмичко го одбележаа празникот Св. Тома, н…

Окт 19, 2019 Вести

На традиционалната средба на градежниците од Струмичкиот регион што се одржа денеска во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“, по повод празникот Свети Т...

„Девојче и мече“ на Ване Костуранов на Саемот на книгата во Франкфурт „Frankfurter Buchmesse“

„Девојче и мече“ на Ване Костуранов на Саемот на книгата во …

Окт 19, 2019 Вести

Сликовницата „Девојче и мече“ на уметникот од Струмица, Ване Костуранов, која е во издание на „Ars Lamina“, се најде на престижната книжевна листа „Th...

Шеста победа на фудбалерите на Пандев, го надиграа актуелниот шампион „Шкендија“

Шеста победа на фудбалерите на Пандев, го надиграа актуелнио…

Окт 18, 2019 Вести

Фудбалерите на „Академија Пандев“ од Струмица, денеска на гости во Тетово со 1:0 го победија актуелниот шампион „Шкендија“. Марио Маслаќ во 45-та мин...

На Струмичкиот плоштад „Отворени забавни фудбалски школи“

На Струмичкиот плоштад „Отворени забавни фудбалски школи“

Окт 18, 2019 Вести

На плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица започнаа 20-те „Отворени забавни фудбалски школи“, од кои 13 години по ред се поддржани и финансирани од буџето...

Одржана втората Форумска сесија на Буџетскиот форум во општина Струмица

Одржана втората Форумска сесија на Буџетскиот форум во општи…

Окт 18, 2019 Вести

Синоќа во Домот на АРМ во Струмица се одржа втората Форумска сесија на Буџетскиот форум во општина Струмица 2019/2020, на  која  со своето активно уче...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ за две години нема реализирано ниту еден позначаен проект за Струмица

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ за две години нема реализирано ниту еден по…

Окт 18, 2019 Вести

„Поминува половина мандат на актуелната локална власт на СДСМ во Струмица, која со општината управува веќе 15 години. Две години исполнети со нерабо...

Струмица со туристички водич и информативни табли ќе биде промовирана како културно-историска туристичка дестинација

Струмица со туристички водич и информативни табли ќе биде пр…

Окт 18, 2019 Вести

Вчера беше промовиран туристички водич на македонски и англиски јазик, како дел од проектот „Струмица како културно-историска туристичка дестинација“...