Четврти ден од блокадите за археолошкото истражување на Огражден, дојдоа и градоначалниците Зимбаков и Андонов

Четврток, 20 Јуни 2019

Четврти ден активистите против рудници не дозволија археолозите од НУ „Завод и Музеј“ од Струмица да заминат на истражување на просторот каде што е планиран да се гради рудникот Иловица-Штука. Стравуваат дека со археолошките истражувања се отвора вратата за изградба на рудник, кој според нив ќе донесе колапс во Стумичката котлина – пишува порталот www.drnka.mk

Рано утрово состојбата се наелектризирала, откако на планината Огражден се појавиле и локални жители, ангажирани со договор на дело од компанијата концесионер, за да помогнат при истражувањата на Струмичките археолози. Според порталот, полицијата нив ги стопирала на стотина метри од активистите, за да не дојде до било каков судир и физички контакт.

Меѓу активистите против рудници и групата граѓани кои сакаа да работат, оти биле ангажирани од „Еуромакс“, се појавиле и гадоначалниците на општините Босилово и Ново Село, Зоран Зимбаков и Никола Андонов, на чии територии треба да никне рудникот. Тие ги сослушале нивните ставови и најавиле дека ќе биде пренесено на централната власт, а од Владата ќе барат да се изјасни за овој рудник – пренесува www.drnka.mk

Струмичкиот музеј ангажиран од компанијата „Еуромакс“ од 1 јуни почна со археолошки истражувања на просторот каде треба да се гради рудникот, за да утврди дали има било какво културно наследство. Активистите против рудници, преку градоначалниците упатија, порака до Владата, дека доколку во најкус можен рок не го раскине договорот со „Еуромакс“, нивните блокади и протести ќе се радикализираат.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од 2 март Струмица го добива првиот Дом за стари лица

Од 2 март Струмица го добива првиот Дом за стари лица

Фев 21, 2020 Вести

Привршуваат финалните работи околу адаптирањето на поранешниот комплекс „Цареви кули“ над Струмица во приватен Дом за стари лица и Дневен центар – „От...

Исчезна 14-годишно момче, Струмичката полиција го бара

Исчезна 14-годишно момче, Струмичката полиција го бара

Фев 21, 2020 Вести

СВР Струмица денеска попладне информираше дека вчера околу 11:00 часот, И.Р. (41) од село Баница, струмичко, пријавил во Полициската станица во Струми...

Направен е редоследот на карневалистите за поворката на Струмичкиот карневал на 29 февруари

Направен е редоследот на карневалистите за поворката на Стру…

Фев 20, 2020 Вести

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, во присуство на претставници на карневалските групи, вечерва во Домот на АРМ во Струмица го направи ред...

Дел од периферијата на градот Струмица четири часа ќе биде без струја, погледнете каде

Дел од периферијата на градот Струмица четири часа ќе биде б…

Фев 20, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 21 февруари), во периодот од 09:00 до 13:00 часот ќе биде прекинато снабдувањето со еле...

Амбасадорката Рејчел Галовеј го вкуси виното „Таис“, ја посети винаријата на „Грозд“

Амбасадорката Рејчел Галовеј го вкуси виното „Таис“, ја посе…

Фев 20, 2020 Вести

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј, во придружба на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и претседателот на Советот, Марјан Даскаловски, де...

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета на Струмица

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета…

Фев 20, 2020 Вести

Амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Рејчел Галовеј, денеска и утре е во дводневна работна посета на Струмица. Работната посета ја за...

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка крстосница беше половина час во прекин

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка…

Фев 20, 2020 Вести

Денеска околу 09:30 часот на излезот од Струмица кон Валандово, кај Куклишка крстосница, се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил и запрежно во...

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка кај Куклишка раскрсница

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка ка…

Фев 20, 2020 Вести

АМСМ информира дека од 10:00 часот сообраќајот на патниот правец Струмица - Валандово кај Куклишка крстосница, поради случена сообраќајна незгода, е в...